banner10

Ehliyet için '85 yaş' önerisi

İngiltere'de İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in 97 yaşında araba kullanıp ardından kaza yapması tartışmaları da beraberinde getirirken, Türkiye'de de durum pek farklı değil. İleri Sürüş uzmanı Ethem Genim, Türkiye'de sürücülerin direksiyona geçme yaşı ile ilgili "85 yaş bu konuda üst sınır olmalı" önerisinde bulundu.

Ehliyet için '85 yaş' önerisi

Yeni Şafak'ın haberine göre, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in geçtiğimiz günlerde yaptığı kazanın ardından İngiltere'de ve tüm Avrupa'da tartışılmaya başlanan "Kaç yaşından sonra ehliyete el konulmalı?" sorusu Türkiye'de de gündem oldu.

İleri Sürüş Güvenlik Uzmanı Ethem Genim, konuyla ilgili yenisafak.com' yaptığı açıklamada ehliyette nasıl ki 18 yaşının üzerindeki adaylara gerekli testleri geçmeleri halinde belge veriliyorsa, aynı sürecin yaşlılıkta da olması gerektiğini söyledi.

'85 yaş en üst sınır olmalı'

İnsanların yaşa girdikçe algılarının giderek azaldığına, refleksin de aynı şekilde zayıfladığına dikkati çeken Genim, "Tabi tüm bunlar üst üste gelince sözünü ettiğimiz grup, trafikte ciddi bir risk artışını da beraberinde getiriyor" dedi.

Mevcut durumda Türkiye'de sürücülerin 60 yaşından itibaren her 5 yılda bir denetime girip rapor aldığını vurgulayan Genim, şöyle devam etti:

Rapor alınıyor ancak raporların nasıl ortamlarda alındığını hepimiz biliyoruz. Bu raporları almak çok zor değil. Bizim önerimiz Türkiye'de sürücülerin en fazla 85 yaşına kadar direksiyona geçebilmeleri. 60 yaşından sonra her 5 yılda bir denetime girip hepsinden başarıyla geçse dahi 85 yaşın en üst sınır olması gerektiğini düşünüyorum.

'Kontrolsüz kullanılan araba da aslında bir silah'

Silah almak isteyen vatandaşların ruhsat için 6 ayrı doktorun kontrolünden geçtiğinin altını çizen Genim, şunları kaydetti:

— Aynı şekilde ehliyet alımında da işin sıkı tutulması gerektiğine inanıyoruz. Kontrolsüz kullanılan bir aracın da silahtan farklı yok. Bir trafik kazasıyla onlarca can kaybedilebiliyor. Tüm bunları alt alta koyduğunuzda bir üst yaş sınırı belirlenmesi ve bu yaşın üzerindeki kişilerin direksiyona geçmemesi sadece kendileri için değil trafikte var olan tüm canlılar için de önemli bir riski ortadan kaldırması bakımından son derece önemli.

Kaynak: www.gaste24.com
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17