banner10

Tozkoparan İskender gerçekte kimdir?

TRT1'de ekranlara gelmeye başlayacak olan Tozkoparan dizisinin ardından Tozkoparan İskender'e yönelik de google'da aramalar arttı. Tozkoparan İskender, okçuluk tarihimizin en büyük kemankeşi sayılıyor.

Tozkoparan İskender gerçekte kimdir?

İmparatorluğun çeşitli illerinde 10 ayrı rekor kırmış ve bunların hiçbiri daha sonra aşılamamıştır. En uzun rekorunu, gündoğusu havasıyla atılan Arkurı Menzili’nde 1281.5 gezle kırmıştır. Bu 846 metrelik uzaklık bir dünya rekorudur. 

Tozkoparan İskender'in yetişmesi hakkında eski kavisnameler şu malumatı verirler:

O asırda İran’dan Bahtiyar adını taşıyan bir pehlivan gelip, hükümdarın huzurunda sert yaylar çekmiş, birçok aynalar (metal levha) vurmuş ve büyük hünerler göstermiş. Hükümdar: ‘Bizde buna galip olan kimse yok mudur?”deyince, “Padişahım bir nice gün aman verin tedarik olunur” demişler. Atıcıların, ileri gelenleri bir yere toplanıp görüşmüşler ve şu tedariki görmüşler:

Birkaç kantar ağırlığındaki bir top taşına demirden bir halka yapıp Bab-ı Hümayun’dan içerideki meydana koymuşlar ve: “Her kim bu taşı kaldırırsa çok büyük ihsan vardır!”diye etrafa haber yaymışlar. Herkes o demir halkaya yapışıp yerden iki parmak kadar ancak kaldırabilirmiş. Ziyade kaldırabilen ancak bir karışı bulabilirmiş. Tozkoparan İskender ise o devirde Acemi Oğlanlarından Bakraç Oğ1anı imiş. Oradan geçerken birçok adamın toplanarak taşın yanında durduklarını ve kaldırmağa çalıştıklarını görmüş. Hemen bakraçları yere koyup, taşın halkasına yapışır ve üç defa göğsü üzerine kadar çıkarıp yere vurur!

Bunun üzerine Tozkoparan’a Padişah 1000 altın ihsan ederek: “Göreyim seni” der. Tozkoparan, Okmeydanı tekkesine götürülür. Kendisini yetiştirmek için üstadlar tayin edilir. Böylece Tozkoparan İskender, Okmeydanı’nda üstadlarla birlikte altı ay çalışır. Muhkem idman yapar. Geceleri sol kolu ve kalbi üzerine yatmasın diye sabaha kadar iki adam Tozkoparan’ın başında bekler; İşte böyle sıkı bir hazırlanmadan ve çalışmadan sonra Tozkoparan’ı Padişah’ın huzuruna çıkarırlar. Yabancı pehlivanı da çağırırlar. Tozkoparan, İran’dan gelen pehlivanın çektiği yayların üstüne kuvvetli bir yay daha koyduktan sonra bunları kolayca çeker ve Bahtiyar’ın darp vurduğu yani deldiği aynaların üzerine bir ayna daha koydurarak onu da kolayca deler. Hükümdar, Bahtiyar’a büyük ihsanlar edip: “Var imdi gördüğünü iyi söyle” diyerek memleketine yollar.”

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 11:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ulaş
ulaş - 4 ay Önce

Okçuluğu her ilçedeki lise ve diğer okullarda yaygınlaştırmak için yetkililer çalışma yapmalıdır.

ulaş
ulaş - 4 ay Önce

Okçuluğu her ilçedeki lise ve diğer okullarda yaygınlaştırmak için yetkililer çalışma yapmalıdır.

yaşar akdak
yaşar akdak - 3 ay Önce

senin adı ne

Sema nur
Sema nur - 2 ay Önce

Çok önemli biriymiş

SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17