banner38

'Denizdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz ve Ege'ye ilişkin net mesajlar verdi, "Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz." dedi.

Gündem 04.11.2018, 15:25 04.11.2018, 17:37
'Denizdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milgem Projesi'nin üçüncü gemisi TCG Burgazada'nın Deniz Kuvvetlerine teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis'in ilk kaynak töreninde konuştu. Erdoğan konuşmasında, " Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız" diye konuştu.

Erdoğan, "Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasbedilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye savunma sanayinde dışa bağımlılığını yüzde 80'lerden yüzde 35'lere kadar indirdi." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Türkiye, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi arasına giren 4 şirketiyle bu listede en fazla şirkete sahip 6. ülke durumuna gelmiştir" dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

İlk kaynak töreni Eylül 2013, denize indirme töreni ise Haziran 2016'da yapılan Burgazada korvetinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiğini belirten Erdoğan, tasarım, inşa, donatım ve tedarik işlemleri yerli ve milli imkanlarla yürütülen MİLGEM Projesi'nin ürünü olan Burgazada korvetinin ülkeye, millete ve Deniz Kuvvetleri'ne hayırlı olmasını diledi.

Geminin ülkeye kazandırılmasında emeği geçen mühendisinden işçisine, tersane yönetiminden alt yüklenicilere kadar herkese şükranları sunan Erdoğan, geçen yıl MİLGEM Projesi'nin dördüncü gemisi olan Kınalıada'nın denize indirildiğini anımsattı.

Erdoğan, 2020'de Kınalıada'nın da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edileceğini dile getirerek, filoya katılan her geminin denizlerdeki gücü, caydırıcılığı, hareket kabiliyetini, milli çıkarları koruma konusundaki kararlılığı artırdığını kaydetti.

Son dönemde, Doğu Akdeniz ve Ege'de yaşanan hadiselerin ülkenin Deniz Kuvvetleri'nin en az diğer unsurları kadar güçlü olması gerektiğini bir kez dana gösterdiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz. Aynı şekilde Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasbedilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bizim kimsenin hakkında, hukukunda, hele hele toprağında gözümüz yoktur. Biz sadece ülkemizin ve kardeşlerimizin haklarını koruyoruz. Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız. Sabırlı ve uzun bir çalışmanın, alın terinin, farklı alanlardaki birikimlerin bir araya gelmesinin büyük bir ürünü korvetlerimiz hizmete girdikçe sözümüz denizlerde daha derin yankılar yapmaktadır. Çünkü bizim bu gemilerimiz sadece bugünün değil geleceğin ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir."

"Denizaltı Aydınreis denizlerdeki gücün sembollerinden olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk kaynak töreni yapılan ve serisinin dördüncü denizaltısı olacak Aydınreis'in de denizlerdeki gücün sembollerinden olacağını söyledi.

Tasarımı ve üretiminin karmaşıklığı sebebiyle dünyada oldukça zor bir iş olarak kabul edilen denizaltı üretiminde gelinen seviyenin iftihar verici olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin 1960'lı yıllara kadar bırakın savaş gemisi, deniz altı üretmeyi, elindeki mevcut filonun bakımını dahi yurt dışında yaptırmak zorunda olduğu hatırlandığında, bu başarının öneminin daha iyi anlaşılacağını dile getirdi.

Savunma sanayisinde merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'la birlikte başlayan atılımları, başbakanlığı döneminde bambaşka bir boyuta taşıdığını belirten Erdoğan, bu gurur verici aşamaya gelindiğini anlattı.

MİLGEM Projesi'nin ilk gemisi Heybeliada'nın Preveze Deniz Savaşı'nın 470. yıl dönümünde denize indirerek tarihe de anlamlı bir selam verildiğini ifade eden Erdoğan, bir üst sınıf fırkateyn İstanbul'un da denizlere indirildiğinde artık bu alanda bambaşka bir lige çıkılacağını, bayrağı kendi denizleriyle birlikte uluslararası görevleri vesilesiyle tüm dünyada gururla dalgalandırmakta kararlı olduklarını kaydetti.

Erdoğan, 2004'ten bu yana yakın takip altında tutulan pek çok projesi bizzat himaye edilen savunma sanayi faaliyetlerinin, Türkiye'nin ve Türk milletinin gerekli irade ortaya konduğunda altından kalkamayacağı hiçbir işin olmadığı gerçeğini gösterdiğini söyledi.

Mühendislere, teknisyenlere, araştırmacılara, akademisyenlere, subaylara ve girişimcilere güvendiklerini ifade eden Erdoğan, bunun sonunda da ortaya karadan denize, havadan uzaya kadar her alanda dünyanın en üst ligindeki ülkelerde yarışılacak seviyelerde ürünler çıktığını anlattı.

Yerli ve milli tasarım 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta Ankara Lalahan'da optikten lazere kadar farklı alanlarda yerli tasarım ve üretim olan ürünlerin testlerine şahitlik ettiklerini anlattı. 

Silahlı ve silahsız insansız hava araçları konusunda Türkiye'nin dünyada ilk 5-6 ülke arasında yer aldığını belirten Erdoğan, yerli üretim olan Atak Helikopteri'nin emsalleri arasında giderek öne çıktığını ifade etti.

Daha geride simülasyon sistemlerinden milli savaş uçağına kadar pek çok projenin daha olduğunu anlatan Erdoğan, "Biz kendi gücümüze, kendi imkanlarımıza, kendi kabiliyetlerimize güvendikçe kaynaklarımızı dışarı aktarmak yerine, içerideki girişimcilerimizi destekledikçe Allah da yaptığımız işlerin bereketini veriyor. Başka ülkelerin çok büyük bütçelerle ve çok uzun yıllarda elde ettikleri neticelerin daha iyisine hamdolsun biz daha makul bütçe ve sürelerle ulaşıyoruz." diye konuştu.

Yerli ve milli tasarım geliştirme, üretim faaliyetleri konusunda gösterilen hassasiyetler sayesinde Türkiye'nin savunma sanayinde dışa bağımlılığını yüzde 80'lerden yüzde 35'lere kadar indirdiğini aktaran Erdoğan, ortaya çıkarılan her ürünün, Türkiye ile birlikte dost ve kardeş devletlerden başlayarak dünyadaki pek çok ülkenin de ilgi alanına girdiğini söyledi.

Bugün onlarca dost ve kardeş ülkenin denizlerinde Türkiye'de üretilen gemi ve botların görev yaptığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Daha üç hafta önce Pakistan'a teslimi yapılan denizde ikmal gemisi de bu gurur verici projelerden biridir. Aynı şekilde savunma sanayi için geliştirilen ürünlerin ticari versiyonları konusunda da gözle görülür bir ilerleme yaşanıyor. İnşallah bu alanda her geçen yıl hem kendi ihtiyacımızı karşılamada hem ihracat konusunda daha ileri konumlara ulaşacağız. Teknolojik ilerlemenin kuluçkası, lokomotifi olan savunma sanayini ne kadar geliştirirsek diğer alanlarda da o derece ileri gideceğimiz açıktır. Bağımsızlığımızı güvence altına almamızın yanında bize küresel düzeyde rekabet avantajı sağlayacak bu alanı, önümüzdeki dönemde daha fazla destekleyeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye'nin, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi arasına giren dört şirketiyle bu listede en fazla şirkete sahip 6. ülke durumuna geldiğini belirterek, kamu ve vakıf şirketleri yanında en kısa zamanda özel sektör kuruluşlarını da bu listede görmek istediklerini vurguladı.

KOBİ'lerin esnek ve dinamik yapılarıyla, Türkiye'nin savunma sanayi ve teknoloji alanındaki en önemli gücü olduğunu ifade eden Erdoğan, "Millileşme hedefimizi büyük şirketlerimizde, yerlileşme hedefimizi de KOBİ'lerimizle hayata geçiriyoruz. Savunma sanayinde, tedarikçi zincirimizi ne kadar geniş tutarsak o derece kalıcı ve büyük işlere imza atabiliriz. Amerika bu tecrübeyi yaşamıştır. Bu ülkenin tedarikçi zincirlerini genişletmeye yönelmeyen dev savunma sanayi kuruluşlarının birçoğu, her geçen yıl ilk 100 listesinde daha da aşağılara iniyor." dedi.

Savunma sanayinin Türkiye'ye bir başka katkısının da beşeri sermayeyi güçlendirmesi olduğunu dile getiren Erdoğan, bu alanda yetişen teknik ve idari kadroların diğer sektörlerde de başarılı işlere imza attığını, özellikle genç mühendisler için çok geniş bir alan inşa ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerin ve insan kaynaklarına münhasıran çalışmalar yapmak üzere kurdukları yapıların çabalarıyla gelecek yıllarda beşeri sermayeyi daha da zenginleştireceklerinin altını çizerek, konu savunma sanayiden açılınca tüm sektörlere hayatın her alanına temas etmenin kaçınılmaz hale geldiğini, üstelik güvenlik politikalarından, dış politikadan, bölgesel ve küresel krizlerden söz etmediğini ifade etti.

Böylesine önemli bir alanın sahadaki uygulayıcıları olan askerlere, bu vesileyle teşekkür eden Erdoğan, bin yıldır bu toprakların vatan olması için gözlerini kırpmadan hayatlarını feda eden şehitleri, bu uğurda ölümü göze alan gazileri, tüm kahramanları rahmet ve şükranla yad etti.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONELİNE SELAM

Şu anda sınırlar içinde ve ötesinde, kara, deniz ve havada görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tüm mensuplarına selamlarını gönderen Erdoğan, "İstiklalimiz ve istikbalimiz için gece gündüz çalışan güvenlik görevlilerimize, emniyet güçlerimize Rabbimden başarılar diliyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş olan şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Burgazada Korvetimizin ülkemize, ordumuza, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza, bu gemide görev yapacak tüm personelimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Muhabir: Hanife Sevinç, Çiğdem Alyanak, Gökhan Yılmaz (AA)

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Seçimi kaybedenler istifa etmeli mi?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 35 85
2. Fenerbahçe 35 77
3. Beşiktaş 35 77
4. A.Demirspor 35 66
5. Başakşehir 36 62
6. Trabzonspor 36 57
7. Karagümrük 36 51
8. Konyaspor 35 50
9. Kayserispor 36 47
10. Kasımpaşa 36 43
11. Ankaragücü 35 42
12. Sivasspor 36 41
13. Antalyaspor 35 41
14. Alanyaspor 36 41
15. İstanbulspor 35 38
16. Giresunspor 35 37
17. Ümraniye 35 30
18. Gaziantep FK 35 25
19. Hatayspor 35 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 38 89
2. Arsenal 38 84
3. M. United 38 75
4. Newcastle 38 71
5. Liverpool 38 67
6. Brighton 38 62
7. Aston Villa 38 61
8. Tottenham 38 60
9. Brentford 38 59
10. Fulham 38 52
11. Crystal Palace 38 45
12. Chelsea 38 44
13. Wolves 38 41
14. West Ham United 38 40
15. Bournemouth 38 39
16. Nottingham Forest 38 38
17. Everton 38 36
18. Leicester City 38 34
19. Leeds United 38 31
20. Southampton 38 25
Takımlar O P
1. Barcelona 38 88
2. Real Madrid 38 78
3. Atletico Madrid 38 77
4. Real Sociedad 38 71
5. Villarreal 38 64
6. Real Betis 38 60
7. Osasuna 38 53
8. Athletic Bilbao 38 51
9. Mallorca 38 50
10. Girona 38 49
11. Rayo Vallecano 38 49
12. Sevilla 38 49
13. Celta Vigo 38 43
14. Cadiz 38 42
15. Getafe 38 42
16. Valencia 38 42
17. Almeria 38 41
18. Real Valladolid 38 40
19. Espanyol 38 37
20. Elche 38 25
banner23