Çavuşoğlu'ndan canlı yayında ayar üstüne ayar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu toplantıda Asselborn’a döndü ve hem onun sözleri hem Asselborn nezdinde Avrupa’ya ayar üstüne ayar verdi. Çavuşoğlu, “PKK, YPG'lileri çok seviyorsanız ülkenize götürürsünüz zaten yeteri sayıda var, Avrupa'da para da topluyorlar” dedi.

Çavuşoğlu'ndan canlı yayında ayar üstüne ayar

Toplantının başında Asselborn’un sözlerine yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, “15 Temmuz’dan sonra aldığımız tedbirler, bir daha darbe olmasın diye, terör tehdidine karşı aldığımız tedbirlerdir. Ve Avrupa Birliği şimdi ‘o dönem yeterince destek vermedik’ diyor. Ama PKK’nın, FETÖ’nün Avrupa’daki kirli propagandası nedeniyle hala yanlış yorumlar geliyor. Bugün, 'Adalet Bakanlığımızdan randevu da alırız, gerçek bilgileri rakamlarıyla beraber öğrenebilirsiniz' dedik.

Bugün teröre karşı Fransa, Belçika ve terörden etkilenen ülkelerin yasa değişiklikleri, yine OHAL gibi aldığı tedbirlere karşı diğer Lüksemburg dahil ‘dayanışma’ adı altında, ses çıkartmaması ve destek vermesi; Türkiye’ye gelirken bile tereddüt eden ülkelerin Türkiye’ye ders vermeye çalışmasını ülke ve millet olarak kabul edemeyiz. Burada samimiyet bekliyoruz. Bunları reddettiğimizi söylemek isteriz.

FETÖ gibi bir terör örgütüne destek verecek açıklamaları kabul etmeyiz.

Gelin o zaman Suriye’de birlikte mücadele edelim.

DEAŞ'la göğüs göğüse bir tek biz çarpıştık, 3 bin DEAŞ'lıyı öldürdük. 

Suriye'de yaptığımız mücadeleler, Avrupa için de çok önemli. Kürtlerle teröristleri ayırt etmediğiniz zaman bu yanlışa giriyorsunuz. Bu terör örgütü şu anda Suriye topraklarının neredeyse üçte birini bölmeye çalışıyor. Suriye topraklarını işgali altında tutuyor. DAEŞ’e karşı olduğunuzu söylüyorsunuz, niye diğer diğer terör örgütüne karşı bir şey söylemiyorsunuz.

Çavuşoğlu, "Avrupa’nın terör örgütleri DEAŞ ve YPG/PKK arasında yaptığı ayrıma dikkat çekerek, “DEAŞ’la bir tek biz göğüs göğüse savaştık. YPG/PKK’lıları bu kadar seviyorsanız ülkenize götürürsünüz, zaten ülkelerinizde yeterince varlar, para da topluyorlar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17