Avukat Mustafa Doğan İnal, başörtülülere hakaret eden Cumhuriyet yazarına açtığı davayı kazandı

Avukat Mustafa Doğan İnal tarafından Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk hakkında açılan başörtülülere hakaret davasında, Özgentürk'e 1,5 yıl hapis cezası verildi.

Avukat Mustafa Doğan İnal, başörtülülere hakaret eden Cumhuriyet yazarına açtığı davayı kazandı

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Işıl Özgentürk, başörtüsü takan kadınlara yönelik çirkin hakaretleriyle ilgili dün hakim karşısındaydı. Özgentürk ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

AVUKAT MUSTAFA DOĞAN İNAL: İFTİRALARIN MAHKEME NEZDİNDE CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ

3 yıla kadar hapsi istenen Özgentürk hakkında karar dün çıktı. 

Davaya katılan Avukat Mustafa Doğan İnal, mahkemede Özgentürk'ü hedef alarak, 'Bu yazı iğrenç bir paçavradır, faşist, kindar ve iğrenç iftiraların mahkeme nezdinde cezalandırılmasını talep ediyoruz' dedi.

1,5 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme bu sözlerin ardından kararını açıkladı ve Özgentürk'e 1,5 yıl hapis cezası verildi.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk, 13 Ocak günü 'Yeni kuşak türbanlılar' başlıklı bir yazı yazmıştı. Yazıda böşörtüsü takan kadınları aşağılayan Özgentürk hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca resen soruşturma başlatılmıştı.

Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ifadesine başvurulan Özgentürk, ifadesinde iğrenç ifadelerle dolu yazısını savunmuştu. Özgentürk, Sümerlilerden örneklerle başörtülülere hakareti aklamaya çalıştı. Cumhuriyet yazarı, yazıyı öğrencileri için yazdığını ileri sürmüştü.

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma sonunda Cumhuriyet yazarı hakkında iddianame düzenlemişti. Hazırlanan iddianamede, başörtüsü takılması eyleminin fahişelere mahsus bir davranış biçimi olduğu imasında bulunarak dini inanç ve gereği halkın belirlediği bir kesimini aşağılama kastı ile hareket ettiği anlatılmıştı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Özgentürk 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İşte Özgençtürk'ün yazısındaki çirkin ifadeler:

"FAHİŞELİK YAPAN KIZLARIN..."

"Türbanın nereden geldiğini bilmiyorlar. Kuran'da yazıp yazmadığını bilmiyorlar. Onlara türbanın Sümerlere dayandığını, bu uygarlıkta zengin ailelerin ilk kızlarını fahişelik görevi yapmaları için belli bir süre tapınaklara yollamak zorunda olduğunu anlatıyor, halk karıştırmasın diye de bu kızların başını örtmesinin zorunlu kılındığını söylüyorum. İlk baş örtünme onlarda, ardından Yahudiler de bu geleneği değiştirerek almışlar ve kiliselerde yaşayan rahibelerin bu biçimde örtünmeleri herkes tarafından kabul edilmiş."

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17