Sosyalist Enternasyonal nedir?

Sosyalist Enternasyonal nedir? sorusunun yanıtı merak edilerek araştırılıyor. Peki, Sosyalist Enternasyonal nedir? İşte, sorunun cevabı...

Sosyalist Enternasyonal nedir?

Sosyalist Enternasyonal, sosyalist, sosyal demokrat, demokrat sosyalist, ve işçi partileri gibi siyasi oluşumların ortak olduğu bir ülkelerarası kuruluştur.

Organizasyona Türkiye'den de üye olmuş siyasi partiler vardır. 1976 yılında organizasyona olduğunu açıklayan CHP'nin yanı sıras, BDP organizasyonda gözlemci durumdadır

Sosyalist Enternasyonal Ne Zaman Kuruldu?

Sosyalist ideolojiyi paylaşan çeşitli işçi sınıfı partileri II. Dünya Savaşı'nın hemen ardından uluslararası bir federasyon kurmak için harekete geçti. Dünyanın çeşitli ülkelerinden sosyalist partiler 1946'da İngiltere'de toplandı. 

Londra'da bir araya gelen sosyalist, sosyal demokrat, demokrat sosyalist, ve işçi partileri uluslararası konferansta bir haberleşme ve irtibat bürosu kurma kararı aldı.

Başta haberleşme ve irtibat bürosu olarak kurulan bu oluşum ertesi yıl daha temsili nitelikte bir danışma organına dönüştürülerek Uluslararası Sosyalist Konferans Komitesi (COMISCO) adıyla anılmaya başladı.

Uluslararası Sosyalist Konferans Komitesi, 1951'de yaptığı toplantılarda Enternasyonal'i yeniden kurma görüşünde birleşti. Sosyalist Enternasyonal'in kuruluşu Temmuz 1951'de Frankfurt am Main'da düzenlenen kongreyle dünyaya duyuruldu. 

Organizasyon

Merkezi Londra'da bulunan örgütün tüzüğüne göre, örgüt içindeki her partinin, üye sayısı ne olursa olsun bir oyu vardır ve kararlar oybirliğiyle alınır. 
En yüksek organ olan kongre her yıl toplanarak örgütün ilkelerini ve üyelik koşullarını belirler. Bütün üye partilerin temsilcilerinden oluşan daha alt düzeydeki konsey ise gene her yıl toplanır ve örgütün güncel siyasi konulardaki tutumunu saptar, başkan ile sekreteri seçer, ayrıca üyelik ödentilerini belirler. 
On iki ülkenin temsilcilerinden oluşan ve gerektiğinde toplanan büro ise sekreterliğin çalışmalarını denetler. Örgüte günümüzde faal durumda olan 120'yi aşkın parti üyedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8