banner10

KTÜ’nün 64'üncü kuruluş yıl dönümü

Karadeniz Teknik Üniversitesinin (KTÜ) 64. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde tören düzenlendi.

KTÜ’nün 64'üncü kuruluş yıl dönümü

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesinin (KTÜ) 64. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.
 
Törende yaptığı konuşmada üniversitenin 64. yaş gününü tebrik ederek, davetlileri selamlayan Başkan Zorluoğlu, 64 yıllık deneyim, bilgi birikimi ve kurumsallaştırma serüveniyle KTÜ’yü Türkiye’nin öncü üniversitelerinden biri olarak nitelendirdi.
 
Sadece Trabzon’un ve Karadeniz’in değil, Türkiye’nin en önemli akademik üniversitelerinden biri olarak tanımladığı KTÜ’nün çok önemli hizmetleri bulunduğunu kaydeden Zorluoğlu şunları söyledi:

“KTÜ, Türkiye’nin gelişmesine, kalkınmasına çok büyük katkılar sağlamış çok önemli kuruluşumuz ve Trabzon’umuzun gözbebeğidir. Trabzonspor ile birlikte Trabzon’umuzun marka değerlerinden biridir. Elbette bu 64 yıla çok büyük heyecanlar, çok büyük gayretler, çok büyük yorgunluklar sığdırılmıştır. Ve çok önemli çabalar gösteren değerli rektörlerimiz, idarecilerimiz, hocalarımız olmuştur. Bu üniversiteye, bu şehre, bu manada katkı yapan, başta ebediyete irtihal etmiş hocalarımızı saygıyla yâd ediyorum. Diğer taraftan da bugün gerek bizim aramızda olan gerek olmayan ve bu üniversiteye hizmet etmiş tüm akademisyenlerimizi yine saygıyla selamlıyorum ve hepsine teşekkür ediyorum.”  

Konuşmasının devamında üniversitelerin şehirleriyle bir bütün olmak zorunda olduğunu vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Elbette üniversite gerek sanayi, gerek tarım, gerekse hizmet sektörüyle çok yakın bir iş birliği ve istişare içerisinde çalışmak durumundadır. Üniversitelerin bir başka ortağı yerel yönetimlerdir. Üniversite-yerel yönetim, üniversite-belediye ilişkisi bu bakımdan bence çok önemlidir. Üniversite ile birlikte belediyeler hakikaten çok önemli çalışmaları, belki çok daha ucuza, çok daha uygun ama çok daha etkin şekilde ortaya koyabilir. Daha konforlu ve ekonomik yollar yapabiliriz. Daha estetik binalar, daha görkemli meydanlar, park ve bahçe tasarımları, daha sağlıklı çevre, daha işlevsel alt yapı… Özetle insana dair tüm hizmetlerde, üniversite kültüründen daha derin izleri şehrimizde görmeyi arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Göreve başlayalı henüz 1,5 ay geçtiğini anımsatan Zorluoğlu, belediye ile üniversitenin iş birliğine yönelik yaklaşımını ifade ederek, “Seçim döneminde hep ortak akla vurgu yapmaya çalıştım. Hep istişarenin öneminin altını çizdim. Şimdi artık göreve geldikten sonra bunun gereğini yapma zamanı. Ve bu manada biz üniversitemizin bilgisinden, tecrübesinden ve gücünden maksimum ölçüde faydalanmak arzusundayız. Ve bütün birimlerimizle inşallah önümüzdeki günlerde daha somut projeler üzerinden bu söylediklerimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve KTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Hikmet Öksüz’ün günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarının ardından, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından KTÜ 2018 yılı ödülleri verildi.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17