banner10

Emlak sözleşmelerinde TL dönemi

Dövizle sözleşmelerde Türk Lirası'na geçiş getiren tebliğ görüşe açıldı. TL ile sözleşme için taraflar arasında öncelikle mutabakat aranacak.

Emlak sözleşmelerinde TL dönemi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı dövizle sözleşmelerde Türk Lirası'na geçiş getiren tebliğe göre, TL ile sözleşme için taraflar arasında öncelikle mutabakat aranacak.

Sözleşme yenileme dönemlerinde TÜFE oranından fazla artış yapılamayacak.

Taraflar anlaşamazsa 2 Ocak 2018 öncesindeki sözleşmeler için 2 Ocak kuru dikkate alınacak.

2 Ocak 2018 sonrasındaki sözleşmelerde sözleşme tarihindeki kur geçerli olacak.

Düzenleme Türkiye'de yerleşik kişi konumuna giren herkesi kapsayacak.

BloombergHT'de internet sitesinde yer alan haberde ise dövizle sözleşme yasağına istisnalar getiren taslak görüşe açıldığı belirtildi. Taslağın yabancı şirketlere dövizle sözleşme istisnaları getirdiği belirtilen habere göre taslakta ihracatçılar, leasing, havacılık ve yabancı şirketlere istisna öngörülüyor.

Resmi Gazete'nin 13 Eylül sayısında yayımlanan Türk parası kıymetini koruma hakkında 32 sayılı kararda değişiklik yapan cumhurbaşkanı kararına göre Türkiye'de yerleşik kişilerin, bakanlıkça belirlenen haller dışında kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile işi, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya döviz endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise sonrasında Türkiye'de yerleşik kişilerin, döviz cinsi sözleşmelerine yönelik düzenlemeye ilişkin kapsamın ekonomik faaliyeti sıkıntıya sokmayacak şekilde, ilgili kamu kurumları ve diğer paydaşların görüşleri de dikkate alınarak en kısa süre içerisinde belirleneceğini duyurmuştu.

Bu çerçevede istisna tutulacak hallerin kapsamı belirlenirken, döviz cinsinden girdi maliyetler veya yükümlülüklerin değerlendirmeye alınacak hususların başında geldiği belirtilmişti.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 01:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17