banner10

AB'den Türkiye'ye iyi haber

Türkiye'deki Suriyeliler için ikinci 3 milyar Euro'nun 1,5 milyarının aktarılacağı yönünde açıklama geldi.

AB'den Türkiye'ye iyi haber

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye'deki Suriyeliler için ikinci 3 milyar avronun 1.5 milyarını aktaracağımızı teyit etmek isterim" denildi. 

Brüksel'de AB ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen " Suriye'nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi" konferansının açılışında konuşan Mogherini, Suriye'de çözümün askeri değil siyasi olduğunun altını çizdi. 

BM öncülüğünde Cenevre görüşmelerinin müzakere edilmiş siyasi bir çözüm bulunması için önem taşıdığına dikkati çeken Mogherini, aynı zamanda ateşkeslerin de siyasi bir çerçeveyle desteklenmesi gerektiğini belirtti. 

Mogherini, Avrupa tarihinin de gösterdiği gibi adaletin uzlaşı sağlanmadan gerçekleşemeyeceğini dile getirerek, Suriye'de aynı zamanda toplumsal yapının da yeniden yapılandırılması gerektiğini kaydetti. 

Suriyeli göçmenlerin ülkelerine dönüşleri için güvenli yollar oluşturulması gerektiğine dikkati çeken Mogherini, yıllardır Suriyelilere ev sahipliği yapan Türk, Lübnan ve Ürdün hükümetlerine ve halklarına teşekkür etti. 

Kaynak: www.gaste24.com
 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17