banner8

Nihat Hatipoğlu: M. Emin Saraç Hoca zor zamanlarda duruşunu bozmadan İslam'a hizmet etti

Nihat Hatipoğlu, kaleme aldığı ve Sabah Gazetesi'nde yayınlanan "Beyaz atlara binip gidenler" başlıklı köşe yazısında "Muhammed Emin Saraç Hoca'mız, hem âlim bir insandı hem de temiz bir geçmişi temsil eden ender şahsiyetlerdendi." ifadelerini kullandı.

Genel 26.02.2021, 10:34 26.02.2021, 11:10
Nihat Hatipoğlu: M. Emin Saraç Hoca zor zamanlarda duruşunu bozmadan İslam'a hizmet etti

Nihat Hatipoğlu'nun "Beyaz atlara binip gidenler" başlıklı yazısının tamamı: 

Bu hafta içinde ülkemizin yetiştirdiği muhterem bir âlimi vuslat âlemine yolcu ettik. Muhammed Emin Saraç Hoca'mız, hem âlim bir insandı hem de temiz bir geçmişi temsil eden ender şahsiyetlerdendi. Hadis, fıkıh, kıraat, tasavvuf ilim ve edebini almış, zor zamanlarda duruşunu bozmadan bu yüce dine hizmet etmişti.

Geçen yıl onu Fatih Camisi'nde ziyaret etmiş, duasını almıştım. Lahuti bir âleme bakan, vuslatı gözleyen bir hâli vardı. Bereketli bir seleften ilim almıştı. Ders halkasını hem evinde hem camide sürdürdü. Son nefesini vermeden az önce de Buhari'den hadis okumak için hazırlık yapıyordu. O hâldeyken Rabbani yola yol aldı. Allah, dininin yolunda saçını ağartmış kuluna merhamet ve re'feti ile muamele eder. Nitekim musalla taşına gelen vakur cemaat, yüce Allah'ın sessiz şahitleriydi. Şimdi istirahatgâhında dirileceği günü bekliyor.

Mevtayı yolcu etmeye gelen cemaatin dudaklarından dökülen dua, temenni, niyaz, duruş biraz da bizim hâlimizin tercümanı değil mi? Yüce Rabbim hepimize, Fatiha'lı, hak helal eden, ağzı dualı, ahirete hazır ve o âleme sevdalı müminlerce kaldırılmayı nasip etsin. Çoğu kez dostlarımız, sevdiklerimiz bizim hayat tarzımızın da tercümanı oluyor.

Dört inanmış adam

Necip Fazıl, son gününde "Dört inanmış adam cenazemi sırtlasın" demişti ama milyonlar üstadı son mekânına taşımıştı. Bu iş böyledir. Siz sadık insan ararsınız, milyonlar sizi tekbirle yolcu eder. Bunun anlamı çoktur; zira milyonlar cenazede veya evinde gidene şahitlik için yürüyor. Yani diyor ki: "Rabbim ben razıyım, sen de razı ol."

Kim razıdır müminden. Cami, zemin, ağaçlar, dua ettiği ve namaz kıldığı her karış toprak, gökteki melekler, yerdeki bitkiler, havadaki rüzgâr, gökteki kuş, mümin için dua eder. Kazanmış olan kişi bu kişidir işte. Herhangi birinin bu saydıklarımdan nasibi yoksa üzülmesi lazım. Rabbim tövbe nasip etsin.

Nefise Teyze de öyle gitti

Beyaz atlara binip de ahirete gidenler var mı acaba? Bence var. Var olduğunu da biliyorum. Şimdi sizinle bir hatırayı paylaşayım: Henüz gençtik. İlçemizde bize Kur'an öğreten bir teyzemiz vardı: Nefise Teyze. Hepimizin hayatında önemli bir etkisi vardı Nefise Teyze'nin. Eşini kaybedince bacısının evine taşındı. Kur'an okuyan, okutan, zikirle meşgul olan tertemiz bir kadındı. Bilemiyorum ama vefat ettiğinde yaşı 80'i aşmıştı.

Bir gün Nefise Teyze'nin hastalandığını duyduk. Bunu duyan bütün öğrencileri, bu Anadolu'nun nurani, nur yumağı, veli kadınını yolcu etmeye gitmiştik.

Hepimizin elinde Yasin vardı. Evin odaları doldu. Herkes okuyordu. Nefise Teyze nur yağan bir simayla -ufak vücuduylasedire uzanmıştı.

Ağırlaşınca yeğenini yanına çağırdı ve kulağına bir şey fısıldadı. Yeğeninin yanaklarından gözyaşları damladı. Daha sonra bir daha yeğeninin kulağına fısıldadı ve sonra tertemiz vefat etti.

Daha sonra yeğenine sordu bazı öğrencileri, "Nefise Teyze sana ne dedi?" diye. Zor aldık ağzından sözleri. Ama sonunda öğrendik. Nefise Teyze, şöyle demiş yeğeni Cemal Hoca'ya: "Cemal! Aşağıda beyaz giysili biri gelmiş. Beyaz bir at getirmişler. Bana 'Gel teyze, seni bu ata bindirip götüreceğiz' diyorlar. Gidip bineyim mi?"

Meğer beyaz at görünmüş ona. Meğer güzel insanlar güzel atlara, beyaz atlara binip gidiyorlarmış. Nefise Teyze beyaz ata bindi ve gitti. Zamanı gelince Rabbim bize de nasip eylesin.

Muhammed Emin Saraç Hoca'mızın evlatlarına, Yekta Saraç Hoca'mıza ve Fatih Saraç Bey'e sabrı cemil dilerim.

***

Dalı kaldırınca

Allah'ın Resulü (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Bir adam, bineğin üzerinde yolda yürüyordu. Yol üzerinde bir dikenli dal gördü. Bineğinden indi ve o dalı yoldan attı. Allah (c.c.) o kişinin bu hareketini beğendi ve adamı sırf bu amelinden ötürü affetti."

'Bir adam gördüm'

Yine Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Bir adam gördüm. Cennette sağasola dönüyordu. Bu adam yol üzerinde duran ve insanlara eziyet eden bir dalı kaldırmıştı. Bundan dolayı da cennetlik olmuştu."

Adam Ebu Zerr'i deneyince

Genç biri Hz. Ebu Zerr'in yanına geldi. Ve ona ait olan hayvanlardan birinin, koyununun ayağını kırdı. Ebu Zerr, gence sordu: Niçin hayvanın ayağını kırdın? Hem de kazaen değil. Derdin nedir?
Genç şöyle dedi: "Evet kasten kırdım. Zira seni kızdırıp tahrik etmek istedim. İstedim ki bana kız, küfret ve beni döv. Böylece günaha gir! Senin böyle çok ahlaklı ve affedici olman beni rahatsız ediyor." Hz. Peygamber'in (s.a.v.) yakın arkadaşlarından olan Ebu Zerr (r.a.) gence şöyle cevap verdi: "Ben sana kızmıyorum. Seni kullanan ve seni bu çirkin ve kötü işe teşvik eden şeytana kızıyorum. Seni ise affediyorum."

Tasavvufi bir yaklaşım

İçkiyi yasaklama sürecine giren ayetlerden birisi şu idi:

"Sarhoşken namaza yaklaşmayın" (Nisa, 43) ayeti, içkinin kesinlikle yasaklandığını haber veren Maide Suresi'nin 90. ayetinden önce inmişti.

"İçkiliyken namaza yaklaşmayın" ayetine bazı tasavvufi âlimler şöyle bir tasavvufi yorum da getirmişlerdir:

"Dünya sevgisiyle sarhoşken namaza yaklaşmayın. Zira dünya sarhoşu olan kişi, kılacağı namazdan bir haz alamaz. O halde namaz için divana durduğunuzda dünya sevgisinden, meşgalesinden ve iltifatlarından kendinizi arındırın."

Bir dua

Hz. Peygamber, Kur'an'dan bir sureyi öğretir gibi şu duayı arkadaşlarına öğretiyordu:
"Allah'ım! Cehennem azabından sana sığınırım. Kabir azabından sana sığınırım. Deccalin fitnesinden sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnesinden sana sığınırım."

Bir ayet

"Nerede olursanız olunuz, Allah sizinle beraberdir. Ve Allah bütün yaptıklarınızı görür." (Hadid, 4)

Bir hadis

"Bir kötülük yapacak olursan arkasından hemen bir iyilik yap ki, o kötülüğü silip götürsün."

Bir yakarış

Haksızlık etmekten sığındığım gibi, haksızlığa uğramaktan da sana sığınırım Allah'ım!

***

Ramazanda zor durumda kalan kişi, orucunu bozarsa 61 gün tutması lazım mı?

Ramazan ayında zor durumda kalan kişi orucunu bozabilir. Hastalık veya benzeri gibi zor durumda kalan kişi orucunu bozduğunda bundan dolayı ileride sadece bir gün kaza yapar. Bu durum Bakara Suresi'nin 173. ayetinin kapsamına girer. Bu nedenle de ramazan ayında acil bir sıkıntısı, ciddi bir sağlık problemi olan kişi orucu bozar, sonra da ileride kaza yapar.

 İçinde bulunduğumuz Recep ayında oruç tutalım mı?

Efendimiz bu ayda zaman zaman oruç tutardı. Ancak Recep ve Şaban aylarının tümünü oruçla geçirdiği şeklinde bir kayıt yoktur. Bu nedenle biz de Recep ayının pazartesi ve perşembe günlerini yahut bu ayın 13, 14, 15. günlerini oruçla geçirebiliriz. Başında, ortasında ve sonunda da oruç tutabiliriz.

 Kıyamet bütün gezegenler için gelecek mi?

Kıyamet bütün evren için geçerlidir. Elbette yeniden oluşum Yüce Allah'ın emriyle ve O'nun istediği gibi olacak. Bütün yaratılmış olanlar; insan, melek, cin, şeytanlar ve diğer canlılar, hepsi mahşer yerinde hazır bulunacaklardır. Elbette ki bu hususta birçok ayet ve hadis vardır. Ancak her şeyin en ince ayrıntısını ancak Yüce Allah bilir.

 "Allah birdir" diyen sonunda cennete girer mi?

"Allah birdir ve Hz. Muhammed Allah'ın kulu ve elçisidir" diyen kişi günahı ne kadar çok olursa olsun azabını ve günahının bedelini çektikten sonra cennete girecektir. Günahlarının affı veya affedilmemesi, tövbesinin kabul edilip edilmemesi Yüce Allah'ın vereceği bir karardır.

Hz. Peygamber'in amcası için, "Amca, Allah birdir de ki, ben sana Allah huzurunda şahitlik edebileyim" ısrarı bu hassasiyetten kaynaklanır. (Müslim, iman, 39)

"Kim 'Allah birdir' derse cennete girer." (Buhari, iman, 33; Müslim, iman, 8)

"Allah'ın rızasını gözeterek 'Allah'tan başka ilah yoktur' diyene ateş dokunmaz." (Buhari, salat, 46)

"Kalbinde zerre kadar iman olan sonunda cehennemden çıkarılır" (Tirmizi, cehennem, 10) gibi bütün rivayetler müminin mutlaka cehennemden çıkarılacağını gösteriyor.

Bu, şu demek değildir: Her türlü günahı işleyen Müslüman hemen cehennemden çıkarılır. Bunu söylemek mümkün değildir. Zira kişinin akıbetini sadece Yüce Allah belirler.

Bu hadisler, insanı dışlamayı engelleyen, ümitvar kılan, güven veren, tövbe kapısını hatırlatan hadislerdir.

Yorumlar (0)
banner35
9
açık
Günün Anketi Tümü
Yerli veya yabancı aşılardan hangisini kullanmayı tercih ederdiniz?
Yerli veya yabancı aşılardan hangisini kullanmayı tercih ederdiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23