banner10

Atatürk Havalimanı'nda bir ilk! Pilotlara alkol testi

SHGM denetçileri tarafından 9 Ocak tarihinde ilk olarak Atatürk Havalimanı'nda pilotlara yapılan Alkol Tarama Testleri, daha sonraki süreçlerde tüm havalimanlarında uygulanacak.

Atatürk Havalimanı'nda bir ilk! Pilotlara alkol testi

 9 Ocak tarihinde Atatürk Havalimanı’nda ilk kez pilotlara alkol testi uygulandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) denetçileri tarafından uygulanan test, sonraki süreçlerde tüm havalimanlarında uygulanmaya başlanacak. 

Konuyla ilgili olarak SHGM yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"2018 yılı sonunda yayımlanan Havacılık Personeli Alkol ve Psikoaktif Madde Kontrollerine İlişkin Prosedür ile sadece pilotlara değil aynı zamanda diğer uçucu ekip üyeleri ve teknisyenlere de uygulanabilecek. Bu prosedür kapsamında 2 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan Alkol Tarama Testi Prosedürü çerçevesinde de ilk tarama testleri SHGM SAFA Ramp Denetçileri tarafından Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirdi."ALKOLLÜ OLAN PİLOTLARIN LİSANSLARI ASKIYA ALINACAK

Ticari hava taşımacılığı yapmak üzere ruhsatlandırılmış işletmelerde görev yapan uçuş ve kabin ekiplerinin alkol taramasından geçirileceği belirtilirken, açıklama şu şekilde devam etti:

"Denetimler uçuş görev süresi öncesi, uçuş görev süresince veya uçuş görev süresi sonundan itibaren en geç bir saat içinde yapılacak. Uluslararası ve ulusal mevzuata göre ticari taşıma işletmelerinde görev yapan personelin kandaki alkol düzeyi 0,20 promil ile kısıtlanmış olup, bu limitin üzerinde test sonucu tespit edilen uçucu personelin görevine devam etmesi durdurularak, lisansına bağlı hakların kullanımı askıya alınıyor. Mevzuata göre, pozitif test sonuçları ile ilgili belirlenen sürede kan numunesinin verilerek doğrulanması ve yolcu mağduriyeti oluşmaması için en kısa sürede ekip değişimi işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor." 

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17