banner39

O ayı görüldüğü yerde vurulacak

Bolu Mudurnu'da mantar toplamaya giden Ayşe Yardımcı'yı öldüren ayı için itlaf kararı çıktı. 2 derneğin üyeleri söz konusu ayının peşinde... (Fotoğraf: Arşiv)

O ayı görüldüğü yerde vurulacak

Habertürk'ten Caner Aktan'ın haberine göre olay 12 Temmuz'da Bolu Mudurnu'da yaşandı. Beyderesi Köyü'nde yaşayan Ayşe Yardımcı mantar toplamaya gitti, bir daha kendisinden haber alınamadı. Yapılan araştırmada kadının cansız bedeni bulundu. Yardımcı'nın ayı saldırısı sonucu yaşamını yitirdiği belirlendi.

Bölgede daha önce de benzer ayı saldırısı olayları yaşandığı için Bolu Milli Parklar Şube Müdürlüğü söz konusu ayının yakalanıp itlaf edilmesine karar verdi. Mudurnu Avcılar Derneği ve Mudurnu Avcılar ve Doğa Sporları Derneği üyeleri ayının peşine düştü. Avcılar ayıyı gördüğü yerde vuracak. Saldırgan ayının nasıl ayırt edileceği ise tartışma konusu. 

'SAYIYI ÇIKARTMAMIZ LAZIM'

Habertürk TV'ye bağlanan KTÜ Yaban Hayat Ekolojisi Bölümü'nden Prof. Dr. Sağdan Başkaya "Popülasyonun arttığı gerçeği ortada. Boşta kalan, viraneye dönen yerlerde ayılar cirit atıyor. Masamızın bir ucunda ayı yönetim biçimi projeleri var. Bu bölüme biz daha yeni değer vermeye başlamışız. Yönetimini yapmamız gerekir. Orta yol nedir. Amerika, Fransa, Norveç ne yapıyor. Bunlara bakmıyoruz. Romanya'da yılda 600 ayı avlatan bir ülke. Belli oranda avlanmasına izin veriyorlar. Biz, sayım çalışmaları yapıyoruz. Kurumlar tarafından ortaklaşa yapılmalı. Çok mu hayvan var az mı hayvan onu görelim" dedi. 

AYI YOKUŞ AŞAĞI KOŞAMAZ SÖZÜ EFSANE

Başkaya şöyle konuştu: O ayı ile karşılaştığı anda ne yapılmalı? Ayı attan hızlı koşar. Bu ayıdan koşarak kaçılmaz. Ayı her ağaca sıçrar, çıkar. Ağaç da koşmak da çözüm değil. "Mücadeleci bir insanım, tekmeledim, vurdum".. Her insan bunları yapamaz. Hiçbir şey yapamıyorsunuz, üzerinize çıktı belki bir yerden sonra hareketsiz kalacaksınız. Ama bu da çözüm değil. Ayı düz duvara çıkar. Yani 'Yokuş aşağı koşamaz' sözü doğru değil. Onu diyen ayıyı koşarken görmemiştir. Mümkün değil, efsaneleri bırakalım. Bilinçlendirmeyi yapmıyoruz. Üniversitelere çok büyük işler düşüyor. Evet bu ayının nasıl tespit edileceği tartışılabilir. Selenderler yaptırıyoruz ayıya karşı arıcılar için, çiftçiler için çitler çektiriyoruz. Ne ekmek lazım, insan cebinden para ödüyor. Teşvikler devreye girmeli" dedi. Söz konusu saldırılarda 22 canın gittiğini belirten Başkaya, "İnsan hayatını koruyarak doğal hayatı korumak lazım" diye konuştu.  

"HAYVANLARIN YAŞAM ALANINA YERLEŞİYORUZ"

Son yıllarda artan vahşi hayvan saldırıları tartışmaları da beraberinde getirdi. Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı İklim Yiğit, vahşi hayvanların köy ve ilçe merkezlerine kadar inmesine ormanlık alanlardaki yapılaşmanın neden olduğunu söyledi. Yiğit, "Şunu bir kere söylemek lazım biz doğada misafiriz. Aslında biz hayvanların yaşam alanlarına yerleşiyoruz. Ekolojik dengeyi korumamız gerekiyor. Ekolojik dengeyi koruyamazsak bu gibi örneklerle sıkça karşılaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43