banner10

Binali Yıldırım İstanbul için son rakamı açıkladı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İstanbul'daki seçim sonucu ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Binali Yıldırım İstanbul için son rakamı açıkladı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Binali Yıldırım'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle: 

"31 Mart seçimleri Türkiye'de ve İstanbul'da gerçekleşti. Seçimlerden sonra 2 açıklama yapıldı. Önce CHP adayı kazandığını ifade etti, biz de 11.25'te biz kazandığımızı söyledik. Devresi gün YSK Başkanı Sadi Bey bir açıklama yaptı, Ekrem İmamoğlu'nun önde olduğunu ifade etti. Böylece seçim esnasında, seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin de gündeme geldiğini gördük.

Bu seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Biri seçim günü yapılan idari işlemler, ikincisi seçim sonrası seçim sonuçlarına yönelik itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Yargısal süreç devam ediyor. Gerek AK Parti, gerek diğer partiler çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu. 

"27 BİN DİYE AÇIKLANAN RAKAMLAR 12 BİN SEVİYESİNE GERİLEMİŞTİR"

Bu itiraz süreci seçim kültürümüzde olmuştur. İtiraz kültürü CHP'ye yabancı değildir. Bu tahammülsüzlük anlaşılabilir değildir. 2014'te Ankara seçimlerini Anayasa Mahkemesine ve AİHM'e kadar yürütmüştür. Biz hukukun peşindeyiz. Biz, vatandaşlarımızın verdiği oyun sandıkta hiç edilmesinin önüne geçilmesini sağlıyoruz. Bunu kısmen başardık. Başlangıçta 27 bin diye açıklanan rakamlar 12 bin seviyesine gerilemiştir. İki aday birbirine yakın oy aldığı halde neden fark benim lehime artmaktadır. Normalde yanlışlık varsa her iki aday için olması gerekir. Bu şunu gösteriyor; oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Biz eminiz ki bu oyların tamamı sayılabilmiş olsaydı, CHP buna rıza gösterseydi bu seçimin sonucu böyle olmayacaktı. Bu fark kapanacak ve tersine dönecekti. 

"SEÇİMİN BU ŞEKLE DÖNÜŞMÜŞ OLMASI TATSIZ"

Her iki halde de şunu söylemek isterim: Seçimin bu şekle dönüşmüş olması tatsız. İstanbul gibi şehri yönetecek başkanın şaibeler, sakatlanmış bir seçim sonucuyla başkan olması doğrusu pek hoş olmaz. Başkanın güçlü bir şekilde görev yapması bütün İstanbulluların arzusudur. 

Biz başından beri hukuk vurgusu yapıyoruz, adalet diyoruz, seçim hakim teminatındadır diyoruz. İşleyen süreç bundan ibarettir. YSK işin patronudur, seçimle ilgili itirazları yönetmektedir. Maltepe'deki sayım tamamlandığında bu süreçler bitmiş olacak. Böylece YSK bir karara varmış olacaktır. 

"TECRÜBESİZ DAVRANIŞLARA SON VERMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM"

Ortada bir tahammülsüzlük var. 'Seçimi kazandık verin mazbatayı'. Seçimi kazandığının kararı sen mi vereceksin. Bugün böyle verilmiş bir karar var mı? Belediye başkanıyım diye kart bastırırsan, Anıtkabir defterine imza atarsan, mitingler yaparsan YSK'nın vereceği kararı etkilemekten başka ne iş yaparsın? Hakimler kararlarıyla konuşur. Hepimize düşen sonucu sükûnetle beklemektir. Dış ülkelere mesajlar göndermek bunlar bizim milletimizin canını sıkmaktadır. Dünyaya, Türkiye'yi şikayet etmek Türk hukuk sistemine yapılabilecek en büyük kötülüktür. Ben değerli rakibimi böyle tecrübesiz davranışlara son vermesini bir kez daha tavsiye ediyorum. 

"SAHTEKARLIĞIN SON KULLANMA TARİHİ OLMAZ"

Seçimde yapılan usulsüzlükler, yanlışlıklar, şaibeler, oy hırsızlıklarıyla sınırlı değil. Daha birçok yanlışlar var. Büyükçekmece'deki olay... Sandık kurullarının kanuna uygun olmayan teşkili sadece Büyükçekmece'de yok, diğer ilçelerde de var. Burada iş bir sene önceden planlanmış. Önceden planlanmış bir iş. İtiraz edilmesine rağmen askı süreci bittiği için bitmemiş. Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz. Başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder. 

Bu seçimlerin bu şekle gelmesini körükleyen rakip adaydır. Yoksa bu itiraz süreçleri her dönemde olmuştur, kararlar verilmiştir. Keşke İmamoğlu tribün tribün dolaşacağına, meydan meydan dolaşacağına sakin oturup benim gibi sonuçları bekleseydi. Bu benim ikinci toplantım. Bir itiraz süreci varsa, yargılama süreci varsa bizim yapmamız gereken buna hakkıyla riayet etmek, sonucu beklemek. Fazla gürültü yapan sonuç alır, hukuk devletinde böyle bir şey olmaz. Hakimler kanunlara göre karar verirler. Tehditlerle, parmak sallamayla karar verdiremezsiniz.  

"BU SEÇİM BAŞLI BAŞINA MUNDAR OLMUŞ BİR SEÇİMDİR"

O kadar sayımlarda yanlışların, hilelerin, eksikliklerin, özensizliklerin olduğunu gördük ki, insan hakikaten hayrete düşüyor. Bu seçim başlı başına mundar olmuş bir seçimdir. 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17