ASKON 6 noktada üslenecek

ASKON, Kayseri'de gerçekleştirilen toplantıda 6 noktada üsleneceğini açıkladı. İlk üssün Gine'ye kurulacağı belirtiliyor.

ASKON 6 noktada üslenecek

Anadolu Aslanları, yapılan kazılar sonucu dünyada ilk ticaret ve ekonomi şehri olduğu ortaya çıkan Kayseri Kültepe’de buluştu. Aydınlık'ın haberine göre, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından düzenlenen zirvede KOBİ’lerin ihracat rotasından, yerli savunma/uzay sanayisi ve beyin göçünü önleyecek nitelikli eğitim modellerine kadar birçok konu düzelenen açık oturumlarda ele alındı.

SAYI YETERLİ DEĞİL

Zirvenin açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ASKON üyelerine ihracatın 5G vizyonunu anlattı. Dünya ekonomisindeki yavaşlamaya değinen ve küresel ticaretteki risklere işaret eden Gülle, bu amaçla yeni bir strateji belirlediklerini söyledi.

Kayseri’de 1300 civarında ihracatçı olduğunu ancak bu sayının yeterli olmadığını kaydeden Gülle, “Bu sayının 2-3 binler seviyesine çıkarılması gerekiyor. İllerimizin ihracattaki ürün çeşitliliğine bakıyoruz. Ülkemiz ihracatında ileri teknoloji ürünlerin payı yüzde 3’lerdeyken Kayseri’de yüzde birlerde. Bu oranı artırabilmek için üniversitelerimize görev düşüyor” dedi.

İLK ÜSSÜ GİNE’YE AÇACAK

Ülkemizin bölgesinde izlediği bağımsız politikalar yüzünden büyük güçler tarafından siyasi ve ekonomik açıdan hedef alındığına değinen ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, “Tüm bu olumsuzluklara rağmen alınan tedbirleri ve teşviklerin olumlu etkilerini görmeye başladık. Her ay bir öncekinden daha iyi olacak. Ekonominin paydaşları olarak üzerimize görev düşmekte” diye konuştu.

Fason üretimle Türkiye’nin hedeflerine ulaşamayacağına değinen ASKON Başkanı Ayın, “Topu rakip sahada oynama vakti gelmiştir. Dünyanın çeşitli noktalarında hedeflediğimiz ASKON ihracat üsleri kuracağız. Martın ilk haftasında ilk ihracat üssümüzün çalışmaları için Afrika’ya Gine’ye gidiyoruz. Dünyanın altı noktasında ASKON ihracat üslerini hayata geçireceğiz. Hedefimiz ülkemizin dünyada ilk on ekonomi içerisinde yer almasıdır” ifadelerini kullandı.

DUYARSIZ KALMA DEVRİ BİTTİ

Dünyada ticaretin artık tek bir tuşla yapılır hale geldiğine değinen Orhan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “İş insanları olarak daha müreffeh bir Türkiye için yeni işlere soyunmalıyız. Bir yandan bunu yaparken diğer yandan kanayan bir yaramız var. 25 yılın üzerine çıkan şirket sayısı çok az. Ülkemizde şirketlerin ömrü 5-10 yıl arasında. Artık dünyanın, teknolojinin hangi noktaya gittiği konusuna duyarsız kalma devri bitmiştir. Bugün dünyada çok az ülkenin sahip olduğu imkanlara sahibiz.”

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da ihracatın, Türkeye’nin potansiyelini yansıtmadığını ifade ederek, “Bizim düzgün çalışan iş insanlarına kapımız her zaman açık” mesajı verdi.


PAKİSTAN İLE STA FABRİKA KAPATTIRIR!

Dünya Gazetesi Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın yönettiği açık oturumda KOBİ’lerin ihracat rotası ele alındı. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, geleneksel ürünlere de her zaman ihtiyaç olduğunu fakat bu ürünlerin Türkiye’yi dünyada üst sıralara çıkarmaya yetmeyeceğini söyledi. Öksüz, “Türkiye’de üretilmeyen ithal edilen ürünleri burada üretmek için çalışıyoruz. Pamuktan polyestere, viskon elyafa ithalatçıyız. Elyafları ithal ediyoruz. Bir gün gelecek kendi elyafımızı üreteceğiz. Çok büyük bir iplik ve kumaş üretimi var ülkemizde. Türkiye pamuk ürettiği için tekstilde önemli bir yere geldi” dedi. Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yaparken dikkat etmek gerektiğini dile getiren Öksüz, “Gelişmiş ülkelerle bunu nasıl yaparız diye kafa yormalıyız. Pakistan gibi ihracatının yüzde 80’i tekstil olan bir ülkeyle STA bizi darmadağın eder. Pakistan ile STA imzalarsak fabrikaları kapatırız. Çünkü bizim üç dolardan fazla ürettiğimiz malı Pakistan aynı kalitede olmasa da iki dolarlara ihraç ediyor” bilgisini verdi.

İHRACATÇI FİYAT KIRDI

Hakan Güldağ’ın sorusu üzerine dış ticaret hadlerindeki gerilemeyi değerlendiren İTHİB Başkanı, “Kurlara göre maliyet yapıyoruz. Düşük kur da ihracatın lehine olmadı. Çok değerli lira ile ithalatçı konuma düşmüştük. Birim fiyatlarda tekstil sadece yüzde bir düşüş var. Birçok malda düşüşler oldu. Döviz kuru yükseldiği için birçok ihracatçımız fiyat kırdı. Ama tekstilde çok fazla olmadı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17