Bakan, İstanbul Havalimanı'na taşınmanın bitişi için tarih verdi

Türk Hava Yolları'nın İstanbul Havalimanı'ndaki beş operasyonel tesisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılan tesisler arasında Türkiye'nin en büyük hangarı da yer aldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptığı açıklamada, İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemleri devam ettiğini söyleyerek bitiş tarihini açıkladı.

Bakan, İstanbul Havalimanı'na taşınmanın bitişi için tarih verdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı'nın idealin, hayalin, büyük düşünmenin hayat bulmuş şekli olduğunu belirterek, "Taşınma işlemleri devam ediyor. Mart ayı itibarıyla inşallah tamamlanmış olacak." dedi.

Turhan, THY'nin İstanbul Havalimanı'ndaki beş operasyonel tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli kurumlarından olan THY'nin, milletin gurur abidesi İstanbul Havalimanı'nda hizmetlerini yürüteceği tesisleri açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Sektörün cirosu 11 kat arttı"

Turhan, bu kapsamda yaptıkları çalışmalara değinerek, bugüne kadar yaptıkları havacılık yatırımının 56 milyar lirayı aştığını vurguladı.

Havacılık alanında, dünya ortalamasının 3 katına yakın büyüme kaydettiklerini belirten Turhan, 34 milyon olan yolcu sayısının 210 milyonu aştığını, hedeflerinin 450 milyon yolcuya ulaşmak olduğunu bildirdi.

Turhan, yolcu sayısında Avrupa'da 4'üncü, dünyada 10'uncu sıraya yükseldiklerini kaydederek, "Taşınan yük miktarı 4 milyon tona yaklaştı. Sektörde istihdam edilen kişi sayısı 205 bini buldu. Sektörün cirosu 11 kat artırarak 110 milyar liraya çıktı." dedi.

Daha yapacakları çok iş olduğunu dile getiren Turhan, havacılığın geleceğine ilişkin beklentileri paylaştı.

Turhan, "Bu noktada THY'ye ve siz değerli çalışanlarına çok büyük işler düşüyor. THY, şu an ki yaş ortalaması ile Avrupa'nın en genç filolarından birine sahip. Filosuna ekleyeceği yeni uçaklarla, hizmet kalitesinde zamana yenik düşme riskini bertaraf edecektir.  Nihai hedefimiz, tüm dünyayı THY’nin kanatları altına almak ve ülkemizi sivil havacılığın kalbi haline getirmektir." diye konuştu.

"İstanbul aktarma ve transfer merkezi olacak"

Turhan, İstanbul Havalimanı'nın idealin, hayalin, büyük düşünmenin hayat bulmuş şekli olduğunu belirterek, "Taşınma işlemleri devam ediyor. Mart ayı itibarıyla inşallah tamamlanmış olacak." dedi.

Burasının 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olacağını dile getiren Turhan, İstanbul Havalimanı sayesinde şehrin doğu ile batı, kuzey ile güney ülkeleri arasında aktarma ve transfer merkezi olacağını söyledi.

Turhan, Türkiye'nin havacılıkta geldiği yerin adeta bir destan olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu destanın en önemli aktörü şüphesiz THY'dir. Bu destanın değerli olmasının bir nedeni de THY'nin bu başarıyı küresel ligde elde etmiş olmasıdır. Bu ligde rekabet edip de başarıyı yakalamak takdir edersiniz ki her babayiğidin harcı değildir. İnanıyorum ki THY başarılarına hız kesmeden devam edecektir. İnşallah bu tesislerde yürütülecek başarılı hizmetlerle THY, tez zamanda dünyada bilinirlikte ikinci sıradan ilk basamağa çıkacaktır. 30 milyar doları aşan ekonomik değer büyüklüğüne ulaşacaktır, çalışan sayısını 52 binden, 100 binlere çıkaracaktır. Bu hedeflere ulaşmak için hükümet olarak bayrağımızı göklerde taşıyan THY'mize her türlü desteği vereceğimizden şüpheniz olmasın. Bunlar da demek oluyor ki THY'nin kanatları daha da büyüyecek, küresel marka değeri çok daha yukarılar tırmanacaktır. "

Daha sonra Türk Hava Yolları'nın İstanbul Havalimanı'ndaki beş operasyonel tesisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılan tesisler arasında Türkiye'nin en büyük hangarı da yer aldı.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17