banner10

TİKA ve Gazi Üniversitesi ortaklığında travmatoloji kursu

TİKA, Türk Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarının yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Irak ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarına kurs verildi.

TİKA ve Gazi Üniversitesi ortaklığında travmatoloji kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gazi Üniversitesi işbirliğinde yurtdışından gelen ortopedi ve travmatoloji uzmanlarına Ankara’da Omuz Artroskopisi Kursu düzenlendi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen eğitimlere Türk Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarının yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Irak ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları katıldı.

Teorik ve pratik çalışmalarda kursa katılan uzmanlar omuz hastalıklarının artroskopik tedavisi konusunda Türkiye’nin deneyimlerini gözlemleme ve pratik olarak uygulama imkanı buldu.

Katılımcı sınırı olmayan kursta canlı cerrahilerle desteklenen teorik eğitimi 100’ün üzerinde hekim takip etti. Hekimler ayrıca kadavralar üzerinde gerçekleştirilen uygulamalarla pratik eğitim fırsatı buldu. 

“Burada edindiğimiz bilgileri ve tecrübeyi ülkemizde uygulamaya geçireceğiz”

Türkiye ile Kazakistan’ın çok güçlü kültürel bağlara sahip olduğunu ve bunun en büyük göstergesinin Hoca Ahmet Yesevi’ye olan sevgide yattığını söyleyen kursiyerlerden Mukhtar Akhaibekov, “Ortopedik cerrahi konusunda gerçekleştirilen kapasite artırıcı bu eğitim son derece faydalı oldu. Ülkelerimize döndüğümüzde burada edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi uygulamaya geçireceğiz” dedi.

Türkmenistan’dan gelen Ejegül Nazarova da kurs sonunda Türkiye’nin omuz artroskopisi alanında dünya standartlarının çok üzerinde olduğunu ve kursun son derece verimli geçtiğini ifade etti.

Omuz Artroskopisi

Omuz artroskopisi, doktorun bir kamera sistemi sayesinde eklemin içini görmesini sağlayan cerrahi bir yöntem olarak kullanılıyor. Her türlü eklem probleminin nedenini belirlemede kullanılan artroskopi hem tanı hem de tedavi olanağı sağlıyor.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17