Gazi Üniversitesi öncülüğünde Mükemmeliyet Merkezi kurulacak

Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve ODTÜ'nün ortaklığında "Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi" kurulacak. Merkezde, insan beyninin gizeminin aydınlatılması, yenilikçi cihaz, yapay zeka uygulamaları gibi çalışmalar yürütülecek.

Gazi Üniversitesi öncülüğünde Mükemmeliyet Merkezi kurulacak

Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve ODTÜ ortaklığında hayata geçirilecek "Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi" (NÖROM) için protokol imzalandı ve tören düzenlendi.

Törene, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen NÖROM'un proje yöneticileri olan Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen, Prof. Dr. Meltem Bahçelioğlu, Prof. Dr. Metehan Çiçek, Prof. Dr. Uğur Halıcı, Prof. Dr. İlkay Ulusoy ve Doç. Dr. Güvem Gümüş Akay da Gazi Üniversitesi Senato Salonu'ndaki törende yer aldı.

Nörobilim yöntemleriyle çalışmalar yapılacak

NÖROM bünyesinde biyolojik veya yapay sistemlerden elde edilen nörobilim yöntemleri ile işlemleyerek insan beyninin gizeminin aydınlatılması, tanısal ve tedaviye yönelik biyohedef tanımlama, yenilikçi cihaz, yapay zeka uygulamaları, nöroçip, sistem/hastalık modelleri geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütülecek.

Merkez ile aynı zamanda nörobilim ekosistemi için eğitim platformu oluşturulması da hedefleniyor. 

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER