Bedelli askerlikte yeni gelişme! Bakaya veya yoklama kaçaklarına müjde

Bedelli askerliği kalıcı hale getiren ve askerlik süresini altı aya indiren yasa teklifi için genel kurul da görüşmeler sürerken, bakaya veya yoklama kaçaklarına müjde niteliğinde yeni bir formül gündeme geldi.

Bedelli askerlikte yeni gelişme! Bakaya veya yoklama kaçaklarına müjde

Bedelli askerliği kalıcı hale getiren ve askerlik süresini altı aya indiren yasa teklifinin genel Kurul görüşmeleri devam ederken, bakaya veya yoklama kaçaklarına kurasız bedelli hakkının yolda olduğu haberi gündeme bomba gibi düştü.

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre, teklif bakaya veya yoklama kaçaklarının bir kereliğine mahsus olmak üzere bedelliden yararlanma hakkı getiriyordu ancak 460 bin bakaya ve yoklama kaçağı olmasına karşın bedelli kontenjanının 145 bin olarak belirlenmesi karışıklığa neden olmuştu. 

Kurada çıkmayan bakaya veya yoklama kaçaklarının yeniden kaçak durumuna düşmesi ihtimali iktidar ve muhalefeti yeni bir formül arayışına itti. 

BEDELLİDEN YARARLANABİLECEKLER

Bütün bakaya veya yoklama kaçaklarının yeni sistem başlarken sorunlarının çözümü için yeni bir formül bulundu. AK Parti grup başkanvekili ile muhalefet grup başkanvekilleri arasında görüşmeler sırasında gündeme gelen formüle göre, 460 bin bakaya ve yoklama kaçağı bir kereliğine mahsus olmak üzere kuraya girmeksizin bedelliden yararlanabilecek.

BAKAYA VE YOKLAMA KAÇAKLARI BEDELLİ İÇİN 31.000 TL ÖDEYECEK

Bunun için bakaya ve yoklama kaçakları tanınacak süre içerisinde başvuruda bulunmaları ve bugünün rakamıyla 31.000 TL’yi yatırmaları koşuluyla bir ay temel askerlik eğitimini yaparak askerliklerini yapmış sayılacak. 

Bakaya ve yoklama kaçakları yasadan sonra kalıcı hale getirilecek bedelliden artık yararlanamayacak eğitimlerine ve işlerine devam edemeyecek günlük olarak da on lira ceza ödeyecek.

Bu yanı sistem nedeniyle bakaya ve yoklama kaçaklarına kurasız bedelli formülünün geliştirildiği bildirildi formül üzerinde son kararı genel kurul verecek. 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17