banner38

"Biz kuklayı görüyoruz ama esas kuklanın ipini elinde tutan kuklacıların da kim olduğunu biliyoruz"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Türkiye, Türkiye'nin ve insanın düşmanı olan hiçbir gruba, oluşuma müsaade etmeyecek. Eğer kuklayla uğraşırsanız, gündelik meselelerle uğraşırsınız. Biz kuklayı görüyoruz ama esas kuklanın ipini elinde tutan kuklacıların da kim olduğunu biliyoruz. Dün İstiklal Harbi'nde, Çanakkale Savaşı'nda buralara gelen niyetin arkasındaki esas gücün ne olduğunu bildiğimiz gibi bugün de terör örgütlerinin arkasındaki güçlerin ne olduğunu çok iyi biliyoruz." dedi.

Gündem 25.11.2022, 20:20 25.11.2022, 20:28
"Biz kuklayı görüyoruz ama esas kuklanın ipini elinde tutan kuklacıların da kim olduğunu biliyoruz"

Eyüpsultan Belediyesince "100. Yılında İstiklal Harbi" temasıyla Eyüpsultan İlçe Müftülüğü Diyanet Sitesi Seminer Salonu'nda düzenlenen Uluslararası 15. Eyüpsultan Sempozyumu'nun açılışına katılan Kurtulmuş, burada yaptığı açıklamada, Eyüpsultan'ın tarihiyle İstanbul içerisinde ayrı bir yeri ve öneminin olduğunu anlattı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, geçmişle gelecek arasındaki bağı kurabilmek için bugünü en iyi şekilde değerlendirmeye gayret ettiklerini belirterek "Bütün çabalarımız, bütün gayretlerimiz, Türkiye'yi daha ileriye taşıma mücadelemiz, her alanda güçlü ve büyük Türkiye'yi kurma mücadelemiz ve inşallah önümüzdeki yıldan itibaren Cumhuriyet’in 100'üncü yılıyla birlikte inşallah milletimizin sonuna kadar kapılarını açacağı, Türkiye Yüzyılı ile daha güçlü, daha büyük Türkiye'yi kurabilme hayalimiz, hedefimiz, amacımız ortadadır." diye konuştu.

Bu tür çalışmaların sadece kültür, sanat ve tarih okumaları olarak değil, bir gelecek okuması olarak görülmesi gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, bu çabaların her birinin, her alanda güçlü, büyük Türkiye'nin, aynı zamanda bir çalışma atölyesi gibi olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, tarih boyunca hiçbir milletin başkasının köklerinin üstünde yükselemediğini anlatarak, "Her ağacın kendi kökünde yükselmesi gibi bizim milletimiz de kendi kökleri üzerine yükselecektir ve inşallah önümüzdeki yüzyıl teknolojide, sanatta, kültürde, tarihte, edebiyatta kendi değerlerimizi ve bütünleşmiş olarak Türkiye'nin yüzyılı olacaktır." dedi.

Sempozyumun başlığındaki "İstiklal Harbi'nin 100. yıl dönümü" ifadesine dikkati çeken Kurtulmuş, sadece kültür ve medeniyet olarak büyük bir birikime sahip olan bir millet değil aynı zamanda emperyalizme karşı mücadelede de çok şerefli ve güçlü bir tarihsel müktesebata sahip bir millet olduklarını vurguladı.

"Emperyalistin metotları değişti ama niyeti hiç değişmedi"

Numan Kurtulmuş, emperyalistin metotlarının değiştiğini ancak niyetlerinin hiç değişmediğini ifade ederek dün Osmanlı cihan devletini yok ederek, bölüp parçalayarak, 30 küsur devleti çıkartmayı, üretmeyi başarmış olan emperyalistlerin, bugün de bu coğrafyayı dağıtmak, paramparça etmek telaşı içerisinde olduklarını anlattı.

Onların milli menfaatlerinin 100 sene evvel de şimdi de aynı olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, "Onların milli menfaatleri, bu coğrafyanın dağılmasından, parçalanmasından yanadır. Bizim milli menfaatlerimiz ise bu coğrafyanın derlenmesi ve toparlanmasından yanadır. Onun için nasıl dün Osmanlı'nın payitahtı olan İstanbul, mazlum milletlerin birleşmesinin, bütünleşmesinin sembolü ise Allah'a çok şükür, Türkiye Yüzyılı'nın İstanbul'u da mazlum milletlerin birliğinin beraberliğinin sembolü olacaktır." dedi.

Birilerinin bu birleşmeyi, bütünleşmeyi parçalamaya gayret ettiğine işaret eden Kurtulmuş, "Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada dün kendi ordularıyla gelip buraları işgal etmek isteyenler, buraları dağıtmak isteyenler, bugün kendileri buraya gelmek yerine maşalarını bu coğrafyaya uzatarak, bu coğrafyayı karıştırmak istiyorlar. Adına da ne yazık ki süslü bir cümleyle 'vekalet savaşları' diyorlar. Yani kendileri ellerini sıcak sudan soğuk suya sokmadan bu bölgeyi, bu coğrafyayı ve bu bölgenin kalbi mesafesinde olan Türkiye'yi, bu coğrafyanın birliğinin beraberliğinin sembolü olan İstanbul'u karıştırmaya çalışıyorlar. Bugün adı ne olursa olsun terör örgütleri üzerinden yapmaya çalıştıkları tablo budur." diye konuştu.

"Bu coğrafyada terör örgütlerini kullanıyorlar"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, vekalet savaşlarının unsurları olan terör örgütlerinin sadece Türkiye'de değil, Irak'ta, Suriye'de, diğer bölge ülkelerinde, Afrika'da, Asya'da hayatı sivil insanlara zindan ettiklerini söyledi. Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Niçin? Beylerin menfaatleri bunu gerektiriyor da onun için. Şu soruyu çok açık söylüyorum. Burada da söyleyeceğim. Şu DEAŞ'ı kim bu noktaya getirdi? PKK'yı, PYD'yi, YPG'yi kimler bu noktaya getirildi? Afrika'da içecek bir damla temiz suyu olmayan o insanları, Boko Haram diye bir örgüt kurdurarak, eğitim haram diyerek bir örgüt kurdurdular. Ellerine on binlerce dolarlık silahlar verdiler. Asya'da, Afrika'da başka yerlerdeki örgütler… Bunlara kim silah veriyor? Bunlara kim lojistik destek veriyor? Kim bunlara istihbarat desteği sağlıyor. Kim bunlara siyasi destek sağlıyor? Kendi başkentlerini açarak oralarda sözde birtakım siyasal siyaset büroları açmaları ve oraların meclislerini etkileyecek siyasetini etkileyebilecek siyaset zeminini kim hazırlıyor?"

Buradaki amacın 100 sene evvel İstiklal Harbi'nde karşılaştıkları o amaçla aynı olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Daha fazla bölünmesi, daha fazla parçalanması için bu coğrafyada terör örgütlerini kullanıyorlar. Buradan nasıl o silah sevkiyatını İstiklal Harbi'nin en zor zamanda ecdadımız yaptıysa, nasıl şuurla, gönül ve zihin uyanıklığıyla emperyalist devletlere 'dur' demeyi başardıysa, nasıl Çanakkale geçilmez diyerek burada bütün insanlık cephesinin bir hattı müdafaasını kurabildiyse, Allah'ın izniyle bugünün güçlü ve büyük Türkiye'si de terör vasıtasıyla yapılmak istenenlere müsaade etmeyecek ve terör örgütleri üzerinden emperyalizmin yeni oyunlarına fırsat vermeyecektir. Bu bizim için sadece söylenen bir söz değil, tarihten aldığımız bu ilhamla emperyalizmin yeni yüzünü en iyi şekilde bilen bir millet olarak bu konudaki kararlılığımızın ifadesidir." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu coğrafyanın lime lime edilmesine müsaade etmeyeceğiz"

Kurtulmuş, Türkiye olarak, terör örgütlerini yakın coğrafyalarında tamamıyla etkisiz hale getirmek için operasyonları sürdürmekte kararlı olduklarını belirterek şöyle konuştu:

"Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gerçekleştirmiş olduğu Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki harekat oradaki sivil halka asla ve asla zarar verecek bir harekat değildir. Ayrıca bu harekatın sadece ve sadece Türkiye'yi korumak için değil, aynı zamanda Irak'ın da Suriye'nin de toprak bütünlüğünü korumak için büyük bir fayda sağlayacağı aşikardır. Biz terör örgütleri üzerinden bu coğrafyanın lime lime edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Nereye giderse, arkasında kim olursa olsun sonuna kadar gidilerek, Türkiye bu bölgenin esenlik adası olarak, Türkiye Yüzyılı'nın kapılarını esenlik içerisinde, huzur içerisinde açacağız. Sadece 85 milyon vatandaşımız için değil, başta yakın coğrafyamız olmak üzere bütün insanlık için huzurun, selametin adresi olan bir ülke olacağız."

Kurtulmuş, bu milletin karakterinin bağımsızlık olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"Bu milletin karakteri, kendi izzetine ve onuruna düşkün bir şekilde yaşamaktır. Bu milletin karakteri merhamet ve adaletle hareket etmektir. Bu milletin mayası sağlamdır. Bu milletin mayası, Müslümanlık ruhuyla yoğrulmuştur ve Allah'ın izniyle bu millet geleceğe bu adımlarla devam edecektir. Türkiye, Türkiye'nin ve insanın düşmanı olan hiçbir gruba, oluşuma müsaade etmeyecek. Eğer kuklayla uğraşırsanız, gündelik meselelerle uğraşırsınız. Biz kuklayı görüyoruz ama esas kuklanın ipini elinde tutan kuklacıların da kim olduğunu biliyoruz. Dün İstiklal Harbi'nde, Çanakkale Savaşı'nda buralara gelen niyetin arkasındaki esas gücün ne olduğunu bildiğimiz gibi bugün de terör örgütlerinin arkasındaki güçlerin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Aslolan kuklayla uğraşmak değil, kuklayı yöneten o ellerin yönetemez hale gelmesini sağlamaktır. Onun için diyoruz ki sadece son terörist kalmayıncaya kadar değil, onun da üstünde terörün arkasındaki bütün sosyal ve toplumsal gerekçeler, sebepler ortadan kalkarak ve teröre güç, destek veren bütün unsurlar bir şekilde bundan vazgeçene kadar terörle mücadelemizi bir insanlık vazifesi olarak sürdüreceğiz ve bu milletin Türkiye Yüzyılı'nda güçlü bir şekilde yürümesine kimsenin mani olmasına müsaade etmeyeceğiz."

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Yerli veya yabancı aşılardan hangisini kullanmayı tercih ederdiniz?
Yerli veya yabancı aşılardan hangisini kullanmayı tercih ederdiniz?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 19 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 21
15. Espanyol 19 20
16. Cadiz 19 19
17. Getafe 19 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 19 18
20. Elche 19 6
banner23