banner10

Brunson'ın avukatı AYM'ye başvurdu

İzmir'de casusluk yaptığı iddiasıyla yargılan ABD'li rahip Andrew Brunson'ın avukatı, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) ev hapsinin kaldırılması için başvuruda bulundu.

Brunson'ın avukatı AYM'ye başvurdu

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson için yeni itiraz süreci başladı. Avukatı İsmail Cem Haylavurt, Brunson için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Yargılanmasına İzmir'de devam edilen ve 12 Ekim'de mahkemeye çıkacak olan Brunson, hakkındaki iddialardan suçlu bulunması halinde 35 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Brunson'un avukatı daha önce de İzmir'deki mahkemeye ev hapsinin sona erdirilmesi ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebiyle başvuru yapmıştı ancak başvuruları reddedilmişti.

Dava sürecinde neler oldu?

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına, 9 Aralık 2016'da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, 'Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı' belirtildi. Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde 'eski Ege Bölgesi imamı' ile firari Bekir Baz, yardımcısı Murat Safa ve hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edildi.

"Sonunda biz kazanacağız" mesajı ortaya çıktı

Brunson'ın bir ABD askerine gönderdiği 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişiminin başarısız olmasından duyduğu üzüntüyle ilgili mesajların da olduğu iddianamede, cep telefonundaki, "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız" mesajı da dosyaya dahil edildi. Yapılan teknik incelemede de Brunson'ın, görüşmediğini iddia ettiği FETÖ'nün sözde 'Ege Bölge imamı' firari Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez telefon sinyali de tespit edilmişti.

Tutukluluğu ev hapsine çevrildi

Mahkeme heyeti, 25 Temmuz 2018 tarihinde Brunson'ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek, yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Ev hapsinin kaldırılması için 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan başvuru reddedildi, üst mahkeme olarak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen dosya için ikinci kez ret kararı çıktı.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17