Büyük İskender’in gizemli ölüm nedeni bulundu

2 bin 300 yıldan daha uzun bir süre önce yaşamış tarihteki en büyük komutanlardan biri olan Büyük İskender’in ölümünün gizemi nihayetinde çözülmüş olabilir.

Büyük İskender’in gizemli ölüm nedeni bulundu

Büyük İskender, o zamanki dünyanın yarısını 13 yılda fethetmiş, Pers imparatorluğunun güçlü ordularını yenmiş, M.Ö. 336-323 yılları arasında tarihteki en büyük komutanlardan biri.Büyük İsken­der”in tıpkı un­vanı gibi, bü­yük bir düşü vardı: Tüm dünyanın hâkimiyetini ele geçirmek. Ancak bu amacına ulaşamadan, İ.Ö. 10 Haziran 323 tarihinde  henüz 32 yaşındayken öldü. Antik çağın en büyük hükümdarlarından biri olan Büyük İskender’in ölüm nedeninin büründüğü sır perdesi, günümüzde bile kaldırılabilmiş değil. 

Dunedin Tıp Fakültesi Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr. Katherine Hall, Büyük İskender’in, iddia edildiği gibi enfeksiyon, alkolizm veya cinayetten ölmediğine inanıyor. Hall, bunun yerine, İskender’in nörolojik bozukluk Guillain-Barré Sendromu (GBS) nedeniyle öldüğünü savunuyor. 

“Sadece tek bir kaynakta bu ölümle ilgili bir bilgi vardı"

Hall yayınladığı araştırmasında, İskender’in MÖ 323 yılındaki ölümü hakkında ortaya atılan daha önceki teorilerin, tüm olayı açıklamadığı için tatmin edici olmadığını söylüyor.

“Sadece tek bir kaynakta bu ölümle ilgili bir bilgi vardı. İskender’in vücudu ölümünden altı gün sonra herhangi bir bozulma belirtisi göstermemişti. Hiçbir iddia, bu kaynak tarafından kaydedilen bir gerçeğe dair makul ve uygulanabilir bir açıklama sağlayan, kapsamlı bir cevap veremedi.

“Antik Yunanlar bunun, İskender’in bir tanrı olduğunu kanıtladığını düşünmüşlerdi. Bu makale, İskender’in ölümüne dair gerçek anlamda verilmiş ilk cevap.”

Bedendeki çürümenin gecikmesinin yanısıra, 32 yaşındaki İskender’in ateşinin çıktığı, karın ağrısı çektiği, ilerlemiş bir felç yaşadığı ve ölümünden hemen öncesine kadar akıl sağlığının yerinde olduğu söyleniyor.

Dr. Hall, Campylobacter pylori enfeksiyonundan (O zaman yaygın ve GBS için sık karşılan bir neden) kaynaklanan GBS teşhisinin, hem Klasik hem de tıbbi açıdan, titizlikle test edildiğine inanıyor.

Büyük İskender’in ölüm sebebi hakkındaki tartışmaların çoğu ateşi ve karın ağrısı üzerine odaklanıyor. Ancak, Dr. Hall, son anına kadar aklının yerinde sağlam kalmasının neredeyse hiç dikkat çekmediğini söylüyor.

Hall, İskender’in, felce neden olan ancak kafa karışıklığı veya bilinç kaybı yaşatmadığı bilinen GBS’nin akut motor aksonal nöropati varyantına maruz kaldığına inanıyor.

Büyük İskender'in vücudunun günlerce bozulmamasının nedeni

Büyük İskender’in ölümü, antik zamanlarda nabız yerine nefes kontrolü gibi ölümü teşhis etmedeki zorluklarla daha da karmaşıklaşmıştı.

Bu zorluklar, genellikle GBS’nin neden olduğu vücudundaki felç türü ve düşük oksijen alımı ile birlikte, nefes almasının görünürlüğünü azaltacaktı.

Vücudunun sıcaklık otoregülasyonunun olası bir başarısızlığı ve göz bebeklerinin sabitleşip büyümesi, vücudunun günlerce bozulmamasının bir mucize nedeniyle değil, henüz ölmediği için olduğuna işaret ediyor.

“Yeni tartışmayı teşvik etmek ve İskender’in gerçek ölümünün önceden kabul edilenden altı gün sonra olduğunu iddia ederek tarih kitaplarını yeniden yazmak istedim. Onun ölümü, şimdiye kadar kaydedilen en ünlü yalan vaka ya da yanlış ölüm teşhisi olabilir.” (Kaynak: Arkeofili)

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17