Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı : Kararlıyız, bu işi de bitireceğiz

Hak-İş genel kurulunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'ndaki görev değişimine de değinerek, "Orada tıkanıklık vardı, bedelini tüm ülke birlikte ödüyorduk" diyen Erdoğan, faizin tek haneli rakamlara indirilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, " Faizciler bundan rahatsız olabilir. İstedikleri, kadar rahatsız olsunlar kararlıyız bu işi bitireceğiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı : Kararlıyız, bu işi de bitireceğiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hak-İş 14. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

Erdoğan'ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan satır başları şu şekilde:

"Bolu Belediyesi'nde genel başkanlarının hiçkimse dışarıya atılmayacak dediği halde Hak-İş mensubu işçi kardeşlerimin seçimden hemen sonra kapıya konmasını kınıyorum. Bu sabah başka akşam başka yalan söyleyenleri de milletime şikayet ediyorum. Bir kapı kapanır bir kapı açılır. Hukuk yoluyla haklarımızı savunacağız. Hak-İş konfederasyon olarak bu işin arkasındadır bizler de yanındayız.

Milletimizi kandırmaya asla çalışmadık. 82 milyonun hayat seviyesini yükseltecek icraatlar ortaya koyduk. Mİlletin, emekçinin  yanında yer almak lafla olmaz. Yalanla sloganla içi boş vaatle milleti kandırmay çalışmadık. Zenginliğin tabanını genişlettik. Otomotivden beyaz eşyaya her alanda üretim ve satış rekorları ortaya koyan ekonomik hareketlilik yarattı. 

İHRACAT HEDEFİ 200 MİLYAR DOLAR

Şu anda ihracatta 170 milyar dolardayız. Göreve geldiğimizde 36 milyar dolar. Yıl sonu itibariyle bunun üzerine çıkacağız. En kısa zamanda da bu rakamı 200 milyar doların üzerine çıkaracağız. Cari açığı yıllık bazda ve dönemsel olarak hedeflerimize yakın seviyeye çektik.  

Son dönemdeki dalgalanmalarla birlikte işsizlik oranının bir miktar yükseldiğinin farkındayız. İşsizliği yeniden tek haneye düşüreceğimize inanıyoruz. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle borçlanma oranımız bir parça yukarı çıksa da OECD ülkeleri arasına çok iyi bir noktadayız. Göreve egldiğimizde IMF'ye 23,5 milyar dolar borcumuz vardı, borcu sıfırladık. Şimdi bize IMF'yi tavsiye edenler var. Bizim için IMF artık söz konusu değildir. 

Her alanda ihtiyaç duyulan adımları atmak durumundayız. Bu vesileyle ana ormancılık faaliyetleri ve orman yangınlarıyla mücadeleden dolayı ihtiyacın geçici işçiler için 4 ay süre uzatımı talebi yenilendi. Bu talebi Hazine ve Maliye Bakanımız bana iletti. Bu süreci gerçekleştirmiş oluyoruz. 

MERKEZ BANKASI'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ

"Merkez Bankası Başkanlığı'nda yaptığımız görev değişikliği nedeniyle birilerinin yaklaşım tarzını kabul etmemiz mümkün değildir. Davul birilerinde tokmak birilerinde anlayışı yanlış. Tıkanıklık vardı. Bedelini Türkiye ödeyecekti.  Bedelini kim ödeyecek, siyasetçi ödeyecek.  Yeni yönetim sisteminde başkan bu konulara müdahale yetkisini de almıştır. Faiz denilen para politikalarında konulara uymayan bu arkadaşımızın görev değişikliğini yaptık. Hep faizciler savunuyor. Faiz politikamızın nasıl şekillendiğini göreceksiniz. Faizi tek haneli rakamlara indireceğiz. Tek hanelere düşürmek zorundayız ve bunu başaracağız. Faizciler bundan rahatsız olabilir. İstedikleri, kadar rahatsız olsunlar kararlıyız bu işi bitireceğiz.

Bundan sonra Merkez Bankası, ekonomi programımıza çok daha güçlü destek verecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17