Görevlendirme yapılan belediyeler kaynaklarını vatandaşa hizmet için harcadı

2019'da yapılan yerel seçimlerden sonra terör örgütüyle irtibatlı oldukları belirlenen ve görevden alınan HDP'li belediye başkanlarının yerine görevlendirilen belediye başkan vekilleri, kaynakları vatandaşa hizmet için kullandı.

Görevlendirme yapılan belediyeler kaynaklarını vatandaşa hizmet için harcadı

İller İdaresi Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Terörden Arındırılmış Belediyeler ve Hizmetleri" kitabında, 31 Mart 2019'daki yerel seçimlerin ardından HDP'li isimlerin başkanlık koltuğuna oturduğu büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerine yapılan görevlendirmelerden sonra hayata geçirilen yatırımlar anlatıldı.

Kitapta, yerel seçimler sonucu belediye başkanı seçilenlerin, Anayasa ve yasalara aykırı işlem ve eylemlerde bulunma yetkisinin olmadığı hatırlatıldı. Yerel yönetimlerin vatandaşlara hizmet etmesi için kendilerine tahsis edilen ödenekleri, terör örgütlerinin amaçları ve talimatları doğrultusunda kullanmasının, demokratik hakların açıkça suistimali anlamına geldiği belirtildi. 

Bu kapsamda, terör suçu nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma yürütülen, bazıları mahkemeler tarafından suçlu bulunan ve bazıları bu nedenle tutuklanan belediye başkanlarının yerine belediyelerde vali ve kaymakamların belediye başkan vekili olarak görevlendirildiği hatırlatıldı.

Borçlar ödendi, yatırımlar devreye alındı

Kitapta, görevlendirme yapılan büyükşehir ve il belediyelerinin yatırımlarına ilişkin ayrıntılı bilgilere yer verildi.

Buna göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından piyasaya 140 milyon lira borç ödendi, 363 milyon lira yatırım yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2020, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42