banner10

3600 ek gösterge nedir?

3600 ek gösterge nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün seçim beyannamesini açıklamasının ardından en çok merak edilen konu belki de 3600 ek gösterge oldu. Peki, bu ek gösterge nedir?


Gaste24.com | Haber merkezi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Ankara Spor Salonu’nda AK Parti seçim beyannamesini açıkladı. Erdoğan'ın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve diğer idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız demesi büyük bir sevinçle karşılandı. Dünden beri belki en çok konuşan konu 3600 ek gösterge oldu. Peki, nedir bu 3600 ek gösterge? Cevabı haberimizde:

Ek gösterge aylık ücretlerin, emekli ikramiyelerinin ve emekli aylıklarının hesaplanmasında kullanılan unsurlarından biri hatta en başında geliyor. Ek gösterge cetvelindeki rakamlar derece, hizmet sınıfı ve unvanlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Ek göstergesi 3600 olan bir kamu çalışanıyla 2500 olan bir kamu çalışanının alacağı zam veya maaş miktarı eşit olmaz. Ek gösterge miktarı aylık maaşı çok fazla değiştirmezken, emekli aylığı ve ikramiyesinde büyük değişim yaşattığı söylenebilir. Bu sebepten dolayı memurlar daha yüksek ek göstergesi olan konumları tercih etmektedirler. 3600 ek gösterge de bu yüzden sevinçle karşılandı. 3600 ek gösterge emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle memurlarda emekli olmadan göstergelerinin bu düzeye çıkarılmasını isterler.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen, "torba tasarı" olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı görüşmelerinde Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bu ek gösterge meselesi birçok kamu görevlisini, meslek grubunu ilgilendiriyor yani ek göstergenin 3000’den 3600’e çıkarılması, 3600’den 4800’e çıkarılması her ne kadar bir gösterge rakamı gibi olsa da kişilerin emekli aylığını etkileyen önemli bir faktör. Burada, tabii, bütün bu düzenlemeleri bir bütünsellik içerisinde yapmak gerekiyor” demişti.

Ek gösterge artışlarının maaş ve ikramiye üzerindeki etkileri aşağıdaki tabloda daha iyi görülüyor:

 
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17