banner10

3 bin 366 kişiyi hastanelik eden Bucak'taki salgının nedeni 'norovirus' çıktı!

Burdur'un Bucak ilçesinde günlerdir bulantı, kusma ve ishal şikâyetiyle hastanelere başvuran hastaların sayısı 3 bin 366'ya yükselirken, Valilik, salgına neyin neden olduğunu açıkladı

3 bin 366 kişiyi hastanelik eden Bucak'taki salgının nedeni 'norovirus' çıktı!

Burdur'un Bucak ilçesinde 3 Şubat'ta içme suyuna karışan bakterinin sebep olduğu bulantı, kusma ve ishal şikâyetiyle hastanelere başvuranların sayısı 3 bin 366'ya yükseldi.

SALGINA 'NONOVİRÜS' NEDEN OLDU

Burdur Valiliği'nden yapılan açıklamada, salgına 'norovirus' adlı virüsün neden olduğunun, etkilenen kişilerden alınan örneklerin laboratuvar tetkiki sonucu saptandığı bildirildi. Virüse karşı gerekli tedbirlerin alındığı ancak enfeksiyonun bulaşıcılığının 3 hafta olduğu kaydedilen açıklamada, vatandaşların kişisel ve ev içi hijyene çok dikkat etmesi gerektiği vurgulandı.

HASTANELERE BAŞVURU 3366

Habertürk'te yer alan habere göre Bucak Belediyesi'nin hafta sonu koruma bandı oluşturulan su kaynakları etrafındaki çalışmalarına devam edeceği, depoların standartlarıyla ilgili çalışmaların süratle yürütüleceği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer buldu:

"Okullarımız, pansiyonlarımızda da su depolarının temizliği titizlikle yaptırılmaktadır. Bazı halk çeşmeleri de sabahtan itibaren tedbir amaçlı kaynaktan kesilmiştir. Şebeke suları güvenle içilebilmektedir. Şu ana kadar saat 09.00 itibariyle ilçedeki hastanelere 3 bin 366 vatandaşımız bu şikâyetle başvurmuş olup, her ne kadar gerekli tedbirler alınmış olsa da bu virüs enfeksiyonunda kişinin bulaştırıcılığının 3 hafta kadar sürebileceği, aynı hanedeki kişilerin birbirlerine etkeni bulaştırabileceği, bu yüzden de kişisel ve ev içi hijyene çok dikkat edilmesi gerektiği, özellikle tuvalet sonrası olmak üzere ellerin ve yiyeceklerin çok iyi yıkanması, genel temizlik kurallarına mutlaka uyulması önemle hatırlatılması gereken tedbirlerdir. Son 24 saat içinde sağlık kuruluşlarına başvuru sayısı azalarak 360 hastaya düşmüştür."

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17