banner10

Uyuma uygulaması nedir, amacı ne, nasıl kullanılır?

Uyuma uygulaması nedir, amacı ne, nasıl kullanılır? Soruları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun uyuşturucu ile mücadelede kullanılmak üzere bir uygulamanın geliştirildiğini duyurması ile birlikte merak konusu oldu. Uyuma uygulaması nedir, amacı ne, nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını sizler için derledik.

Uyuma uygulaması nedir, amacı ne, nasıl kullanılır?

Uyuma uygulaması nedir, amacı ne, nasıl kullanılır? Soruları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun “Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için ‘Uyuma’ isimli bir aplikasyon yaptık" açıklamaları ile birlikte merak konusu oldu. Uyuma uygulaması nedir, amacı ne, nasıl kullanılır? Sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. Bakan Soylu şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldığını dile getirirken "Her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin" uyarısında da bulundu. İşte Uyuma uygulaması nedir, amacı ne, nasıl kullanılır? Sorularının yanıtı...

Uyuma uygulaması nedir?

Uyuşturucu madde alışverişi pazarlığına şahit olduysanız uyuşturucuyla mücadele mobil uygulaması ile polis ve jandarmaya haber verebilirsiniz.

Uyuma uygulaması nedir, amacı ne, nasıl kullanılır?

Uyuma uygulamasının amacı ne?

Vatandaşların karşılaştıkları uyuşturucu ticaretini doğrudan ve en hızlı şekilde bildirmelerini sağlamaktadır. 
  
Uyuma mobil uygulamasının en önemli kolaylığı uyuşturucu satışının önlenmesi konusunda farkındalığı arttırması ve bu konuda vatandaşların etkin desteğini sağlamasıdır.

Uyuma uygulaması nasıl kullanılır?

Akıllı telefonunuz da Android ve İOS aracılığıyla Uyuma Mobil uygulmasını indirin.

Dokunarak sistem giriş sayfansını açın.

Sisteme giriş yaptığınızda önünüze İsim, Soyisim, TC kimlik no ve telefon bilgilerinin sorulduğu bir ekran gelecek. Kişisel bilgilerinizi bu ekrana girin. 

kullanıcı sözleşmesini dikkatlice okuyun daha sonra okudum kabul ediyorum seçeneğini işaretleyip doğrula dokunun.

T.C. vatandaşı olduğunuz MERNİS veri tabanındaki nufüs bilgilerinden teyit edildikten sonra cep telefonunuza SMS doğrulama kadu gelecektir. Bu kodu sisteme girin böylece uygulama aktif hale gelecektir. Artık sistem kullanıma hazır.

Sisteme ilk kez giriş yaparken kişisel bilgilerinin istenmesinin sebebi sadece sisteme gelecek bildirimleri gerçek kişiler tarafından oluşturulduğunu kontrol etmek ve asılsız ihbarları önlemektir.

Kişisel bilgilerinizin kesinlikle gizli tutulacaktır.

Bilgilerin güvenlik güçlerine ulaşması için telefonunuzun konum bilgilerinin açık olduğunu mutlaka kontrol edin.

Uyuşturucu alışverişi pazarlığı ile ilgili şüpheli bir durumla karşılaştığınızda telefonunuzun uygulama ekranında bulunan uyuma butonuna dokunarak anında ihbar edin

İhbarın teyidi için telefonunuzun ekranına gönderilen evet ve hayır seçeneklerinden birini tercih ederek doğrulamanız istenecektir.

Yanlışlıkla sisteme giriş yaptıysanız ya da bildirim ile ilgili durum geçersiz olduysa hayırı seçebilirsiniz. 

Cevabınız hayırsa ihbar talebinin iptal edildiği telefonunuza uyarı mesajı olarak gönderilir eğer cevabınız evetse telefonunuza ihbarın başarıyla alındığı bildirimini yaptığınız konuma ekip gönderileceği bilgisi telefonunuza uyarı mesajı olarak gönderilecektir.

Bu mesaj aynı anda acil çağrı merkezindeki sorumluların takip ettiği ekranlarda da ihbar olarak gözükecektir. 

Acil çağr merkezindeki sorumlu ihbarda bulunan konuma en yakın ekibi yönlendirecektir.

Ekipler bildirim anından itibaren en hızlı şekilde ihabrın yapıldığı yere giderek gerekli incelemeleri yapacak. Şüpheli durum ve kişilere anında müdahale edecektir.

Uyuma uygulaması indir (İOS için tıklayınız...)

Uyuma uygulaması indir(Android için tıklayınız...)

Süleyman Soylu'nun açıklamaları

İçişleri Bakanı Soylu 'Uyuma' isimli aplikasyon yaptıklarını, uyuşturucu ile mücadelede büyük kolaylık sağlayan bu aplikasyonun anne ve babalar tarafından indirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Sporla Kal Güvende Kal Projesi”yle ilgili etkinlikte konuşan Soylu, uyuşturucuyla mücadeleyi 2019’da çok daha üst noktaya taşımanın önemini vurgulayarak, “Tedbir aldık, sonuç aldık ama uyuşturucu meselesi boş bırakmaya gelmez. Uyuşturucu konusunda her birimizin panik halinde olması lazım” dedi. Soylu, “Narko-rehber” ve “Narko-tır” gibi projelerle önemli eğitim faaliyetleri yürüttüklerini de hatırlattı. 

Dünyadaki uyuşturucu arzında büyük artış olduğuna işaret eden Soylu, uyuşturucunun coğrafi konumu itibarıyla Türkiye üzerinden doğu ve batı arasında transfer edildiğini anlattı. 2018 Avrupa Uyuşturucu Raporu’na göre Avrupa Birliği erken uyarı sistemine dahil sentetik uyuşturucu madde tipi sayısının 670 olduğunu belirten Soylu, bunların yüzde 70’inin son 5 yıl içinde listeye dahil edildiğini bildirdi.

“’Uyuma’ isimli bir aplikasyon yaptık” “Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için ‘Uyuma’ isimli bir aplikasyon yaptık” diyen Soylu, “Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı. Henüz bu bir başlangıç ama sayı halen çok az. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin. Bildirdiği andan itibaren çok kısa süre içerisinde emniyet görevlilerimiz olay yerinde olmaktadır. Gördüğü şüpheli durumları mutlaka bu uygulama üzerinden bize bildirsin” açıklamasında bulundu.

Bakan Soylu, “Narko-rehber” ve “Narko-tır” gibi projelerle önemli eğitim faaliyetleri yürüttüklerini de hatırlattı.

UYANIK OLMAMIZ LAZIM

Uyuşturucu terörüyle karşı karşıya olunduğunu ve buna karşı topyekun mücadeleyi ortaya koyduklarını kaydeden Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Uyuşturucu konusunda her birimizin panik halinde olması lazım. Narkolog Projesi ortaya koyduk. Son 6 ayda 7 bine yakın uyuşturucu kullanan insanla yüz yüze anket gerçekleştirdik. Maalesef uyuşturucunun kullanım alanları sıralamasında ilk sırayı yüzde 40,7 ile insanların kendi evleri alıyor. İkinci yer yüzde 24,6 ile metruk binalar.” Gençlere de uyarılarda bulunan Soylu, “En kıymetlimiz sizlersiniz. Onun için genç nüfusumuzu bizim bir avantajımız değil, bu melanetlerle karşı karşıya bırakıp dezavantajımız haline getirmeye sizler de fırsat vermeyin” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17