banner10

Cemal Kaşıkçı için ortak çalışma yapılacak

Kayıp gazeteci ile ilgili Suudi Arabistan ve Türkiye ortak çalışma grubu oluşturuyor. ABD Başkanı Trump ise yakında bir rapor açıklanacağını söyledi

Cemal Kaşıkçı için ortak çalışma yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliği çerçevesinde ve Suudi Arabistan'ın teklifi üzerine, gazeteci Cemal Kaşıkçı hadisesinin aydınlatılması için ortak çalışma grubu kurulmasının kararlaştırıldığını bildirdi. 

Bu açıklamadan kısa süre önce ABD Başkanı Donald Trump "Çok yakında Cemal Kaşıkçı hakkında bir rapor açıklayacağız" dedi.

Trump, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında değerlendirmelerde bulunmuş, "Vakayı yakından takip ediyoruz. ABD müfettişleri olaya dahil oldu. Kaşıkçı olayında neler olduğunu ortaya çıkarmak zorundayım." demişti.

Bu açıklamadan hemen sonra diplomatik kaynaklardan açıklama gelmiş, kayıp Suudi gazeteciyle ilgili ABD tarafından müfettiş görevlendirildiği bilgisinin doğru olmadığı ifade edilmişti.

Şimdi ise Trump, çok yakında Kaşıkçı hakkında bir rapor açıklayacaklarını söyledi. 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin, ''Suudilerin Türk yetkililerle iş birliği yapmasını umuyoruz.'' dedi. 

Soruşturmalara dahil olmadıklarını ancak Suudi yetkililerle yapılan görüşmelerde endişelerini dile getirdiklerini belirten Dujarric, ''Suudi yetkililere soruşturmalarda tam iş birliği yapmaları çağrımızı sürdürüyoruz.  Suudilerin Türk yetkililerle iş birliği yapmasını umuyoruz.'' diye konuştu.

Sözcü Dujarric, Türk yetkililerle de görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi.

Öte yandan, Avrupa Birliği, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin şeffaf ve kapsamlı soruşturma yapılması beklentisini, Suudi yetkililere doğrudan iletti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic yaptığı açıklamada, Brüksel'in, Kaşıkçı olayına ilişkin çok sayıda temasta bulunduğunu belirterek, "Mesajımızı Suudi yetkililere de doğrudan ilettik." dedi.

Daha önce temaslarda bulunduğu Portekiz'de konuya ilişkin açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB'nin, Suudi yetkililerden yaşanan olay hakkında şeffaf ve kapsamlı soruşturma yapılmasını beklediğini kaydetmişti.

Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de nişanlısıyla Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmiş, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.


Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17