Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göç, insani ve siyasi bir meseledir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Göç, güvenlik boyutu da olan insani ve siyasi bir meseledir. Bu meselinin özünde adalet açığı ve empati eksikliği vardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Göç, insani ve siyasi bir meseledir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı'nda konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha yüksek duvarlar inşa etmenin, daha fazla dikenli tel çekmenin düzensiz göçü önlemek için çözüm olmadığı aşikardır." dedi. 

Erdoğan, "Bugün dünya genelinde 260 milyona yakın göçmen, 68 milyonun üzerinde yerlerinden edilmiş kişi ve 25 milyonu aşkın mülteci bulunuyor. Bu sayı, ekonomik nedenler yanında, açlık, kıtlık, iç savaşlar, terör saldırıları ve siyasi belirsizlikler gibi sebeplerle gün geçtikçe artıyor." diye konuştu. 

'Filistinli mültecilere verilen yardımları kesmek..'

Erdoğan, "Göç, güvenlik boyutu da olan insani ve siyasi bir meseledir. Bu meselinin özünde adalet açığı ve empati eksikliği vardır." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filistinli mültecilere verilen yardımları kesmek, onları yokluk ve yoksullukla terbiye etmeye çalışmak da insanlık dışıdır." şeklinde konuştu. 

'Zenginle fakir arasındaki uçurum genişledikçe, göçmenler her zaman yeni yollara yönelecek'

Erdoğan, "Dünyada hak ihlalleri, çatışmalar sürdükçe, zenginle fakir arasındaki uçurum genişledikçe, göçmenler her zaman yeni yollara yöneleceklerdir." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sığınmacılar için kendi milli imkanlarımızla harcadığımız rakam, BM kriterlerine göre şu an itibarıyla 37 milyar doları aştı." bilgisini verdi. 

'Propagandalar yapılıyor. Biz de diyoruz ki bu tarihçilerin işidir'

Erdoğan, "Dünyada şu anda, Batı'da özellikle sözde 'Ermeni soykırımı' adıyla bazı propagandalar yapılıyor. Biz de diyoruz ki bu tarihçilerin işidir." dedi. 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17