banner10

HDP'li Ahmet Türk'ün başkan olduğu Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde borç gırtlağa dayandı

31 Mart'taki yerel seçimlerde HDP’li Ahmet Türk’ün başkan seçildiği Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki MARSU’da elektrik borcu 96 milyon liraya çıktı.

HDP'li Ahmet Türk'ün başkan olduğu Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde borç gırtlağa dayandı

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Ahmet Türk'ün Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra, 17'si Mardin Büyükşehir Belediyesi ve 13'ü de belediyeye bağlı Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürlüğü çalışanı 30 hizmet alımı personeli işten çıkarılmıştı.

MARSU’nun 96 milyon liralık elektrik borcunu ödememesi kent sakinlerini mağdur ediyor. Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ (Dicle EPSAŞ), MARSU’nun yüklü miktardaki borcuna rağmen, kentteki tüketiciyi mağdur etmemek için içme suyu pompa istasyonlarına enerji verdiğini açıkladı.

PROTOKOLE RAĞMEN MARSU ÖDEME YAPMIYOR

Dicle Elektrik tarafından yapılan açıklamada, MARSU’nun 96 milyon liralık borçtan sadece 1 milyon liralık ödeme yaptığına dikkat çekildi. MARSU ile protokol de imzalandığına dikkat çekilen açıklamada, protokol kapsamında Marsu, elektrik borcunun şubat, mart ve nisan aylarına ait 16 milyon liralık kısmının yatırılmasını kabul ettiği, ancak 4 kez uzatılan ödeme tarihlerinde ödeme gerçekleşmediği ifade edildi. Şirket yetkilileri, ödeme olmayınca geçtiğimiz perşembe günü yasa ve yönetmeliklere uygun olarak MARSU'nun elektriklerinin kesildiğini bildirdi.

ELEKTRİK TAM KESİLMEDİ

MARSU yöneticilerinin olumsuz tutum ve ödenmeyen borcuna rağmen elektriğin tamamen kesilmediğinin de altı çizildi. Açıklamada, “Ramazan ayında bulunmamız nedeniyle elektrik kesintisi sürekli değil, kontrollü olarak gerçekleştirilmekte. Mardinli hemşehrilerimizin mağdur olmaması için iftar ile sahur arasındaki yaklaşık 7 saatlik süre boyunca herhangi bir elektrik kesintisi uygulanmamakta" denildi. Abonelerin tükettikleri elektriğin bedelini düzenli olarak ödemeleri gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Tüketilen elektriğin bedelinin ödenmemesi hizmetin sürdürülebilirliğini sekteye uğratmakta” ifadeleri kullanıldı.

AHMET TÜRK KİMDİR? 

Ahmet Türk, 2 Temmuz 1942'de Mardin'de doğdu. Babasının adı Sino, annesinin adı Medine'dir. Lise mezunudur. Çiftçilikle uğraştı. Halkın Emek Partisi (HEP) ve Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Kurucu Üyesi ve Genel Başkanlığı görevinde bulundu. 15 (4), 16 (5), 18, 19 (20.10.1991-30.06.1994) ve 23. (22.07.2007-31.12.2009) Dönemlerde Mardin Milletvekili seçildi. 19. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Çok iyi düzeyde Kürtçe bilen Türk, evli ve 8 çocuk babasıdır. 2014 yılında, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na görevlendirmeden sonra 21 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alındı. 24 Kasım 2016 tarihinde savcılık sorgusundan sonra Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarılan Ahmet Türk, burada tutuklanarak cezaevine gönderildi. 3 Şubat 2017'de sağlık sorunları sebebiyle adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17