banner39

AK Parti araştırdı! En yüksek Esenyurt çıktı

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde, İstanbul’un 39 ilçesi arasında oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanan seçmenin ağırlıkta olduğu yerler üzerinden çalışma yapan AK Parti, ilçelerin 2014 ve 2019 seçimlerindeki oy oranlarının karşılaştırmalı haritasını çıkardı.

AK Parti araştırdı! En yüksek Esenyurt çıktı

31 Mart'ta yapılan ve şaibeli olduğu için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilip 23 Haziran'da tekrarlanacak olan İstanbul seçimleri için AK Parti'nin hazırlıkları devam ediyor.

AK Parti, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde, İstanbul’un 39 ilçesi arasında oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanan seçmenin ağırlıkta olduğu yerler üzerinden çalışma yapan AK Parti, ilçelerin 2014 ve 2019 seçimlerindeki oy oranlarının karşılaştırmalı haritasını çıkardı.

2014'DE EN ÇOK KÜÇÜKÇEKMECE, 31 MART'TA DA İLK SIRAYI ESENYURT ALDI

Yapılan çalışmada oy kullanan ve kullanmayan seçmenin sayısının yanı sıra, geçerli ve geçersiz oy miktarları ve kazanan partinin verileri tespit edildi.

Buna göre, 2014 yılında en çok Küçükçekmece seçmeni oy kullanmazken; 31 Mart seçimlerinde ise ilk sırada Esenyurt yer aldı. Esenyurt’ta 100 bin seçmen sandığa gitmezken; ikinci sırada 87 bin ile Küçükçekmece, üçüncü sırada ise 78 bin ile Pendik geliyor.

31 MART'TA ESENYURT'TA 19 BİN GEÇERSİZ OY

Yine 2014’te en çok geçersiz oy Ümraniye’de çıkarken, 31 Mart’ta Esenyurt’ta 19 bin geçersiz oy kullanıldı. Esenyurt’tan sonra en çok geçersiz oy kullanılan ilçeler Küçükçekmece ve Pendik oldu. Geçersiz oy kullanımın en az olduğu ilçeler ise nüfus yoğunluğu dikkate alındığında Adalar ve Şile.

AK Parti yönetimi ve milletvekilleri hemşehrilerinin yoğun olduğu yerlerde seçim çalışması yapacak. Küskün seçmenin gönlünü almak için milletvekilleri İstanbul’daki hemşehri dernekleri ve STK’larla sık sık bir araya gelecek.

Öte yandan vekiller ve parti yönetimi ilçe ilçe ziyaretlerde seçmene seçimlerin niçin yenilendiğini anlatırken özel broşürler de hazırlayacak. Bu broşürlerde 2016 yılında Avusturya’da iptal edilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri örnek gösterilerek seçmene dağıtılacak. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43