banner38

Akşener'in kamuoyundan özür dilemesi bekleniyor

İyi Parti il binasına bir inşaat bekçisinin yanlışlıkla isabet eden kurşunları sonrasında ortalığı ayağa kaldırarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tutan Meral Akşener'den özür bekleniyor.

Gündem 01.04.2023, 15:32 01.04.2023, 15:36
Akşener'in kamuoyundan özür dilemesi bekleniyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına engel herhangi bir engel bulunmadığını belirterek kesinleştirdi. Bunu Anayasa Mahkemesi'ne taşımak beyhude bir çabadır" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Valiliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İyi Partinin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden adaylığıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne gideceği" yönündeki açıklaması anımsatılarak, "Cumhurbaşkanı'nın aday olmasının önünde bir engel var mı?" sorusu üzerine, Bozdağ, "YSK de nihayetinde Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığının anayasal olduğunu ve adaylığına engel herhangi bir engel durum bulunmadığını çok açık, net bir şekilde ifade etti ve adaylığını kesinleştirdi. YSK'nin kararı anayasa ve yasalarımıza uygun, doğru bir karardır." diye konuştu.

Anayasanın 79. maddesine göre YSK'nin verdiği kararların "kesin kararlar" olduğunun altını çizen Bozdağ, "Bu kararlara karşı Anayasa Mahkemesi dahil başka bir merciye başvurulamaz." ifadesini kullandı.

Bu başvuru yasağının bireysel başvuruyu da kapsadığını vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Herhangi bir şekil ve surette YSK kararları ne Anayasa Mahkemesine ne de diğer yargı mercilerinden herhangi birine taşınabilir. Geçmişte bunu deneyenler olmuş ve Anayasa Mahkemesi çok net bir şekilde yetkisizlik nedeniyle bu başvuruları reddetmiştir. İşin doğrusu anayasadaki bu açık, yoruma imkan vermeyen hükümlere Anayasa Mahkememizin daha önce verdiği bu konudaki açık, net ve tartışmasız kararını bile bile, reddedileceğini de bile bile bu konuyu Anayasa Mahkemesine taşımak beyhude bir gayrettir, beyhude bir çabadır. Cumhurbaşkanı seçiminde seçimi kazanmayı Cumhurbaşkanımızın adaylık hakkını gasbetmeye bağlayanlar artık bundan vazgeçmeli. O iş bitti. Bundan sonra meydanlarda halkın gönlüne girmek için demokratik bir rekabeti birlikte yapalım ve milletimiz kimi istiyorsa onu cumhurbaşkanı seçecektir. Mahkeme yoluyla veya başka yol ve yöntemlerle Cumhurbaşkanımızın adaylığına da Allah'ın izniyle Cumhurbaşkanı seçilmesine de engel olamayacaklardır."

"Kınadığımı buradan ifade etmek isterim"

Bozdağ, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve yanındakilerin seccade üzerindeki görüntülerinin sosyal medyada infiale yol açtığı"nın ifade edilmesi üzerine, ülkenin cumhurbaşkanlığı gibi en yüksek makamına aday olmak suretiyle talip olanların bu ülkenin milli, manevi, kültürel, medeniyet ve dini değerlerini çok iyi bilmesi ve onlara saygı duymasının icap ettiğini söyledi.

Türk milletinin yüzde 99'unun Müslüman olduğunu belirten Bozdağ, "Ramazan ayındayız ve Müslümanların büyük bir kısmı da ramazan ibadetini yerine getirmektedir. Böylesi bir ayda Müslümanların namaz kılarken abdestli olarak üzerine tertemiz bir şekilde kıyama durdukları, rükuya gittikleri, secde ettikleri ve kendisi de bizzat temiz olması gereken seccadeye ayakkabılarıyla basarak, kirletmek Sayın Kılıçdaroğlu'na ve yanındakilere yakışmamıştır. Bu büyük bir saygısızlıktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bu saygısızlığın, "gaflet" ya da "gaf" diye geçirilmesinin mümkün olmadığını belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

"Elbette seccade sonuçta halı, kilim veya kumaştan yapılmaktadır. Ama onların hepsinden farkı sadece ve özel olarak namaz ibadetini yerine getirmek maksadıyla yapılıyor olması ve tek kişilik bir adeta namazgah olmasıdır. Temiz olması gerekir. Çünkü namaz ibadetinin şartlarından birisi temizliktir. O yüzden de ayakkabıyla kimse ona basamaz ve orayı kirletemez. Namaz müminin miracıdır. Müminin namaz kılarak adeta miraçta olduğu bir nokta olan seccadenin üzerine ayakkabılarıyla basması bizim toplumumuzun medeniyet değerlerine, dinimizin değerlerine, daha doğrusu Müslümanların kullandığı bazı sembollere çok büyük bir saygısızlık olduğunu ifade etmek isterim. Ama tabii Sayın Kılıçdaroğlu'nun yaklaşımına baktığınızda işin doğrusu zihniyet olarak bizim için fazla yadırgatıcı olmadı. Çünkü daha önce başörtüsüne bir metrekarelik bez parçası demiştir."

Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun başörtülü kadınların yüksek ve orta öğrenim hakkından yoksun bırakılmasını doğru bulduğunu, bu konuda düzeltici her adımı yargıya taşıdığını ifade ederek, başörtülü kadınların kamuda istihdamına, siyaset yapma hakkına, imam hatiplilere uygulanan katsayı zulmünün kaldırılmasına da karşı çıkıldığını, "bunun CHP zihniyetinin ta kendisi olduğunu" söyledi.

Bakan Bozdağ, "Bildik bir zihniyet. Yani geçmişten günümüze baktığımızda Bu zihniyetle 'helalleşme' adıyla yeni bir dönem başladığını ifade etti herkes. Acaba yeni bir sayfa mı açıyorlar? Yeni bir dönem mi açıyorlar? Ama belli ki bilinçaltı henüz hakimiyetini yitirmemiş durumda. O yüzden Sayın Kılıçdaroğlu'nu kınadığımı buradan ifade etmek isterim. Bazıları 'Mücahit Kılıçdaroğlu' diyor. Yani seccadeye ayaklarıyla basan bir mücahide şahit olduk. Mücahitliğe yeni bir boyut kazandırıyor anlaşılan. İslam ve Müslümanlar böylesi bir saygısızlığı asla hoş görmezler, hoş karşılamazlar. Bunu da kınadığımızı ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

"Özür videosu çekmiş yanlışını anladığını gösteriyor"

Bu tür eleştiriler yaptıklarında, "siyasi istismar yapıyorlar" denildiğini belirten Bakan Bozdağ, "İstismar yapmıyoruz, gördüğümüz fotoğrafı yapılan saygısızlığı, yapılan bunca değerleri aşağılamayı kınıyoruz, reddediyoruz. Bunu kınamamak esasında burada tutum ve tavır almamak yanlış olur. Biz doğru olanı yapıyoruz." diye konuştu.

Burada, "oruç tutmadığı halde iftara gidenler", "cuma kılmadığı halde seçim vakti cuma namazını cami cami gezenler"in istismar yaptığını söyleyen Bozdağ, herkesin, ne olduğunu, kimin ne yaptığını, nerede durduğunu bildiğini kaydetti.

Milletin de yaşanan bu hadiseyi, enine boyuna değerlendirdiğine, vicdan terazisinde tarttığına emin olduğunu belirten Bozdağ, "Son özür videosu çekmiş. Bu da tabii ayrı bir inceliktir. Yanlışını anladığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"Sayın Akşener'i özür dilemeye davet ediyorum"

Adalet Bakanı Bozdağ, dün İyi Parti İstanbul İl Başkanlığına mermi isabet etmesine ilişkin soru üzerine, "İyi Parti'nin binasına yapılan saldırıyı dün kınadık. Cumhuriyet savcılığımız resen soruşturma başlattı. İçişleri Bakanlığımız, kolluk kuvvetlerimiz, yaptığı araştırma neticesinde kısa süre içerisinde şüpheli, faile ulaştılar, yakaladılar. Şu anda faille ilgili adli süreç devam ediyor." dedi.

Olayla ilgili dün yaşananların "üzücü" olduğunu ifade eden Bozdağ, "Bir partinin il başkanlığının kurşunlandığı ortaya çıkıyor. Ama kim kurşunladı, ne zaman kurşunladı, nasıl kurşunladı, kurşunlayanın kimliği ne, kurşunlamanın sebebi ne, yakalandı mı? Bütün bunlara dair hiçbir bilgi yok. Kimse bir şey bilmiyor. Elde başkaca da hiçbir delil yok. Sıcağı sıcağına hemen Sayın Akşener ve diğer liderler apar topar açıklamalar yaptılar. Adeta olayı yapanı, yaptıranı biliyorlarmış gibi. Olayla ilgili birtakım kendilerince kabulleri var ve o kabuller üzerinden hem Sayın Cumhurbaşkanımızı hem de partimizi ima eden, hedef gösteren alelacele apar topar açıklamaları yaptılar. Bunlar kabul edilebilir şeyler değil." diye konuştu.

Ülkenin yönetimine talip siyasi partilerin genel başkanlarının böyle olaylar olduğu zaman önce, maddi hakikat nedir, durum nedir, eldeki bilgi, bulgu, delil nedir, bunları değerlendirip ve ona göre hareket etmesi gerektiğini belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

"Sosyal medyada atılan iftiralara, uydurulan yalanlara veyahut da başka başka delile dayanmadan zanna dayalı değerlendirmelere göre hareket etmek, siyasi partilerin genel başkanlarına yakışmaz, yakışmamıştır da. Dün Sayın Cumhurbaşkanımızı ve partimizi hedef alan imalarda bulunan Sayın Akşener ve diğer liderler ortaya çıkan maddi hakikat karşısında eminim utanmışlardır. Söylediklerinden dolayı eminim pişman olmuşlardır. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımızdan Sayın Akşener'i özür dilemeye davet ediyorum. Çünkü böylesi bir hadise karşısında özür dilemek onu güçlendirir. Eğer özür dilemezse bu hakikati millete nasıl izah edecek? Önceki beyanlarını tekzip eden maddi gerçeğin karşısında nasıl pozisyon alacak, onu işin doğrusu biz de merak ediyoruz. Ama ben buradan bu bilmeden, bilgi sahibi olmadan elinde herhangi bilgi, delil olmadan fail yakalanmadan, olayın sebebi bilinmeden hedef gösteren bu açıklamaları biliyormuş gibi yapanları bir kez daha kınıyorum ve onları aziz milletimizi aldattıkları için milletimizden, Cumhurbaşkanımıza haksız saldırıda bulundukları için de Cumhurbaşkanımızdan özür dilemeye davet ediyorum."

Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Seçimi kaybedenler istifa etmeli mi?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 34 82
2. Fenerbahçe 34 77
3. Beşiktaş 35 77
4. A.Demirspor 35 66
5. Başakşehir 35 59
6. Trabzonspor 35 57
7. Konyaspor 35 50
8. Karagümrük 35 48
9. Kayserispor 35 46
10. Kasımpaşa 35 43
11. Ankaragücü 35 42
12. Antalyaspor 35 41
13. Alanyaspor 36 41
14. Sivasspor 35 40
15. İstanbulspor 35 38
16. Giresunspor 35 37
17. Ümraniye 35 30
18. Gaziantep FK 35 25
19. Hatayspor 35 23
Takımlar O P
1. Samsunspor 36 78
2. Rizespor 36 68
3. Pendikspor 36 67
4. Bodrumspor 36 62
5. Sakaryaspor 36 62
6. Eyüpspor 36 62
7. Göztepe 36 60
8. Manisa FK 36 56
9. Keçiörengücü 36 56
10. Bandırmaspor 36 55
11. Boluspor 36 52
12. Altay 36 40
13. Erzurumspor 36 39
14. Tuzlaspor 36 38
15. Gençlerbirliği 36 38
16. Altınordu 36 35
17. Adanaspor 36 25
18. Denizlispor 36 23
19. Yeni Malatyaspor 36 16
Takımlar O P
1. M.City 38 89
2. Arsenal 38 84
3. M. United 38 75
4. Newcastle 38 71
5. Liverpool 38 67
6. Brighton 38 62
7. Aston Villa 38 61
8. Tottenham 38 60
9. Brentford 38 59
10. Fulham 38 52
11. Crystal Palace 38 45
12. Chelsea 38 44
13. Wolves 38 41
14. West Ham United 38 40
15. Bournemouth 38 39
16. Nottingham Forest 38 38
17. Everton 38 36
18. Leicester City 38 34
19. Leeds United 38 31
20. Southampton 38 25
Takımlar O P
1. Barcelona 37 88
2. Real Madrid 37 77
3. Atletico Madrid 37 76
4. Real Sociedad 37 68
5. Villarreal 37 63
6. Real Betis 37 59
7. Osasuna 37 50
8. Athletic Bilbao 37 50
9. Girona 37 49
10. Rayo Vallecano 37 49
11. Sevilla 37 49
12. Mallorca 37 47
13. Cadiz 37 41
14. Getafe 37 41
15. Valencia 37 41
16. Almeria 37 40
17. Celta Vigo 37 40
18. Real Valladolid 37 39
19. Espanyol 37 36
20. Elche 37 24
banner23