banner38

Akşener'den başörtüsü açıklaması: Anayasal düzenlemeye gerek yok

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Meclis'te komisyon görüşmeleri başlayacak olan başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliğiyle ilgili konuştu. Böyle bir değişikliğe ihtiyaç olmadığını belirten Akşener, "Bu mesele esasında kapanmış bir yaradır, yürürlükteki mevzuat yeterlidir" dedi.

Gündem 18.01.2023, 15:52 18.01.2023, 15:58
Akşener'den başörtüsü açıklaması: Anayasal düzenlemeye gerek yok

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, başörtüsüne yönelik Anayasa değişiklik teklifine ilişkin, "Bu kapanmış yaranın üzerinde vicdansızca tepinerek kadınların en helal haklarını yeniden tartışmaya açmayalım. Milletimizin tamamını kapsayacak, Gazi Meclisimizin bir bütün olarak arkasında dimdik duracağı Türkiye'ye yakışır bir düzenleme yapalım." dedi.

Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında, AK Parti'nin 20 yıllık iktidarının son demlerini yaşadığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istismar etmediği tek bir alan, tahkir etmediği tek bir kesim kalmadığını savundu.

AK Parti'yi dün iktidara taşıyan, üniversite kapılarından içeri sokulmayan genç kızların gözyaşlarının; 20 yılın sonunda AK Parti'nin siyaset pazarında oy devşirilecek bir gollük pastan başka şey olmadığını iddia eden Akşener, başörtüsüyle ilgili Anayasa değişikliği teklifine değindi.

Akşener, "Maalesef bu arkadaşların nazarında siyaset bir pasta, başörtüsü de o pastadan koparılacak irice bir dilimden başka bir şey değil. Neymiş; bu pastadan pay vermezlermiş, bu tarlayı sürdürmezlermiş. İşte size kaybedildiği her gün daha da kesinleşen bir seçimin arifesinde ortaya saçılan çirkin mi çirkin bir bilinçaltı. Nereden nereye değil mi?" diye konuştu.

Bu konuyu "kapanmış yara" diye nitelendiren Akşener, inancı doğrultusunda hür şekilde yaşamanın en temel hak, yürürlükte olan mevzuatın da bunun için yeterli olduğunu belirtti.

"Yapacaktınız da bir tek bu maddeye mi yer bulamadınız?"

Konuyla ilgili yasal, anayasal düzenlemeye ihtiyaç olmadığını ileri süren Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aslında iktidar mensupları da aynı şeyi söylüyor. 'Bu iş çözüldü mü?' diye sorulduğunda, 'evet, çözüldü, biz çözdük' diyorlar. 'Yasal bir eksiklik, uygulamada boşluk var mı?' diye sorulduğunda, 'Hayır, hiçbir sıkıntı yok.' diyorlar. Peki sonuç? Sıkıntı yokmuş ama varmış. Yani, her zamanki gibi hiçbir şey olmasa da yine bir şeyler olmuş. O nedenle mecburen bu anayasa yapılacakmış. Biz elbette siyaseti bir kurnazlık yarışı olarak gören bu arkadaşların, seçmene istismar edilecek marabalar olarak bakan bu zihniyetin, seçim kazanmak için de her şeyi mübah bilen bir siyasi partinin giderayak bir kanun teklifinden anayasa peyda etme gayretlerine elbette şaşırmadık. Ne de olsa bu arkadaşların fıtratları böyle.

Ama doğal olarak bazı soruları da Sayın Erdoğan ve arkadaşlarına sormak zorundayız. Madem Anayasa'da bir değişiklik olmalıydı son 20 yıldır siz neredeydiniz arkadaş? 2008'de bu konuda bir düzenleme yaptınız. Hadi diyelim ki metin eksikti, karar ideolojikti, oydu buydu ve Anayasa Mahkemesi iptal etti. Tamam, kabul. Peki, mezardan ölüleri kaldırıp sandığa götürdüğünüz 2010'daki anayasa referandumunda bu değişikliği neden yapmadınız? Elinizi tutan mı oldu? Aklınıza mı gelmedi? Yazmayı mı unuttunuz? 2017'de bir kez daha anayasa referandumu yaptınız. 150 yıllık birikimi tek kalemde sildiniz, rejimi değiştirdiniz. O gün neredeydiniz? Bu değişikliği o zaman niye yapmadınız? Yapacaktınız da bir tek bu maddeye mi yer bulamadınız?"

"Mutabakatsa mutabakat, biz varız"

Akşener, AK Parti'nin yaptığı anayasa değişikliklerinin en büyük özelliğinin, yapılan değişikliğin ortaya çıkardığı sorunları düzeltebilmek için daha kapsamlı yeni anayasa değişiklikleri gerektirmesi olduğunu savundu.

"Şimdi de her zamanki gibi yine ellerine eksik bir metni almışlar ve mutabakat arıyorlar." diyen Akşener, "Akıllarınca gol atma motivasyonuyla her zamanki gibi yarım yamalak yapılmış, eksik bir işle çıkmışlar, mutabakat arıyorlar. Hay hay, buyurun, hodri meydan... Madem bu konu yeniden siyasetin gündeminde, yeniden masada o zaman anayasaysa anayasa, mutabakatsa mutabakat, biz varız. Ama öyle 'ağam, paşam, saray dedi' yok. Öyle kapı kapı gezip 'miş' gibi yapmak yok. Öyle ağlamak sızlamak yok." ifadelerini kullandı.

Sağdan soldan bazı duyumlar aldığını belirten Akşener, şöyle devam etti:

"Saraydaki siyaset dehaları, orada burada, abuk sabuk konuşuyor. Kendilerince yoklama çekiyorlar, biz de gözlüyoruz. Neymiş? Bu seçim diğerleri gibi değilmiş. Başörtüsü meselesinin tekrar gündeme gelmesi çok iyi olmuş. Bunun seçimde çok faydası olurmuş, saflar sıklaştırılırmış. Yok eğer, seçimi kaybederlerse de Anayasa Mahkemesinden bu metni iptal ettirirlermiş. Zaten metin de ona göre hazırlanmış. Seçimden sonra da bu işin ekmeğini yemeye devam ederlermiş. Şu zihniyete bir bakar mısınız? Hatta daha utanmazca, daha ahlaksızca olanı da var. Neymiş efendim? 'Teklif, Meclis'te 400'ü bulsa da bazı milletvekilleri hayır oyu kullanıp referanduma götürürlermiş.' Bak Sayın Erdoğan seni uyarıyorum. Bu konu bir turnusol kağıdıdır, samimiyet testidir, sınavdır. Kim pas veriyor, kim gol atıyor, beni ilgilendirmez. Kim, hangi siyasi rantı kovalıyor, beni ilgilendirmez. Saraydaki tatlı su stratejistlerinin Zihni Sinir taktikleri de beni ilgilendirmez. Ben şunu bilirim and olsun, yemin olsun, başı örtülü, başı örtüsüz tüm kadınların, genciyle yaşlısıyla tüm insanlarımızın, bu ülkenin, tüm vatandaşlarının saf ve temiz duygularını sömürmenize müsaade etmem, etmeyeceğim.

AK Parti'nin siyaset kalpazanlığının sonu yok. Memleketin geleceğiyle oynadıkları kumarın sınırı yok. Sarayda kumpasın, dümenin, her türlüsü var ama ahlaktan eser yok. Adeta entrikanın her çeşidi yaşanıyor. Sayın Erdoğan'ın saray düzeni işte tam olarak budur. Bizans sarayının bile bunlardan öğrenecekleri var. Hatta Makyavel bunları görse, kitabının adını Prens değil, Reis yapardı."

"Bu konuda kim samimi, kim değil tüm Türkiye izlesin"

İktidardaki tüm yetkilerin sadece bir kişide toplandığını iddia eden Akşener, şunları kaydetti:

"Sayın Erdoğan, işte o nedenle ben de bizzat sana seslenmek istiyorum. Gel, bu konunun üzerindeki tüm tartışmaları kaldıralım. Bu kapanmış yaranın üzerinde vicdansızca tepinerek kadınların en helal haklarını yeniden tartışmaya açmayalım. Gel, bu meseleyi Türkiye'nin gündeminden sonsuza dek çekip çıkartalım. Gel, milletimizin tamamını kapsayacak Gazi Meclisimizin bir bütün olarak arkasında dimdik duracağı Türkiye'ye yakışır bir düzenleme yapalım.

Eğer, 'benim bir ajandam var, bunu değiştirmem', 'Bizim bir metnimiz var, noktasına bile dokundurtmam', 'Ben siyasi rant peşindeyim, bu pastayı kimseye yedirtmem' demiyorsan, gerçekten samimiyetle ortak akıl arıyorsan, meseleyi, mutabakatla çözme niyetindeysen, giderayak kadınlara bir faydan dokunsun istiyorsan haydi buyur, ben varım. İyi Parti olarak biz varız. Çalışmamız burada, biz buradayız. Eksikleri gideren, özgürlük alanlarını genişleten ve milletimizin ekseriyetini ortak bir noktada buluşturacak teklifimiz hazır. Millet, memleket için, hayra vesile olacak sahici bir mutabakata varıp bu esasında var olmayan tartışmayı tarihe gömmek için biz hazırız. Haydi buyurun, milletimiz de görsün, şahitlik etsin. Bu konuda kim samimi, kim değil tüm Türkiye izlesin. Gelin bu işe bir büyük nokta koyalım. Millet-devlet bütünlüğüne daha fazla zarar vermeyelim. Milleti bu konuyla tekrar tekrar muhatap etmenin utancından siyaseti artık kurtaralım. Artık milletimizin gerçek sorunlarına, kanayan yaralara, geçim derdine, kaynamayan tencerelere, okula aç giden çocuklarımıza, siyasetin gerçek öznesine, milletimize dönelim."

"Ne yazık ki bugün kanun var ama hakkıyla uygulayan yok"

Akşener, ülkenin her ayının, büyüyen borç ve belirsizlikle tamamlandığını, bu vahim tabloya sebep olanların ise beceriksizliklerine kılıf olarak yepyeni bahaneler ve masallar uydurduğunu savundu.

Türkiye'de bugün kanun olduğunu ancak hakkıyla uygulayanın bulunmadığını ileri süren Akşener, "Kurum var ama hakkıyla işleten yok. Devlet var ama hakkıyla yöneten yok. Devletimizi adalet kavramına tamamen yabancı bir iktidar yönetiyor. Güç sarhoşluğu içinde yalpalayan AK Parti iktidarı kendisini adeta devlet sanıyor. Sayın Erdoğan'ın tüm talepleri kanun biliniyor. Tüm eylemleri, tüm düşünceleri ve tüm sözleri yasa yerine konuluyor." diye konuştu.

Akşener, dün zalimin karşısında durduklarını, bugün de mazlumun yanında olduklarını dile getirerek, "Dün, 28 Şubatçıların karşısında biz vardık. Bugün de hürriyetin yanında yine biz varız. Dün, 'Muhtar bile olamazsın' diyenlerin karşısında biz vardık. Bugün de Ekrem kardeşimin yanında yine biz varız. Dün, 25 yıl boyunca Ankara'yı rant çukuruna çevirenlerin karşısında biz vardık. Bugün de sadece 4 yılda başkente huzuru getiren Mansur başkanın yanında yine biz varız. Pınarhisar'da biz vardık. Saraçhane'de biz vardık." değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin dış politikasına da değinen Akşener, "Sanki He-Man çizgi filmini izliyoruz. Bir gün kaplan gibi bağırıyor ama ertesi gün sevimli mi sevimli pofuduk bir ev kedisine dönüveriyor. Sayın Erdoğan, devlet yönetiminde ciddiyetin önemini bilmediği gibi ağzından çıkan sözün de kıymetinin farkında değil. Bu devleti 85 milyon adına temsil ettiğinin şuurunda değil." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Hafta sonu seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
banner23