banner10

Bakan Çavuşoğlu'ndan 'ikinci S-400' mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, canlı yayınında yaptığı açıklamada, "S-400'lere acil ihtiyacımız var. Bu kadar parayı kozmetik bir ürüne vermiyoruz. Patriot vereceklerinin garantisi yok... ABD patriot satarsa alırız ama satmazsa ikinci bir S-400 ya da başka bir hava savunma sistemi alabiliriz." dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan 'ikinci S-400' mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"ANLATTIKTAN SONRA 'BİLMİYORDUK' DEDİLER"

(ABD) Ziyaretimiz faydalı geçti. S-400'ü neden almak zorunda olduğumuzu açıkladıktan sonra böyle olduğunu bilmiyorduk dediler. ABD'nin satmadığını ve Türkiye'nin bir yerden karşılamak zorunda olduğunu söyledik. Bunları anlatmamız lazım. İkincisi NATO üyesi bazı ülkelerde S-300'ler var. NATO üyeliğiyle çelişmez. Söz söyleyecek kişi NATO Ganel Sekreteri'dir. Herhangi bir NATO üyesinin istediği savunma sistemini alabileceğini söyledi. Bunu bu noktaya getirmek çok yanlış. Türkiye'nin NATO üyeliğini sorgulamak yanlış.

"MÜTTEFİKLİĞİMİZE ZARAR VERİYORLAR"

Onların Rusya düşmanlığı var. Onlar düşman diye bizim de düşman olmamız gerekmez. Egemen ülke olarak kararlarımızı veririz. Sürekli yaptırımlardan bahsediyorlar. Müttefikliğe zarar verenler onlardır. Bir terör örgütüyle işbirliği yaparak müttefikliğimize zarar veren onlar. 

"ENDİŞELERİ VARSA TEKLİFİMİZİ KABUL EDERLER"

Bu süreçte S-400, F-35'lere yönelik bir tehdit oluşturduğunu söylüyorlar. Rusya'ya bu hava savunma sisteminin tamamen Türkiye'nin kontrolünde olmasını istedik. Rusya'nın elinde olan değil, yeni yapılan bir sistemi istedik. Bir çalışma grubu oluşturalım ve F-35 başta olmak üzere NATO sistemlerine tehdit oluşturup oluşturmayacağını incelesin dedik. ABD'nin endişesi doğruyla bu teklifimizi kabul eder. İsrail'ni elindeki F-35'ler Suriye'de uçuyor. Suriye'de S-400 sistemleri var. Türkiye'nin kontrolünde olacak bir sistem nasıl oluyorda tehdit oluşturuyor. Teknik heyet önerimize henüz bir yanıt gelmedi.

'İKİNCİ BİR S-400 ALABİLİRİZ'

S-400'lere acil ihtiyacımız var, neden kullanılmayalım. Bu kadar parayı kozmetik bir ürün için vermiyoruz ki. Patriot vereceklerinin garantisi yok. Pompeo'nun kendisine de sordum, patriot satma garantisi veriyor musunuz diye hayır dedi. Pence'in Türkiye teklifimizi reddetti açıklaması da doğru değil. ABD patriot satarsa alırız ama satmazsa ikinci bir S-400  ya da başka bir hava savunma sistemi alabiliriz. Ama bizim acil ihtiyacımız var. Bulunduğumuz yer gül bahçesi değil.  

Kaynak:www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17