Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selahaddin Menteş’i AYM'ye yeni üye olarak atadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atama kararı ile Adalet Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş, Anayasa Mahkemesi Üyesi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selahaddin Menteş’i AYM'ye yeni üye olarak atadı

Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş'in, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçildiği bildirildi.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre; Menteş’in AYM Üyeliğine seçilmesine dair Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Müsteşar Yardımcılığı, OHAL Komisyonu başkanlığı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı gibi kritik görevlerde bulunan Menteş, özelikle Diyarbakır’da görev yaptığı dönemde verdiği özgürlükçü kararla gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı kararı, Anayasa'nın 146 ve 147´inci maddeleri ile 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi´nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun´un 6, 7 ve 10´uncu maddeleri gereğince Resmi Gazete'de yayımlandı.CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN 5'İNCİ ATAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Danıştay Üyesi Kadir Özkaya, eski Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez ve Adalet Bakan Yardımcısı Yıldız Seferinoğlu’nu Anayasa Mahkemesi’ne üye olarak atamıştı. Menteş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AYM’ye atadığı 5'inci üye oldu.

SELAHADDİN MENTEŞ KİMDİR?

3 Ekim 1970 tarihinde Malatya’ da doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Elazığ ili Sivrice İlköğretim Okulu, Sivrice Ortaokulu ve Sivrice Lisesinde tamamladı.

1988 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1994 yılında mezun oldu.

1995 yılı Eylül ayında Elazığ Adli Yargı Hâkim Adayı olarak kamu görevine başladı. Stajını bitirdikten sonra 1998 yılında Denizli Buldan hâkimi olarak atandı. Buldan da ki görevinden sonra Eskişehir-Han, Adıyaman-Gölbaşı hâkimi olarak görev yaptı. Bu görevleri sırasında Kadastro Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemelerinde çalıştı.

2006 yılında Diyarbakır’da CMK 250 maddeyle yetkili Ağır Ceza Mahkemesinde üye hâkim olarak görev yaptı.

2010 yılında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerini 2012 Haziran ayına kadar yürüttü.

2012 Yaz Kararnamesi ile Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

2013 yılında Mazeret Kararnamesi ile Ankara Adliyesine atandı.

2014 Şubat-Mayıs 2017 tarihleri arasında müsteşar yardımcılığı, Mayıs 2017-Ekim 2017 tarihleri arasında Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı yaptı.

18 Ekim 2017 - 21 Temmuz 2018 tarihleri arasında Müsteşar olarak görev yaptı.

21 Temmuz 2018 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı görevine getirildi.

Selahaddin Menteş, 6 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçildi.

Menteş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17