Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Venezuela'ya destek mesajı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Venezuelalı mevkidaşı Arreaza ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Venezuela'ya destek mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Venezuelalı mevkidaşı Jorge Arreaza ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Venezula'da yaşanan siyasi krizle ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; "Venezuela'daki herhangi olumsuz bir durum tüm Latin Amerika'yı hatta Karayipler'i etkileyebilir. Venezuela'yı desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, meşru hükümetleri değiştirmek için yabancı müdahalelere, demokratik olmayan yöntemlere ve tek taraflı yaptırımlara başvurulmasını doğru bulmadıklarını ve bu girişimlere karşı olduklarını belirterek, "Tek taraflı yaptırımlar sadece halk kitlelerini mağdur ediyor. Mevcut durumu görmezden gelen ülkelere de tavsiyemizi yineliyoruz." dedi.

Venezuela ile ticaret

Çavuşoğlu, ABD'nin Venezuela'ya uyguladığı yaptırımlar konusundaki bir soruyu yanıtlarken de Türkiye'nin tek taraflı alınan kararlara karşı olduğunu söyledi. 

Mevlüt Çavuşoğlu, uluslararası hukuka aykırı şekilde bir ülkenin iç işlerine müdahale edilmesine karşı olduklarını, o ülkede gerçekleştirilen seçimlerin yok sayılmasının hangi ülke olursa olsun kaosa yol açabileceğini, hatta iç savaşa bile sürükleyebileceğini anlattı. Çavuşoğlu, bir ülkedeki rejimi değiştirmek için o ülkenin insanlarını cezalandırmanın da insani olmadığını vurguladı.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Venezuela'daki Maduro yönetimini sevmeyebilirsiniz. Ama ülkedeki tüm insanları cezalandırarak bir netice almaya çalışmak insani değildir. Ticaretin kurallarını Dünya Ticaret Örgütü belirler. Buna uygun bir şekilde bağımsız ülkeler kendi arasında ticaret yapar. Kalkıp 'Her ülkeye karşı bu konuda yaptırım uygulayacağım, diğerine bunu yapacağım.' derseniz bugün tüm dünya bu tek taraflı kararlar karşısında çok rahatsız, bunu görüyoruz. Kendi para biriminde bile yapılması doğru değildir. Amerika'nın dolarla ticareti engellemeye çalışması bile uluslararası hukuka aykırıdır. Ticaret kurallarına aykırıdır. Hadi onu geçtik, bu sefer altınla yapılan ticarete de karşı. Şimdi bu nedir? 'Ben büyük ülkeyim bütün kuralları ben belirlerim.' Böyle olmamalı. Biz uluslararası hukuka inanıyoruz. Çok taraflılığa inanıyoruz. Bir ülkenin tek başına aldığı kararları doğru bulmuyoruz."

Türkiye ve Venezuela'nın ilişkileri tüm alanlarda geliştirmek istediğini vurgulayan Çavuşoğlu, ikili ticaret hacminin gözle görülür şekilde arttığını aktardı. 

Çavuşoğlu, "Venezuela halkının çektiği sıkıntıları görürken o ülkeyle ticaret yapmamamız düşünülemez. Bizim bu konulardaki tutumumuz gayet nettir." dedi.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17