ABD şımartmıştı, YPG panikte! Sayıları ne? Ellerinde hangi silahlar var?

Türkiye'nin Fırat'ın Doğusuna yönelik harekatı öncesi terör örgütü YPG/PKK ne yapacağını şaşırmış durumda. Terör örgütü hem Menbiç içinde hazırlık yapıyor bir yandan ABD, bir yandan rejim ve Rusya'dan operasyonun durması için yardım umuyor.

ABD şımartmıştı, YPG panikte! Sayıları ne? Ellerinde hangi silahlar var?

Gaste24/ ÖZEL

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, TSK'nın teröristlere yönelik harekat hazırlığının tamam olduğu görüşünde. Ağar, "Şu aşamada sadece duruma göre planlamalarında güncelleme yapıyor. Mehmetçik, emir bekliyor. Askerimizin moral gücü gayet iyi" diyor.

Terör örgütünün Fırat'ın Doğusunda yaptığı hazırlığı değerlendiren Ağar, "YPG yine bir şekilde sivilleri kalkan olarak kulanmaya çalışacak. Meskul mahaller etrafında ve içinde yine hendekler, tüneller, menfezler, tümsekler, patlayıcılar hazırlıyor. Ellerindeki konvansiyonel silahların tahkimat içine yerleştirildiği bir hazırlık içindeler. Masum sivillerin kalkan-tuzak-gizlenme aracı olarak kullanıldığı meskun mahal, dağlardaki terör konsepti, konvansiyel savaş taktiklerinin birleştirildiği, sofistike ve ağır silahların bunlar içine ekildiği bir hazırlıkları var. Ama en büyük umarları küresel destek. ABD’yi ve diğer küreselleri kendilerine kalkan etmeye çalışıyorlar" diyor.

SURİYE REJİMİYLE GÖRÜŞME

Terör örgütünün Suriye rejimiyle yaptığı görüşmeleri yorumlayan Abdullah Ağar, "Suriye rejimiyle görüşüyorlar. Şu an için sonuç alıcı bir tarafı yok. Rejimin kontrolü Rusya'nın elinde. Mutlaka kendi inisiyatif alanları vardır, ama rejimin çıkışları Rusya ve İran'ın öngörüleri ve menfaatleri doğrultusunda ilerliyor.

PKK, Suriye rejimiyle görüşmelerden bu saatten sonra istediğini çıkartamaz. Kolay kolay bir özerk bölge, federasyon falan çıkmaz. Kendilerini kurtaracak bir denklem, bir bölge/sistem peşine düştüler, örneğin bir tampon bölge. Rejimin hoşuna gidecek söylemler geliştiriyorlar. Rejim de o kadar saf değil. Kendi üniter yapısını bozacak bir PKK tehditi var. Amerika'nın şımarttığı dozajda güçlülerdi, ama o gücü çok kaybettiler. Şu an Türkiye'nin olası harekatını engellemek için her türlü tavizi veriyorlar, o delikten bu deliğe geçiyorlar.


ABD'nin Suriye'deki varlığı

TERÖR ÖRGÜTÜ MENBİÇ'TEN ÇEKİLİR Mİ?

Çekilebilirler. Bizim kararlılığımıza bakıyorlar. Sinirlerin ve kararlılığın test edildiği bir fotoğraf var. Amerika'nın da çok çaresi yok. Söz verdi, çekilmiyor. Türk askerine ateş mi açacak, açabilir sonrası vahim olur. ABD, Türkiye ile çatışmayı kesinlikle istemiyor. ABD, 'Biz Türkiye ile karşı karşıya gelirsek, sonrasında neler olabilir?' sorusunu kendine soruyor. Biz nasıl sorular soruyorsak; onlar da bunu düşünüyor. Böyle bir durumda ABD tamamen PKK ile eşgüdüme girer. 

ÖSO ESKİSİNE ORANLA DAHA DİSİPLİNLİ

ÖSO geçmişe oranla daha hazırlıklı, daha organize, daha disiplinliler. Bu harekatta çok önemli bir unsur olacaklar. Ama bu harekat ÖSO'nun üzerine inşa edilmez. Zeytin Dalı'ndan daha farklı bir kimyası var. Bu bir ordu harekatı olacak. 


Olası harekat öncesi ÖSO da hazırlıklarını tamamladı.

SURİYE ORDUSU MENBİÇ'E GİRDİ YALANI

ABD’liler çıkmadan buraya rejim girdi diye bir cümle kurulamaz. O tür kalıcı bir fotoğraf yok. Karar vericiler varken sahadaki piyonlara söz çok düşmez. Önemli olan kalıcılıktır. Vekaletler savaşında burada bu tip fotoğrafları çok gördük. Fırat'ın doğusunda şu an bölgenin patronu ABD. YPG, PKK söyle böyle yapmış, rejim böyle demiş. Çok kalıcı bir cümle değil.

HAVA SAHASI KAPATILIRSA?

Moskova görüşmelerinden sonra Lavrov'un bir cümlesi vardı. 'Sahadaki birliklerimiz arasında mekanizmalar var' dedi. Bu anlamlı. Hava sahası konusu yapılan müzakerelerin ortaya konacağı sonuca bağlı. ABD'nin kullandığı bir hava sahası olması nedeniyle de 3 taraflı bir denklem var. Hava sahası olmadan da operasyon olur ama daha zor olur. Hava unsurlarının harekata sağlayacağı katkıdan mahrum olunur, yapılamaz mı yapılır.

PKK'NIN ELİNDE HANGİ SİLAHLAR VAR?

O kadar kontrolsüz bir silah yığınağı oldu ki. Sadece ABD'liler değil en az farklı 6 tedarik kaynağından silah aldılar, örgütler arasında takaslar var, Suriye, Irak ordularından gasp edilen, uluslararası açık pazardan satın alınan, el değiştiren silahlar var. 

YPG'Lİ TERÖRİSTLERİN SAYISI NE KADAR?

PKK'lılar '100 bin olduk' diyorlar. Gerçekte 60-70 bin PKK / YPG'li var. Nitelik olarak ise 10 - 15 bin terörist vardır. Geri kalanı toplama. 

RUSYA YPG’NİN YÜZÜNÜ ANLADI

Amerika'nın yanından kalkar kalkmaz Rusya'ya koştular. Aslında PKK'nın yüzünü artık ABD'nin de anlamış olması lazım.

Suriye Gündemi adlı sitede yer alan grafiğe göre terör örgütü PKK/YPG'nin elindeki silahlar şöyle:

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17