banner10

4. Hava Alay Komutanlığı Trakya'ya taşınıyor

Askeri kaynaklar, düşen helikopterlerin periyodik bakımının yapıldığını duyurdu. Bu arada 4. Hava Alay Komutanlığı'nın da Trakya'ya taşınacağı ifade edildi.

4. Hava Alay Komutanlığı Trakya'ya taşınıyor

İstanbul'da 4 askerin şehit olduğu helikopterin düşme nedeni henüz belirlenemezken, askeri kaynaklar, helikopterlerin periyodik bakımının  yapıldığını duyurdu. Bu arada bölgede yoğun olarak uçuşların gerçekleştirildiği 4. Hava Alay Komutanlığı'nın da Trakya'ya taşınacağı dile getirildi.

UH-1'LERİN ENVANTERDEN ÇIKARILMASI PLANLIYOR

İstanbul Çekmeköy’de 4 askerin şehit olduğu kazada düşen helikopterin UH-1 olduğunun açıklanması, gözleri helikopterin karıştığı diğer kazalara çevirdi. Helikopterin seneye TSK envanterinden çıkarılması planlanıyor. Birçok ülke tarafından kullanılmaya devam eden ve Vietnam savaşının simgelerinden olan UH-1’ler arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimi görevlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. 

İlk uçuşunu 22 Ekim 1956’da yapan UH-1’ler 1959 yılında ABD ordusunun hizmetine girdi. Son üretimi 1976 yılında yapılan UH-1’lerin o yıl üretim hattı kapandı. ABD, Bell helikopterleri serisinin öncüsü olan UH-1’leri 2004 yılından itibaren kullanmama kararı aldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17