banner10

İlk cemre düştü mü? Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer?

İlk cemre düştü mü? Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer? Bahar gelemesine kısa bir zaman kala merak konusu oldu. İlk cemre düştü mü? Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer? Sorularının yanıtına haberimizden ulaşablirsiniz.

İlk cemre düştü mü? Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer?

İlk cemre düştü mü? Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer? Soruları baharın müjdecisi ilk cemrenin düşmesine sayılı günler kala internette bir çok vatandaş tarafından araştırılan konular arasına girdi. İlk cemre düştü mü? Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer? Sorularının cevabını sizler için derledik. ilk cemrenin havaya düşmesiyle havaların ısınmaya başladığına inanılır. İşte İlk cemre düştü mü? Cemre havaya, suya, toprağa ne zaman düşer? Sorularının yanıtı...

İlk cemre düştü mü?

İlk cemre henüz düşmedi. Baharın gelişini müjdelediğine inanılan, havaya, suya ve toprağa ayrı ayrı düştüğü kabul edilen cemre ile ilgili halk takvimi kabul ediliyor. Halk takvimine göre; kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başladığı kabul ediliyor. Buna göre; ilk cemrenin yarın düşeceği var sayılıyor..

Cemre havaya ne zaman düşer?

Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur. İlk cemre 19-20 Şubat'ta havaya düşecek

Cemre suya ne zaman düşer?

Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur. İkinci Cemre Suya (26-27 Şubat) düşecek.

Cemre toprağa ne zaman düşer?

Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur. Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer düşecek.

Cemre Düşmesi nedir?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

İlk cemre nereye düşer?

Cemrenin düşüş sırasına göre önce havanın ısındığına sonra su ve yerin ısındığına inanılır. Bu bilgiler coğrafi bilgilere bir noktada çatışmaktadır. Güneş ışınları önce toprağı ısıtmaktadır. Yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır. Meteoroloji olarak ele alacak olursak ısınma sırası toprak, hava ve su şeklinde gerçekleşmektedir. Cemre düşmesi tecrübelere dayanan bir inanış olsa da bazen cemrenin düştüğü günlerde havalar soğuyabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17