Azez Yunus Emre Enstitüsü ilk mezunlarını verdi

Azez Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe kurslarının ilk sertifika törenini 26 Ocak 2021’de gerçekleştirdi. 17 Eylül 2020’de başlayan kursları bitiren öğrenciler törende sertifikalarını aldılar. Törende tiyatro kursiyerlerinin oynadığı “Zeytin Ağacı” isimli oyun sahnelendi.

Azez Yunus Emre Enstitüsü ilk mezunlarını verdi

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) dünya genelindeki 60. merkezine ev sahipliği yapan Azez’de, 240 Suriyeli öğretmen adayı 4 ay süren Türkçe eğitimlerini başarıyla tamamladı. Geçen yıl 17 Eylül’de Suriye’nin Azez kentinde faaliyete başlayan Yunus Emre Enstitüsü bünyesindeki Türkçe kurslarının ilk aşamasını bitiren öğretmen kursiyerlere, düzenlenen törende sertifikaları takdim edildi. Enstitüde Türkçe öğrenen öğretmen adayları ilerde Suriye’deki okullarda Türkçe öğretmeni olarak görev alacaklar.

Programa, Ankara, Kilis, Azez, Afrin, Çobanbey, Mare, Duvaybık ve bölgenin diğer şehirlerinden devlet erkânı, kurum yöneticileri ve öğrenci aileleri de katıldı. Kursu başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikanın yanı sıra çeşitli hediyeler de takdim edildi.

"300'E YAKIN ÖĞRETMENİMİZ TÜRKÇE ÖĞRENDİ"

Ynus EmreEnstitüsü Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu yaptığı açıklamada, Azez Yunus Emre Enstitüsünün 17 Eylül 2020'de açıldığını anımsattı. İlk başta öğretmenlerin Türkçelerinin biraz zayıf olduğunu anlatan Kartallıoğlu, "O günden bu yana buradaki öğretmenlerimize haftada 30 saat olmak üzere iyi bir Türkçe eğitimi verdik. Yaklaşık 300'e yakın öğretmenimiz burada Türkçe öğrendi." ifadesini kullandı.  Kartallıoğlu, bölgedeki eğitim faaliyetlerine devam edeceklerini kaydetti.  z Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Fikret Çıtak, öğrencilerden bir tiyatro grubu kurduklarını ve onların da burada "Zeytindalı" adlı oyunu sahnelediklerini kaydetti. Çıtak, Türkçe derslerinin yanı sıra kursiyerlerin sosyalleşmelerine de katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. 

Kursiyerden Yara Muhammet Tavil ise Türkçe eğitiminin ilk aşamasını tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Kaynak: BİZM HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8