banner39

Çavuşoğlu'ndan BM'de hadsizlik yapan Rum bakana ayar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM koridorunda kendisini gören Rum yönetiminin dışişleri bakanın "Neden hemen federasyon konusunda anlaşmıyoruz?" sözlerine, "Senin liderin bunu reddetti. Önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım" cevabını verdi ve elini çekti.

Çavuşoğlu'ndan BM'de hadsizlik yapan Rum bakana ayar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları için bulunduğu New York'taki BM binasının koridorlarında Güney Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ile karşılaştı. Rum Bakan, Çavuşoğlu'nu görünce elini uzatarak "Neden hemen federasyon konusunda anlaşmıyoruz?" diye sordu.

Müzakere etmek için müzakere edilmeyeceğini daha önce de söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, Rum bakana "Senin liderin bunu reddetti. Önce neyi müzakere edeceğimize karar vermemiz lazım. Neyi müzakere edeceğiz, iki devlet mi, başka bir şey mi?" karşılığını verdi ve elini çekti.

Hristodulidis, “Neyi müzakere edeceğimiz belli. Sadece bir çözüm var, iki toplumlu iki kesimli federasyon. İki devlet veya konfederasyonu unutun.” deyince Bakan Çavuşoğlu, iki yıl önce İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında Anastasiadis ile yaptıkları görüşmeleri hatırlattı ve şu karşılığı verdi:

"Son sefer (Crans Montana'da) senin önünde senin liderin konfederasyonu ortaya attı. (Rum lider) Anastasiadis geçen yıl bir 'federasyon', bir 'konfederasyon' dedi. Önce neyi müzakere edeceğimizi açıkça tartışmamız lazım. Biz yıllardır çözüm için uğraşan taraf olduk, hem Annan Planı'nda hem Crans Montana'da." 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43