Çekilmeye başlayan Ermenistan ordusundan alçak tuzak

Rusya'nın devreye girmesiyle ateşkes şartlarını kabul eden Ermenistan, çekilmeye başladığı yerlerde kamu binalarını ve evlerini yakıyor. Öte yandan mezarlık ve evlerde mayınlı tuzakların kurulduğu belirtiliyor.

Çekilmeye başlayan Ermenistan ordusundan alçak tuzak

Azerbaycan ordusu ile cephe hattında girdiği çatışmalarda büyük kayıp vererek geçtiğimiz günlerde imzalanan bildiri ile işgal altında tuttukları Dağlık Karabağ bölgesinden çekilme kararı alan Ermenistan ordusu alçak yöntemlere başvurmaya devam ediyor.

Yapılan anlaşma kapsamında Ermenistan silahlı kuvvetleri işgal altındaki bölgelerden geri çekilirken mayınlama yaptığı ortaya çıktı.

BİNLERCE MAYIN BULUNDU

Ermenistan ordusunun çekildiği bölgelerde mayın ve patlamamış mühimmat temizleme süreci devam ederken, Ulusal Mayın Eylem Ajansı şimdiden yaklaşık 1.500 çağrı geldi. Yapılan aramalarda, 526 patlamamış mühimmat, 4228 anti-tank mayını ve yaklaşık iki bin anti-personel mayın bulundu ve etkisiz hale getirildi.

ÖZELLİKLE MEZARLIKLARA KOYMUŞLAR

Ermenistan ordusunun özellikle mezarlıklarda mayınlama yaptığı tespit edilirken askeri uzmanlar bu tür tuzaklamaların ileride Ermenilerin terk ettiği ev ve yerleşim yerlerinde de sıkça karşılaşılabileceği noktasında uyarıda bulunuyor.

5 BİN KİŞİ EĞİTİLDİ

Azerbaycan ordusunda 5 binden fazla kişiye mayınlar konusunda eğitim verilirken, yetkililer işgalden kurtulan veya cephe bölgelerinde yaşayan vatandaşların tehlikeli bir cihaz görmeleri halinde bu bölgelerde hizmet veren ajans gruplarının yanı sıra 102 ve 112 servislerini de bilgilendirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Kaynak: Yenişafak

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42