Erdoğan'dan Merkez Bankası'na sert eleştiriler: Bu sabır safhamdır

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan Merkez Bankası'na sert eleştiriler: Bu sabır safhamdır

Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

-Ekonomiyi hedef alan alan alçak bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Dövizin Ağustos'ta 7 liraya yükselmesi suikasttir.

-Döviz kuru mantıklı bir sebeple izah edilemeyecek şekilde yükseltildi. Yılbaşında 3.8 olan, mart başında bu durumu koruyan, nisan başında yaklaşık 4 olan, mayıs başında 4.12 olan, haziranda seçimlerin ertesi 4.6'yı bulan döviz kurunun yükselişini buraya kadar anlayabilirdik. Seçim öncesinin belirsizleri nedeniyle olabilir diye baktık.

-Her şeyden önce bilinmesi lazım, Türkiye bir hukuk devletidir. Bir kabile devleti değildir. 

-İş ekonomi sınırlarını aştı ve Türkiye'nin cezalandırılması boyutuna ulaştı. Araçlarımızı kullanarak bu saldırıyı bir noktada durdurduk. Asıl kalıcı darbeleri enflasyon ve faizler konusunda alıyoruz. Faizi yöneticiler belirler. Ama enflasyonu yönetici belirlemez. Enflasyon faizin akışıyla oluşur. Bugüne kadar Merkez Bankası defalarca şu 16 yıllık dönemde enflasyonu herkes açıklamıştır. Hiçbir kez enflasyon MB'nin açıkladığı gibi gerçekleşmemiştir. Yıl ortasında MB enflasyonu revize ediyor, üçüncü çeyrekte tekrar ediyor... Niye? Madem biliyorsun bu işi... Faizi belirlerken tutuyor da enflasyonu açıklarken niye tutmuyor? Ekim ayında da göreceğiz bu gerçekleri. Son olarak MB sürekli gündeme getirilen faiz artırımını oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Bağımsızlık... Hadi buyrun bağımsızlık. Bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır. Ve o sabır bir yere kadar. Çünkü biz sömürüye eyvallah edemeyiz.

-Merkez Bankası dün oldukça yüksek bir oranla faiz artırımı gerçekleştirdi. Bir ülkenin kalkınması üretimdir.

-Önüne gelen fırsatı yakalayıp zam yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kontrol mekanizmasını çok iyi çalıştırması lazım.

-Kamu kurumlarının ödediği kiralardan kurtularak çok ciddi bir tasarruf yapacağız.

-Tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum, lütfen paramıza güvenin.

-Terörle mücadeleden yılacak halimiz yok.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17