banner39

Doğu Akdeniz'de gerilim yeniden yükseldi: Yunanistan'dan karşı hamle! Türkiye'ye şok suçlama

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye tarafından gece ilan edilen NAVTEX ilanına ilişkin açıklama yaparak, alınan kararın doğrudan bölgedeki barışı ve güvenliği tehdit eden bir adım olduğu iddia edildi. Öte yandan Yunanistan, Türkiye'nin NAVTEX hamlesine yeni NAVTEX yayınlayarak karşılık verdi.

Doğu Akdeniz'de gerilim yeniden yükseldi: Yunanistan'dan karşı hamle! Türkiye'ye şok suçlama

Türkiye ile Yunanistan arasında, Oruç Reis gemisinin bakım için Antalya Limanı'na demirlemesiyle diplomatik temas başlamıştı. Ancak bu süreçte bile Atina, yeni NAVTEX'ler yayınlayarak provokasyona devam etmiş ve diplomasinin işlemesine katkıda bulunmamıştı.

SÖYLEMLERDE AZALAN GERİLİM YENİDEN ARTTI

Doğu Akdeniz'deki haklarında vazgeçmeyeceğini defalarca belirten Türkiye, Oruç Reis'in bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeniden harekete geçti. Gemi, gece yayımlanan yeni NAVTEX'le yola çıktı.

ATİNA TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Konu ile alakalı açıklama yapan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, NAVTEX ilanı için "Bu, doğrudan bölgedeki barışı ve güvenliği tehdit eden bir adımdır" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin bu hamlesiyle diyalogdan yana tavır takınmadığı ve "güvenilmez" olduğu iddia edilen açıklamada, "Türkiye'yi kararını derhal geri almaya çağırıyoruz. Bölgesel güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesine katkıda bulunmaya devam ederken, ulusal egemenlik haklarımızı savunmaya devam edeceğiz" denildi.

YUNANİSTAN'DAN KARŞI NAVTEX

Öte yandan Yunanistan, Türkiye'nin NAVTEX hamlesine yeni NAVTEX yayınlayarak karşılık verdi.

KAYNAK: HABER7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42

banner19

banner43