Belediye ile bağışçılar arasında tören krizi

Terör örgütü PKK tarafından 15 yaşında şehit edilen Eren Bülbül'ün adının verildiği anaokulunu yaptıracak bağışçılar ile projeyi "seçim malzemesi" olarak kullandığı iddia edilen Büyükçekmece Belediyesi arasında "temel atma töreni daveti" konusunda kriz yaşandı.

Belediye ile bağışçılar arasında tören krizi

üyükçekmece'deki Aşiret Dalcı Okulları bahçesinde hayırsever  Mahmut Çoban ve eşi Yasemin Çal Çoban tarafından yaptırılacak anaokulu,  bağışçılar ile belediyeyi karşı karşıya getirdi. CHP'li Büyükçekmece Belediye Başkanlığı tarafından Başkan Hasan  Akgün'ün imzasıyla anaokulunun temel atma töreni için afiş ve davetiye basıldı. Okulu "belediye yaptırıyormuş gibi" gösteren afiş ve davetiyeye tepki gösteren  bağışçı çift, belediyeyi imzalanan protokol çerçevesinde davranması ve söz konusu  projeyi reklamlarla seçim malzemesine dönüştürerek siyasete alet etmemesi  konusunda uyardı.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ

"Bu işin reklamsız yapılmasını istiyoruz." çağrıları sonuçsuz kalan  çift, belediyenin resmi Twitter hesabından dün akşam #TürkiyeninEniyiİlçesi  etiketiyle "Belediyemiz ve eğitim hayırseveri iş birliğiyle yaptırılacak olan  Şehit Eren Bülbül Anaokulu'nun temel atma törenine tüm büyük Büyükçekmece ailemiz  davetlidir." paylaşımına yorumda bulunarak tepki gösterdi.

BELEDİYEYE İHTARNAME GÖNDERDİ

Bağışçılardan Türkçe öğretmeni Yasemin Çal Çoban'ın "Yaptığımız tüm  uyarılara rağmen bağışçıyı muhatap almaksızın, bilgimiz ve iznimiz dışında tören  bahanesiyle seçim propagandası peşindesiniz. Bahsedilen eğitim hayırseveri benim.  Kendi adımızı dahi kullanmak istemeyip, Şehit Eren Bülbül adını verdiğimiz okul  projesinde, belediyenizin yapacağı işler bellidir. İmzalanan protokolde  belirtilen işlere (hafriyat, saha düzenlemesi vs) istinaden kendinizi ortak ilan  ettiniz." yorumu üzerine belediyenin davet paylaşımı kısa süre sonra silindi.

Yasemin Çal Çoban, ikazlara rağmen kendilerinin muhatap alınmaması  üzerine avukatı aracılığıyla belediyeye ihtarname gönderdi.

"Şehit Eren Bülbül Anaokulu'nun temel atma davetinin durdurulması ve  törenin iptal edilmesi istem ve ihbarıdır." konu başlıklı tasdikli ihtarnamede,  "Müvekkil Mahmut Çoban, tek başına, kendi istek ve çabası ile bütün masrafları  karşılamak sureti ile Büyükçekmece ilçe sınırları içerisinde kalan mezkur mahalde  Şehit Eren Bülbül Anaokulu yaptırmak gayesi ile hareket eden hayırsever bir iş  adamıdır. 'Müvekkil 03.12.2018 tarihinde eline geçen bir davetiyede; Belediyemiz  ve hayırsever vatandaşımız Mahmut Çoban iş birliği ile yaptırılacak olan Şehit  Eren Bülbül Anaokulu'nun temel atma törenine teşriflerinizi dilerim. Dr. Hasan  Akgün' şeklindeki ibarelerle karşılaşmıştır." ifadeleri yer aldı.

Davetiye ve içeriğin gerçeklerle örtüşmediği aktarılan ihtarnamede,  şunlar kaydedildi:

"Tarafınızın da malumları olduğu üzere bu hayrat müvekkil tarafından  tüm masrafları bizzat kendisi tarafından karşılanmak sureti ile yaptırılmaktadır.  Hal böyle iken mezkur davetiyede,  'Belediyemiz ve hayırsever vatandaşımız Mahmut  Çoban iş birliği ile' şeklindeki ibarenin yer alması müvekkili derinden üzmüş ve  büyük bir şaşkınlık içinde bırakmıştır. Kaldı ki, müvekkil yapmış olduğu hayır  işine belediyeler gibi siyasetle özdeşleşen kurumların karışmasını hiçbir zaman  arzu etmemektedir. Kimseyi kırmak arzusu taşımayan iş bu ihtarımızla;  belediyenizce düzenlenmiş olan bu etkinliğin ve davetiyenin derhal dağıtımının  durdurulmasını ve temel atma töreninin iptal edilmesini, bu yanlışlıktan  dönülmesini vekaleten ihtaren bildiririz."

BAĞIŞÇILAR DA PROTOKOL DE KATILMADI  

İhtarnamenin ardından sabah saatlerinde okul bahçesine asılan afişler  kaldırıldı. Anaokulunun saat 11.30'da yapılması planlanan temel atma törenine,  Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün başta olmak üzere protokol ve  bağışçılar katılmadı. Törene, Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Başaran'ın da  aralarında bulunduğu birkaç kişi katıldı. Yaklaşık 5 dakika süren törende ilk  beton Başaran'ın butona basmasıyla döküldü. Okul bahçesinde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Başaran,  belediyenin devreden çıkarılmak istendiğini iddia etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Başaran, şunları kaydetti:

"Bağışçıyla birlikte belediyemiz ortaklaşa yapacaktı ancak daha sonra  birtakım nedenlerle belediye devreden çıkarılmak istendi. Büyükçekmece Belediyesi  olarak okulun yapımını da devam ettirmek istedik. Okulun bundan sonraki  safhalarında çevre düzenlemesiydi ya da diğer birtakım fenni kontrolleriyle  belediye olarak her türlü üzerimize düşen görevi yapacağız. Aile bir yandan  desteği çekti gibi, bir yandan devam edecek gibi. Şu anda muallakta olan birtakım  konular var. Başkanımız Hasan Akgün'ün bugüne kadar Büyükçekmece'de eğitime  verdiği katkı, hizmet herkes tarafından gayet iyi bilinmektedir. Birçok okul  kazandırmıştır milli eğitim camiasına. Bundan sonra da eğitimle ilgili  çalışmalara belediye olarak elimizden geldiğince en iyi şekilde katkıda bulunmaya  devam edeceğiz. Aile çekilse de okulu belediye olarak biz yaptıracağız. Belediye  bu konuda kararlıdır, bu okulu milli eğitime kazandıracaktır."

'TEMEL ATMA DEĞİL AÇILIŞ TÖRENİ YAPMAK İSTİYORDUK'

Aynı zamanda Aşiret Dalcı Ortaokulu'nda Türkçe öğretmeni olan bağışçı  Yasemin Çal Çoban da projenin siyasete alet edildiğini söylediğinde belediye  yönetici ve çalışanlarının kendisine hakaret ettiğini ve üzerine yürüdüğünü ileri  sürerken, hakaret ve darp girişimi konusunu yargıya taşıyacağını anlattı.

Okul inşaatının imzalanan protokol dahilinde kendilerince  tamamlanacağını ve eğitim öğretim yılının ikinci sezonunda hizmete açılmasının  planlandığını ifade eden Çoban, 400 bin liraya mal olacak okulun 200 öğrenci  kapasiteli 5 derslikten oluştuğunu dile getirdi.

Şehit Eren Bülbül'ün adını okul binasında yaşatmak için böyle bir  girişimde bulunduklarını aktaran Çoban, "Biz tören yapılmasını istemiyorduk.  Belediye bunu seçim malzemesi olarak kullanmak istedi. Biz de bu duruma itiraz  ettik. Belediye afiş ve davetiyeler bastırmış, kendilerince tören planlamış. Bu  durum üzerine ihtarname gönderdik, ki zaten bu sebepten biz de dahil kimse  organizasyona kimse katılmadı. Kaymakam, İlçe Milli Eğitim Müdürü bir yana  Belediye Başkanı'nın kendisi katılmadı. Biz temel atma değil, açılış töreni  istiyorduk." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17