ABD'nin İran yaptırımı muafiyeti kararına Türkiye'den ilk tepki

ABD İran'a yönelik yaptırımlarda muafiyetlere son veriyor. Konuyla ilgili Türkiye'den ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada, "ABD’nin İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek.Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz" dedi.

ABD'nin İran yaptırımı muafiyeti kararına Türkiye'den ilk tepki

ABD Başkanı Donald Trump, İran'a yönelik petrol yaptırımları konusunda Türkiye dahil 8 ülkeye tanınan muafiyetlere son veriyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre mayıs ayında süresi biten petrol muafiyetleri yenilenmeyecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan, muafiyet döneminin biteceği 1 Mayıs'tan itibaren İran yaptırımlarına riayet edilmesi hususunda ilgili devlet ve kurumlara sert sözlerle uyarı geldi.

Pompeo'dan muafiyet açıklaması

Pompeo, 5 Kasım 2018'de devreye giren ABD'nin İran'a yönelik ikinci yaptırım paketinden 180 günlüğüne muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini açıkladı.

Bu yeni adımla Tahran üzerindeki ekonomik baskıyı daha da artırmayı hedeflediklerini anlatan Pompeo, ilgili ülkelerin İran'dan petrol ithalatını bu şekilde tamamen sonlandıracaklarını kaydetti.

Bu kararla 2 Mayıs'a kadar 180 günlüğüne "ABD'nin İran'dan petrol alımına yaptırım getiren kararından muaf tutulan" Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan'ın muafiyetleri sona ermiş olacak.

İran'la nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos 2018'de, ikinci aşama yaptırım paketini ise 5 Kasım 2018'de devreye sokmuştu.

ABD, bu tarihte aralarında Türkiye'nin de dahil olduğu 8 ülkeye İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda 180 gün muafiyet tanımıştı.

Türkiye'den ilk tepki: Dayatmaları kabul etmiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD’nin İran’dan petrol ithali yasağına getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve İran halkına zarar verecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17