Bebek Otel'de 28 Şubat'tan kalma çağdışı ayrımcılık

İş adamı Muzaffer Yıldırım’ın sahibi olduğu Bebek Otel’e ait kafeye giden iki kadının başörtülü olduğu gerekçesiyle kapı dışarı edilmesi, '28 Şubat’tan kalma çağdışı ayrımcılık uygulaması yeniden hortladı' şeklinde yorumlandı.

Bebek Otel'de 28 Şubat'tan kalma çağdışı ayrımcılık

İstanbul'daki Bebek Otel’de yaşananlar, 28 Şubat’tan kalma çağdışı ayrımcılık uygulamasını akıllara getirdi.

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, iş adamı Muzaffer Yıldırım’ın sahibi olduğu otel ve kafelerde tesettür yasağı uygulanıyor.

Uygulanan tesettür yasağı, iş adamı Engin Yakut’un iki Arap misafiri ile Muzaffer Yıldırım’ın işlettiği Bebek Otel’in kafesine yaptırdığı rezervasyon için gitmesiyle ortaya çıktı.

Otuz yıldır Etilerde oturduğunu ve kısa süre öncesine kadar kafeye kapalı hanımların da geldiğini ifade eden iş adamı Engin Yakut’, “Ancak 29 Haziran’da yanımdaki misafir bayanların tesettürleri gerekçe gösterilerek bize rezervasyonumuz olmasına rağmen içeri alınmayacağımız söylendi. Güvenlik görevlileri ‘İşletme sahibi Muzaffer Yıldırım’ın kesin talimatı var kapalıları alamıyoruz’ cevabı verdiler” dedi. Bu cevap üzerine karakola giderek otel yönetiminden şikayetçi olduğunu belirten Yakut, ifadesinde maruz kaldığı ayrımcılığı şöyle anlattı: “Bebek Oteli’nin kafesinden 3 kişilik rezervasyon yaptırdım. Saat 11.00 gibi kafeye gittik. Ancak girişte güvenlik bizi durdurarak giremeyeceğimizi söyledi.

‘KAPALILARI ALMAYIN’

Ben de rezervasyon yaptırdığımı söyledim. O da ‘Haklısınız ancak talimat var bu kılık kıyafetle giremezsiniz’ dedi. Yani yanımdaki hanımların inançlarına uygun giydiği kıyafetlerle girmemizin yasak olduğunu söyledi. Ben de kim bu talimatı verdi hangi hakla kıyafete karışıyorsunuz diye sorunca oradaki güvenlik görevlisi ‘Muzaffer Bey’in özel talimatıdır kapalı kılık kıyafetle kimseyi içeri almayın’ dedi.”

Star’a konuşan iş adamı Yakut kendilerine yapılan ayrımcılığın işletmenin kamera kayıtlarına da yansıdığını belirterek, “İslami kıyafetleri gerekçe gösterilerek, tesettür sebebiyle bayanların içeri alınmaması, TCK’ya göre ayrımcılık ve nefret suçudur. Avrupa insan hakları sözleşmelerine de aykırı bu...” diye konuştu. 

İş adamı Engin Yakut'un ismi, geçtiğimiz aylarda, İngiliz otomobil firması Land Rover'a 7 yıl önce açtığı davayı kazanmasıyla basında yer almıştı.

OLAYDAN BİR KAÇ GÜN ÖNCE MUZAFFER YILDIRIM'LA YAPILAN İLGİNÇ RÖPORTAJ 

Diğer yandan sosyal medyadaki bazı sitelerde, gayri ahlaki olayların yaşandığı iddia edilen Bebek Otel ile ilgili, Posta Gazetesi'nden gazeteci Şirin Sever 4 Temmuz 2019'da bir yazı yazmıştı.

Yazıda, oteli  satın alan iş adamı Muzaffer Yıldırım'la görüştüğünü belirten Şirin Sever'in, "Ortamı görünce, malum söylentileri de soruyorum: Kıyafete bakarak mı müşteri alınıyor? sorusuna, Yıldırım'ın verdiği, "Kıyafet kodumuz yok ama buranın genel ortamına bakan zaten nasıl gelineceğini anlar...” şeklindeki cevabın, olayın doğruluğunu destekler nitelikte olduğu görüldü.

İşte şikayetçi Engin Yakut'un karakolda verdiği ifade;

CEM YILMAZ'DAN OTEL SAHİBİ / ORTAĞI OLDUĞU İDDİALARINA YALANLAMA  

Bu arada şovmen Cem Yılmaz, bazı yayınlanan haberlerde kendisinin Bebek Oteli'nin sahibi / ortağı olduğu iddiaları ile ilgili Twitter'dan paylaşımda bulundu. 

Cem Yılmaz, yaptığı paylaşımda,  "Sevgili takipçilerim,hatırı sayılır bir sayıdasınız,size bu haberi şu sebeple duyuruyorum; 27 yıllık meslek hayatımda sahne ve sinema dışında hiç bir ticari girişimim olmadığı gibi Bebek Oteli ! de benim değil !! Bu bir şaka olsa gülerim ama acıklı bir operasyon ! Yazık !"  ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17