Yılkı atı nedir? Yılkı atlarının özellikleri neler?

Yılkı atı nedir? Yılkı atlarının özellikleri neler? Soruları Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Sarımehmetler köyü sakinleri, yaylaya çıkarlarken gördükleri yılkı atı cesetleri sonrası merak konusu oldu. Yılkı atı nedir? Yılkı atlarının özellikleri neler? Sorularının cevabını sizler için derledik.

Yılkı atı nedir? Yılkı atlarının özellikleri neler?

Yılkı atı nedir? Yılkı atlarının özellikleri neler? Soruları Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Sarımehmetler köyünün yaklaşık 15 kilometre uzağındaki Yuvalı Yaylası'nda kan donduran bir olay meydana gelen Yılkı Atı ölümleri sonrası merak konusu oldu. Yılkı atı nedir? Yılkı atlarının özellikleri neler? Sorularının yanıtına habeirmizden ulaşabilirsiniz. Olayın Sütçüler Kaymakamlığı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerine bildirilmesi ile birlikte bitkin düşen atlar ise kurtarıldı. İşte Yılkı atı nedir? Yılkı atlarının özellikleri neler? Sorularının yanıtı...

Yılkı atı nedir?

Anadolu'da bazı yörelerde yaşlanmış ve artık çok fazla işe yaramayan atlar kış aylarında dağlara bırakılır. Sahiplerinin genellikle besleyemedikleri ve bakımlarını sağlayamadıkları için doğaya bıraktıkları bu atlara yılkı atı denir.

Kış aylarında doğaya bırakılan atlar hayatta kalmayı başarırlarsa sahipleri tarafından tekrar alınıp geri getirilirler. Ancak bu atların pek çoğu zorlu kış şartlarına dayanamayıp soğuktan ya da açlıktan yaşamlarını yitirirler.

Yılkı atlarının özellikleri neler?

Yılkı atlarının hikayelerini hepimiz dinlemişizdir. Özgürlüklerinden ödün vermiyen bu atları, ülkemizde Sandıklı İlçemizde, Akdağ eteklerinde Kocayaylada ve ayrıca Erciyes dağı eteklerinde görmek mümkündür. On oniki attan oluşan gruplar (Öğrekler) halinde dolaşır, her öğreğin bir lideri vardır. Kışın zor şartlarında ve kurtların saldırılarına karşı bu şekilde mücadele eden yılkılar, kışları çam ormanlarının altlarını sığınak olarak kullanırlar.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17