banner10

12 Eylül'ün işkenceci Albayı Raci Tetik'in cenazesinde protesto

88 yaşında ölen 12 Eylül döneminde Mamak Askeri Cezaevi Müdürü olan Albay Raci Tetik için Şakirin Camisi'nde düzenlenen törende, o dönemde işkenceye maruz kaldığını söyleyen bir grup protesto düzenledi.

12 Eylül'ün işkenceci Albayı Raci Tetik'in cenazesinde protesto

12 Eylül askeri darbe döneminde Mamak Askeri Cezaevi'nde yapılan işkencelerin sorumlusu olarak gösterilen Mamak Askeri Cezaevi Komutanı olan 88 yaşındaki emekli Albay Raci Tetik,  2012 yılından bu yana kaldığı Çamlıca Bakım ve Rehebilitasyon Merkezi’nde öldü.

Tokat'ın Erbaa ilçesinde, 1931 yılında doğan Tetik, Temmuz 1980'de Mamak Askeri Cezaevi Komutanı olarak atandı. 12 Eylül darbesiyle birlikte cezaevini 4 yıl yönetti.

CENAZEDE PROTESTO

12 Eylül darbe döneminde Mamak Askeri Cezaevi Komutanı olan Emekli Albay Raci Tetik’in cenaze töreninde protesto yaşandı. O dönem Mamak cezaevi’nde kaldıklarını söyleyen yaklaşık 20 kişi protesto eyleminde bulundu.

Hakkını helal etmediklerini belirten grup, o dönemde 3 arkadaşlarının hayatlarını kaybettiğini söyledi. Cenazenin Türk Bayrağı’na sarılı olmasına da grup tarafından tepki gösterildi. Tetik için askeri tören ise düzenlenmedi. Selimiye Camii’nde yapılması planlanan cenaze töreni Şakir’in Camii’nde gerçekleştirildi.

BİR RÖPORTAJDAN

Tetik, 1988’de o dönemi şöyle anlatmıştı: “Ben bir işkenceciyim, beni pohpohlayarak kullandılar. Talimatnameleri, kanunları uyguladım. Orası cezaeviydi. Hastane, okul, aşk gemisi veya yat kulübü değildi. Bu bir savaştır. Savaşta her zaman iyi şeyler olmaz. Lafla hizaya gelmiyorlardı. Saklamıyorum, oldu. Peki onlar niye direniyorlar? Devletin talimatına niye direniyorlar?”

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17