'Gariplerin dostu' Prof. Dr. Asaf Ataseven kimdir?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Maltepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği Marmara Üniversitesi Hastanesi'ne 10 yıl Vakıf Gureba Hastanesi'nin başhekimliğini yapan ve "Gariplerin Dostu" olarak bilinen Prof. Dr. Asaf Ataseven'in ismi verildi. Peki Prof. Dr. Asaf Ataseven kimdir?

'Gariplerin dostu' Prof. Dr. Asaf Ataseven kimdir?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Maltepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği Marmara Üniversitesi Hastanesi'ne 10 yıl Vakıf Gureba Hastanesi'nin başhekimliğini yapan ve "Gariplerin Dostu" olarak bilinen Prof. Dr. Asaf Ataseven'in ismi verildi. Peki Prof. Dr. Asaf Ataseven kimdir? 

Akademisyen, Tıp Profesörü, Yazar, Hayırsever (D. 1932, Gaziantep,  - Ö. 8 Eylül 2008, İstanbul). Ülker Grubu patronu Murat Ülker'in kayınpederidir. Adı Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastahanesi'yle özdeşleşmiş bir tıp adamıydı. Vakıf Gureba'da 1974-1984 yılları arasında Genel Cerrahi Kliniği Şefliği, 1984-1993 yılları arasında ise Başhekimlik vazifesini yürüttü.

Prof. Dr. Asaf Ataseven'in yakın dostu ve arkadaşı aynı zamanda dünürü Murat Ülker'in babası Sabri Ülker

1952 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'ni kazanan Ataseven, çalışkanlığı sayesinde 6 yıllık üniversiteyi 6 ay erken bitirdi. 1957 Mayıs'ında okulu bitirmesinin ardından askerlik yapmayı tercih etti. İzmir'de yedek subay okulunda altı ay öğrenim gördükten sonra Erzurum'da Piyade Alayı tabibi olarak askerliği bitirdi.

Askerliğin ardından 1958'in sonunda üniversitede asistan, 1964'te de uzmanlık imtihanıyla genel cerrahi uzmanı oldu. Ataseven daha sonra Kürsü Kurulu kararıyla başasistan oldu. Üniversitede namaz kılması nedeni ile fakülteden atılan Asaf Ataseven, bu vesile ile Vakıf Gureba'da iş buldu. 1970 yılına kadar altı sene Gureba'da çalışan Asaf Ataseven, burada genel cerrahi uzmanı ve sonra da şef muavini oldu. Danıştay, 1970 yılında üniversitenin kararının haksız bir tasarruf olduğuna hükmedince Cerrahpaşa'ya geri döndü.

1970-1974 döneminde üniversitede kariyer yapmak amacıyla çalışmalarına devam eden Ataseven, zorlukların devam etmesi üzerine 1974 yılında Gureba Hastahanesi'nden aldığı daveti değerlendirerek hastanede çalışmayı tercih etti. Vakıf Gureba'ya 1974 yılında genel cerrahi şefi olarak gelen Ataseven, 1984 yılında başhekim oldu. Akademikkariyerini tamamlayarak profesörlüğe yükseldi.

Gureba'da 10 yıl başhekimlik görevini yürüten Asaf Ataseven, başta hastanenin yeni binasının bitirilmesi olmak üzere birçok projenin gerçekleşmesinde öncülük etti.

“Tıbb-ı Nebevi” çalışmalarıyla dikkat çeken, Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi'nin vakfiyesine uygun hizmet etmesi için yaptığı mücadeleyle öne çıkan, sosyal faaliyetlerin önde gelen ismi olan Prof. Ataseven, Vakıf Gureba Hastanesi'nin aslına uygun hizmet etmesi için mücadelesiyle tanınmıştır.

 Kendisi gibi doktor olan Gülsen Ataseven ile evli olan Asaf Ataseven'in iki çocuğu ve beş torunu var. Asaf Bey gibi eşi Dr. Gülsen Ataseven de sosyal faaliyetlerin öncü isimlerindendir.

Üniversitedeki başörtülü öğrencilerin doktor ablası Gülseren Ataseven

Aydınlar Ocağı’nın kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Asaf Ataseven, 8 Eylül 2008 günü tedavi gördüğü Gureba Hastanesi’nde vefat etti. Cenazesi Eyüp Sultan Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası defnedildi.

Ömrünün son yıllarını tamamen hayır işlerine adayan Prof. Dr. Asaf Ataseven, ömrü hayırla geçen bir insan olarak tanınıyordu.

İzmir Prof. Dr. Asaf Ataseven yüksek tahsil talebe yurdu

Prof. Dr. Asaf Ataseven'in Vakıf Gureba Hastanesi İçin Yaptıkları

Prof. Dr. Asaf Ataseven, Vakıf Gureba'ya bağlılığının kaynağını anlatırken şunları söylemişti:

"Dört aylık yaz tatili için gittiğim Antep'te, Devlet Hastahanesi'ndeki hastaların perişanlığını görüyordum. Poliklinikte hastalar üst üste yatıyor. Bazı doktorlar saat 10-11'de hasta kabulüne iniyor. Hastalar perişan halde bekliyor. Bu nedenle tıp öğrenimini bitirince Antep'e gidip bir hastahane kurmak gençlik yıllarımın idealiydi. Bir hastahane kurayım; bu hastahanede fakir ve zengini yanyana yatırayım; fakirin para vermediğini kimse görmesin ve bilmesin... Bunun teşebbüsünde de bulundum. Akrabama, dostlarıma söyledim. Talep gelmeyince olmadı. Fakat Gureba'yı incelediğim yıllarda, Bezm-i Alem Valide Sultan'ın benim düşündüğümden daha fazlasını 'yaptığını' gördüm. Öyle yapmış ki, fakir hastayı yatırıyor, çıkarken yolluk veriyor. Bu sefer kendi projemizi unuttuk, bizim için Gureba bir proje oldu."

Gureba'da 10 yıl başhekimlik görevini yürüten Asaf hoca, başta hastahanenin yeni binasının bitirilmesi olmak üzere birçok projenin gerçekleşmesinde öncülük ediyor. Asaf hoca Gureba'nın hangi fedakarlıklarla bugünkü haline geldiğini şöye anlatıyor: "Allah razı olsun hayırseverler bize yardım etti. Varlıklı dost ailelerin yardımını gördük. Almanya'dan büyük yardım sağladık. Beni duygulandıran iki olay var. Biri adeta hastanenin alt yapısını oluşturan cihazları vs bağışlayan Şadi Akay arkardaşımız. Diğeri de gurbetteki işçilerimiz. Almanya'dan 36 tır tıbbi malzeme geldi. Röntgen cihazından karyolaya kadar her şey. Bu 36 tır malzemeyi orada çalışan gurbetteki işçilerimiz hayır adına gece sırtlarında taşıyıp tıra yüklediler, sabah uykusuz iş başı yaptılar. Onları şükranla yad etmek isterim."

Kitapları:

Din ve Tıp Açısından Domuz Eti (2002), Tarih Boyunca Sünnet (2005).

Adı Marmara Üniversitesi Hastanesine verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Haziran 2020 günü İstanbul Maltepe’de açılışı gerçekleştirilen Marmara Üniversitesi Hastanesi'ne 10 yıl Vakıf Gureba Hastanesi'nin başhekimliğini yapan ve "Gariplerin Dostu" olarak bilinen Prof. Dr. Asaf Ataseven'in ismi verildi.

Maltepe'de yapılan Marmara Üniversitesi Hastanesi'nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle gerçekleştirilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastaneye ismi konusunda şunları söyledi:

"Bu hastanemize Prof. Dr. Asaf Atasever hocamızın adını vermeyi kararlaştırdık. İnşallah Asaf hocamızın adıyla burayı anacağız. Bu mekan var olduğu sürece Asaf hocamız da burada anılmış olacak."

Murat Ülker Teşekkür Etti

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker de Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi açılış töreninde konuştu. Hastaneye adı verilen Prof. Dr. Asaf Ataseven'in damadı Murat Ülker, Ülker ve Ataseven aileleri adına açılışta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Murat Ülker şunları söyledi: “Asaf Bey hayra hizmet eden, memleketine insan yetiştirmeyi seven, tam bir vakıf insanıydı. Haksızlık karşısında da tavır alan biriydi. Buna dair bilinen anektotları vardır. Bu kıymetli hastaneye isminin verilmesi önemli bir vefa göstergesidir. Ülker ve Ataseven ailesi olarak devletimize minnet ve şükranla hürmetlerimizi arz ediyoruz. Marmara Üniversitesi Hastanesi'ne 12 yıl önce yaşamını yitiren kayınpederim Prof. Dr. Asaf Ataseven’in adının verilmesi çok kıymetli bir vefa göstergesidir. Ülker ve Ataseven ailesi olarak devletimize minnet ve şükranla hürmetlerimizi sunuyoruz.”

KAYNAKÇA: Prof. Dr. Asaf Ataseven (islamveilim.blogcu.com, 24.07.2007), Prof. Dr. Asaf Ataseven vefat etti (mynet.com, 08.09.2008), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009), Prof. Dr. Asaf Ataseven Hayatı, Mücadelesi ve Eserleri (2010), Asaf Ataseven (habervaktim.com, erişim 06.04.2017), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (Cilt 12, 2018), Yeni açılan Marmara Üniversitesi Hastanesi'ne Prof. Dr. Asaf Ataseven'in ismi verildi (haberler.com, 20.06.2020), Murat Ülker, Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi'nin açılışında konuştu (haber7.com, 20.06.2020).

Kaynak: biyografya.com

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2020, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER