Ankara'daki tren kazasında kılavuz tren neden oradaydı?

Ankara'da sabah 06.30 sularında Ankara-Konya seferini gerçekleştiren Yüksek Hızlı Tren ile kılavuz trenin Marşandiz Durağı'nda çarpışması sonucu 1'i makinist 9 kişi hayatını kaybetti. Habertürk'e konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Ilıcalı yaşanan kazaya hiçbir anlam veremediğini belirtti, "Aklıma başka şeyler geliyor" dedi. Kazanın nedenine ilişkin sinyalizasyon sistemi kaynaklı bir hata olup olmadığı araştırılıyor.

Ankara'daki kazayla ilgili ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Buna göre Ankara'dan Konya'ya giden Yüksek Hızlı Tren, Marşandiz Durağı'nda bekleyen Kılavuz Tren ile çarpıştı. Çarpışma sonrası 2 vagon raydan çıktı, üst geçide çarptı, üst geçit yıkıldı. Kazada aralarında makinistin de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti, 43 kişi yaralandı. Kaza sonrası sinyalizasyon çalışmadı mı? Kılavuz tren neden oradaydı? sorularına yanıt aranıyor. Uzmanlar ise kaza nedeniyle şaşkın. 

KILAVUZ TREN NEDEN ORADAYDI?

İlk bilgilere göre Ankara'da dün akşam olumsuz hava koşulları vardı. Kar sonrası termometreler eksiye düşmüştü.

Kılavuz tren sinyalizasyon hatlarını ve rayların güvenliği kontrol ediyordu.

Şimdi kılavuz trenin neden Yüksek Hızlı Tren'in geçişi sırasında orada olduğu sorusuna yanıt aranıyor.

"AKLIMA BAŞKA ŞEYLER GELİYOR"

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Ilıcalı yaşanan olaya hiçbir anlam veremediğini belirtti, "Aklıma başka şeyler geliyor" dedi.

Ilıcalı, "Buradaki anormallik açık bir gerçek, çok özel bir durum var. Her türlü akla gelebilecek bütün risk ihtimalleri gözönüne alınmış Yüksek Hızlı Tren sistemleri var. Niye böyle bir durum oldu" dedi. 

Ilıcalı, "Bu tren uzun zamandır sefer yapıyor, hiçbir risk yaşanmamış. Size şunu söyliyim, teknik olarak ben bunu değerlendiremiyorum, sistemde şöyle bir hata olmuş diyemiyorum. Çünkü sistemi yedekleyen başka sistemler de var" diye konuştu. 

Ilıcalı, Yüksek Hızlı Tren'in 10 kilometre ileriden kalktığını, iki trenin birbirinden haberdar olmamasının imkansına yakın olduğunu söyledi. 

AFET UZMANI: O KADAR OLAMAYACAK BİR DURUM Kİ

Afet Uzmanı Kubilay Kaptan, "Daha önce kılavuz trenle ana hat treninin çarpıştığını görmemiştim açıkçası. Çünkü o kadar olamayacak bir durum ki... İnsanı ilk başta hem üzüyor hem hayrete düşürüyor. Bir hatta bir tren şehir içi ya da dışı işliyorsa orada kılavuz trenin işi yoktur. Kılavuz trenin görevi hatta bir sorun olup olmadığını kontrol etmektir. Ana hattaki tren sefere çıkmadan raylarda bir sorun var mı ya da sinyalizasyon sistemi doğru çalışıyor mu diye bakıp işi bittikten sonra hattan çekilir" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17